Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Titus Tentacle – o hladové krakatici

titus-tentakel-01

Tak nejistě jsem se na palubě necítil už dlouho. Těžko věřit, že by se zprávy lodí, s nimiž jsme se potkali, mýlily. Bylo jich příliš a zněli opravdu vyděšeně. V jezeře plave velké monstrum s hromadou chapadel. A nám po dlouhé plavbě dochází voda i jídlo, takže není možné se otočit. Polovina mužů kouká přes palubu a hledá jakýkoliv náznak zavlnění. Poslední desítky metrů jsou nejhorší.

Mezi chapadly krakatice budou hráči kličkovat v deskové hře Titus Tentacle, kterou si pro nás připravili v laboratořích společnosti HABA. Vytvořil ji italský designer Leo Colovini a svoji cestu na trh si našla v roce 2015. To vše pak s ilustracemi, pod nimiž je podepsaná firma Paletti Grafik.

Krabice je tak velká, že by se do ní nějaká malá krakatice asi opravdu vešla. Zaujme především svými rozměry na výšku. Na víku vidíme výjev toho, co může potkat i naši loď. Ale krakatice se usmívá, takže si asi chce jen hrát (nebo se těší na jídlo?). Na palubě je opičí posádka a stejně tomu je i uvnitř balení.

titus-tentakel-08

 

Ale než se k lodím dostaneme, najdeme nejdříve herní plán a v jeho středu pevně usazenou červenou krakatici. Je ale vyrobena z plastu a při zatlačení na její hlavičku vyletí z několika stran chapadla. Kolem ní se vine cestička k pokladu a to ještě přes dvě kartonové zástěny zátiší. Hráči si vyberou sadu dvou lodiček, postaví ji na startovní místo plánu a na cíl v druhém rohu rozloží sadu kulatých zlatých mincí.

Začínající hráč dostane do ruky kostku a podle výsledku může svoji loď posunout ze startovní pozice na následující políčko barvy, která se objevila na kostce. Tak se v pohybu střídají všichni hráči, přičemž musí dodržovat pouze jedno pravidlo – na jednom místě se nesmí nikdy potkat dvě lodičky, takže ta druhá v pořadí poskočí rovnou na další místo totožné barvy. Pokud už žádné takové není, dorazí rovnou na ostrov pokladů a získá pro své barvy jednu minci.

Jenže zatímco podle dosavadních pravidel by to vypadalo, že všechno jasně a rychle dospěje do cíle, zvraty přinese titulní krakatice. Kdykoliv na kostce padne červená barva, tak po posunu lodičky následuje ještě vypuštění chapadel. Hráč na tahu může libovolně natočit kruh s podmořskou obludou a poté stiskne její hlavu směrem dolů. Méně šťastné lodičky jsou odtlačeny ze svých zdánlivě bezpečných pozic a tyto potopené figurky se vrací zpět na začátek cesty.

titus-tentakel-03

Kdykoliv některá z lodí dosáhne cílového políčka, přinese svému majiteli jednu minci. Tak se hráči střídají v posunu lodí, jejich vracení na start a to až do chvíle, kdy některý z účastníků nastřádá rovnou tři zlaťáky. Takový hráč okamžitě slaví vítězství.

Titus Tentakel svým zpracováním i průběhem jasně útočí na ty nejmladší hráče, kterým budou připadat vyjíždějící chapadla krakatice ohromně zábavná. Právě proto je opravdu zachovaná ta jednoduchost.

Navíc je celá hra posunovaná kupředu barvami a ne čísly. To znamená, že děti nepotřebují počítat a stačí jim základní rozeznávání barev. Díky tomu se mohou opravdu soustředit pouze na mačkání tlačítek a vystrkování chapadel. A co si budeme nalhávat, tyto okamžiky jsou největším lákadlem této hry v dětských očích.

titus-tentakel-10

Celkově je to tedy jednoduchá a náhodná hra. Kostka rozhoduje, ale i tak mají hráči vždy možnost volby mezi dvěma lodičkami. A to je tak akorát kontroly pro takto malé prcky. Je třeba pozitivně vnímat fakt, že ačkoliv mohla, hra není úplně náhodná a bez kontroly.

Napětí je vyšší, čím více lodiček je na cestě. Každé vykouknutí chapadel pak nabízí napětí. Někdy je krakatice vystrčí jen trochu a plavidla postrčí (to je nevyřadí z cesty), jindy je odstrčí úplně stranou a potopí.

Dojem určitě nezkazí ani zpracování. Krásné figurky lodiček jsou něčím, co u takovýchto dětských her rozhodně není standardem. Plastový box ve tvaru hlavy krakatice působí také velmi dobře a vše je to provedeno moc pěkně. I ty ilustrace rozhodně nezklamou.

titus-tentakel-15

Titus Tentakel je krásná dětská hra, která navíc není jen o bezcílném házení kostkou. Hráči posouvají svoje lodičky kupředu, ale chapadla krakatice je mohou vrátit zpět na start. Taková akční zábava má u dětí vždy úspěch a Titus Tentakel je zářným příkladem.

Recenze: Titus Tentacle – o hladové krakatici
Titus Tentacle zve děti do svých chapadel a jen tak je nepustí. Nabízí krásně vypadající, ale současně i zábavnou hru. Vystrkující chapadla poskytují napětí, protože hráči tělo krakatice vlastnoručně natáčí a mohou je nasměrovat na soupeřovy lodě. Trocha šikovnosti, trocha štěstí v hodu kostkou a samozřejmě i vhodné rozdělování pohybu mezi dvě lodě a vytoužené zlato je doma. Titus Tentacle nabízí zaručenou zábavu všem dětským hráčům.
Klady:

+ krásné zpracování
+ krakatice vystrkující chapadla je zábavná
+ hráči sami její chapadla směrují
+ pokaždé výběr ze dvou lodí
+ rychlá partie
Zápory:

- nic
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Schusselhexe – nešikovná čarodějnice bez kotlíku