Recenze: Bears vs Babies – válka trochu jinak

bears-vs-babies-22

Medvědi jsou hladoví, ale zaplnit takový kručící žaludek není jen tak. Nejlepším způsobem je ulovit si nějaké bezbranné dítě. Ale to už dávno není pravda! Děti jsou totiž v naší době po zuby vyzbrojená stvoření, ze kterých jde hrůza. Shlukují se do armád, a pokud si chtějí medvědi nachytat nějakou stravu na zimu, musí na to jít od lesa.

A přesně kombinaci medvědů a miminek si pro nás připravili autoři Matthew Inman (Exploding Kittens) a Elan Lee.  Jejich společný výtvor se jmenuje Bears vs Babies a jedná se o hru, která byla vlastními silami vydaná v roce 2017. Tedy o těch vlastních silách to není tak docela pravda, protože oba autoři dostali spoustu pomoci od fanoušků na Kickstarteru, který běžel zhruba před rokem. Vybrali i tentokrát famózní tři miliony dolarů od více než pětaosmdesáti zájemců.

Jak dobře byly tyto peníze zužitkovány? Podle plyšové krabice můžete zatím tušit, že dobře. Hra totiž zaujme medvědí srstí, do které je víko krabice obalené. A teprve pod ním je čtyřbarevné dno, které ukrývá více než stovku (přesně 107) karet a látkový herní plán. Ten si hráči vyloží před sebe a poté zamíchají všechny karty do jednoho velkého balíčku.

bears-vs-babies-04

Pokud nechtějí hrát výukovou hru, která se dvaceti z nich nepočítá. Ještě ale nesmí zapomenout vytřídit čtveřici medvědích hlav, které budou sloužit jako žolíky. Ze zbývající hromádky karet dostane každý účastník náhodných pět karet. Příprava se trochu prodlouží, pokud někdo z účastníků dostane do ruky kartu dítěte. Tu musí okamžitě odložit na společný plán na hromádku odpovídající barvou – země, voda nebo vzduch a dobrat si novou náhradní. Všechny ostatní karty pak rozdělí na tři zhruba stejné balíčky.

Ve svém tahu má hráč na výběr tři různé akce. Základem je využít své akční body (dva až čtyři podle počtu účastníků) a rozdělit je mezi dobrání nebo zahrání karet. V ruce mohou držet libovolný počet karet, ale především je budou chtít využít po zahrání pro skládání figurek monster. Jejich kompletace vždy začíná vyložením hlavy, která může patřit do jednoho ze tří bojových živlů – na zemi, do vody nebo do vzduchu. K nim pak už lze stejnými počty stehů sešívat ostatní části těla, a tak dostávat jakási frankensteinova monstra. Všechny karty mají vždy v pravém horním rohu uvedenou sílu, ale kromě hlav jsou všechny univerzální. Místo toho si může hráč zvolit svůj tah strávit jinak – dobráním jedné konkrétní karty z odkládacího balíčku.

bears-vs-babies-07

 

I v rámci dobírání karet naslepo z balíčku stále platí, že jakákoliv dobraná karta dítěte musí okamžitě putovat do středu stolu na plán. A to obrázkem dolů, takže hodnotu karty (ano, i děti mají bojovou sílu) zná vždy jen ten, kdo ji dobral. Během chvíle se hráči dostanou do situace, kdy není možné jakkoliv odhadovat sílu armády jednotlivých elementů.

Momentem, kdy se ale všechna ta poskládaná monstra konečně vyplatí, je vyprovokování některé ze tří dětských armád. Hráč sám musí vybrat, které vojsko popíchne a ohlásí to všem soupeřům. V tu chvíli je odhaleno složení dětské armády a hráči sečtou sílu jednotlivých karet. Jeden po druhém pak hráči porovnají sílu svých monster (všech jejich částí těla) ve stejném živlu. Pokud alespoň jeden z nich dokáže dětskou armádu porazit, pak je všechno v pořádku a hráč s nejsilnějšími monstry dostane karty dětí do bodovacího balíčku. Jestliže vyhraje druhá strana, nikdo nic nezíská a pouze armáda dětí je odložena. Všechna zúčastněná monstra jsou odhozena vždy na odkládací hromádku.

bears-vs-babies-11

Hráči stavějí monstra a posílají je do války na vyprovokované děti. Vždy je možné se utkat pouze v jednom živlu. Za své úspěchy jsou odměněni kartami dětí, které mají hodnotu vítězných bodů. Ty začnou být důležité ve chvíli, kdy dojde i poslední karta a není co již dobírat. Hráči dohrají poslední kolo a poté sečtou své zisky podle hodnot karet. Vítězem se stává ten, kdo má bodů nejvíce.

Bears vs Babies vás s nějvětší pravděpodobností bude bavit, pokud vám nevadí tak trochu hloupé a šílené karetní hry, ve kterých jde o to si odpočinout, zasmát se a zarelaxovat. Právě taková totiž tato novinka je. Opravdu bláznivé téma tu zdárně sekunduje explodujícím koťátkům a i tentokrát hra nezapomíná na to, co je na podobně rychlých duelech nejzábavnější – pořádný konflikt!

Není jednoduché nad touto hrou vynést nějaký verdikt. Existují hráči, kteří ji budou nenávidět za nedostatek jakýchkoliv taktických možností a budou ji obviňovat z toho, že to vlastně není ani hra. Ale pak je tu řada milovníků bláznivých her, kteří si tuhle nepředvídatelnou a extrémně náhodnou hru užijí.

bears-vs-babies-13

Hra určitě nabízí zajímavý přístup, kterým jsou schopní jednotliví účastníci ovlivnit své šance. Především načasování provokace dětí je nejen způsobem, jak získat body, ale také taktickou variantou, jak škodit soupeřům.

Hra nabízí velký důraz na soupeření a konflikt. Potřebujete provokovat ve chvíli, kdy se to hodí vám a ne ostatním. Celkově je ale partie na svoji náplň o kapku delší, než by se hodilo. Celé to totiž trvá nějakých dvacet minut, což je více než Exploding Kittens a dost na to, aby vám hra začala připadat dost stereotypní.

I zpracování je hodně zvláštní. Nejlákavější je samotná chlupatá krabička. Bohužel ilustrace nedosahují svojí kvalitou těch, se kterými jsme se setkali u kočiček. Především obrázky dětí zkřížených s nejrůznějšími předměty a zvířaty jsou mírně nevkusné. Monstra sice dojem mírně napraví, ale jsou to takové lehce načrtnuté siluety a žádné propracované obrázky. Z hlediska zpracování jsou v krabičce určitě rezervy, které zamrzí především vzhledem k vybraným financím.

bears-vs-babies-20

Bears vs Babies je velmi rozporuplným výtvorem. Snaží se být odlehčenou zábavou, ale ilustrace to až přehání. Naštěstí stavění monster a provokování dětí stačí, aby se na stole zjevil dostatek zábavy. Ne každému bude chutnat, ale hra v krabičce určitě je. A se správným publikem je Bears vs Babies solidní karetní legráckou, ale nic víc.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMatthew Inman, Elan Lee
IlustraceMatthew Inman
Vydavatel(Self-Published), ADC Blackfire Entertainment, Asmodee, Gém Klub Kft., Rebel Sp. z o.o.
Rok vydání2017
Počet hráčů2 - 5
Herní doba20
Minimální věk7 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(4 voters)
KategorieAnimals, Card Game, Comic Book / Strip, Humor
MechanismyAction Points, Hand Management, Player Elimination, Set Collection, Take That
RozšířeníBears vs Babies: Exclusive Backer Card, Bears vs Babies: NSFW Expansion Pack
RodinaAnimals: Bears, Card Games: Matching, Crowdfunding: Kickstarter
Alternativní názvyMedvědi vs. Mimina, Niedźwiedzie vs bobasy

Více o hře.

Recenze: Bears vs Babies – válka trochu jinak
Bears vs Babies asi nejsou úplně tím, co od nich hráči a fanoušci Exploding Kittens čekali. Je to hra bez taktiky, ale také bez tak dobrého humorného přesahu. Naštěstí několik prvků ji posouvá směrem k zábavě, která ale nesedne úplně každému. Navíc ilustrace jsou dost zvláštní a partie je o krapet delší, než by bylo třeba. Celkově tak Bears vs Babies jsou nadprůměrnou karetní hrou, která pobaví především svojí bláznivou povahou.
Klady:

+ stavba monster
+ provokování dětí lze využít i jako škození ostatním
+ pěkná krabička
+ jednoduchý a zábavný (s těmi správnými hráči) průběh
Zápory:

- náhoda
- zvláštní (možná až odfláknuté) ilustrace
- dlouhá partie působí stereotypně
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Pandemic Legacy Rok 1 – zážitek na pokračování