Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Ubongo 3D Family – rodinné tři rozměry

ubongo-3d-family-01

Když se podíváte k nám do vesnice, tak by se mohlo zdát, že diamanty jsou tu všude okolo. Že jich máme plné kapsy a že si s nimi snad i solíme vajíčka. Jenže za každým takovým malým kamínkem se ukrývá spousta práce. Nejdříve musíte najít správnou skálu. Tvary už máme v oku. Právě podle nich se pozná místo, kde jde najít diamanty. No a pak už jen opatrně kopat.

Řada stavebních deskových her Ubongo stále pokračuje. Nedávno jsme tu měli základní 3D variantu, u které jsme zdůrazňovali její náročnost. Možná právě proto se o několik týdnů později objevuje pro ty méně zkušené také box Ubongo 3D Family. Jeho autorem je Grzegorz Rejchtman a vydání náleží pod vlajku společnosti Kosmos, respektive Franckh-Kosmos. O její vydání v češtině se postarala společnost Albi.

Krabice je opět velká a pokrytá obrázky kostiček, které se právě musí směstnat pod víko. Právě tyto různobarevné kameny si hráči rozeberou na začátku partie tak, aby každý měl svoji sadu osmi rozdílných kusů. Poté si na základě společné domluvy zvolí jednu nebo více ze čtyř obtížností a podle toho připraví balíček karet. Každý z účastníků dostane svých devět zadání, které si položí před sebe. A zatímco většina drahých kamenů se ukryje do plátěného pytlíku, Z devíti safírů a stejného počtu jantarů vytvoří hráči dvě řady uprostřed stolu.

ubongo-3d-family-05

Každé kolo hrají všichni společně a na jeho začátku si před sebe položí horní kartu a otočí ji zakrytou stranou vzhůru. V tu chvíli se kouká každý z účastníků na šest různých zadání. Které z nich budou skládat, o tom rozhodne hod kostkou. Právě v tu chvíli otočí hráči přesýpací hodiny a všichni se pustí do skládání svojí stavby.

Zadání hráči předepisuje kameny a na kartě je plocha, kterou s nimi musí zcela zakrýt. Kameny lze libovolně převracet, ale nikdy nesmí přesahovat půdorys ani nesmí zůstat mezi dílky žádné volné plochy. Když se někomu podaří úkol splnit, musí hned vykřiknout Ubongo, aby dal vědět všem soupeřům, že už je první pozice obsazená. Tím ale kolo nekončí, protože písek se stále přesýpá.

Podle rychlosti si hráči rozdělí cenné kameny. Ten nejlepší dostane modrý safír, druhý v pořadí žlutý jantar. Všichni hráči na prvních čtyřech místech si pak náhodně vylosují jeden kámen z pytlíku. Nejlepší tedy získají dva, zatímco třetí a čtvrtý jen jeden.

ubongo-3d-family-03

Nastat může ale také situace, kdy se ani jednomu z účastníků nepodaří dokončit potřebnou stavbu. V takovém případě všichni dostanou další šanci a to po dobu druhého otočení přesýpacích hodin.

Celková partie se pak skládá z řady takových stavěcích kol a to až do momentu, kdy jsou rozebrané všechny kameny ze začátku partie. V tu chvíli je odehráno přesně devět kol a právě stejný počet nejdražších kamenů si mezi sebe hráči rozdělili. Nyní sečtou jejich hodnoty, které jsou různé podle barvy od červeného rubínu za čtyři až po žlutý jantar za jeden. Hráč s nejvyšším bodovým součtem se stává vítězem.

Ubongo 3D Family je jednodušší verzí prostorového stavění, ale přesto zůstává solidní výzvou. Ocenit je třeba především přítomnost čtyř různých obtížností. Jednotlivá zadání jsou si dost podobná, takže ani když byste dostali stejné v rámci dvou po sobě jdoucích partií, nebudete schopní to zopakovat zpaměti.

ubongo-3d-family-10

Hra samotná je stejná, jako jsme si zvykli. A to není myšlené jako kritika, protože stavění z kamenů na čas je prostě zábava. Všechny účastníky prověří a to především s ohledem na jejich prostorovou představivost.

Máme zásadní problém se způsobem bodování mezi třetím a čtvrtým místem. Tady je určitě chyba, že oba hráči dostanou šanci vylosovat náhodný kámen. Může se tedy stát, že čtvrté pořadí dostane lepší odměnu než třetí. Nám se mnohem více osvědčila varianta, kdy třetí hráč vylosuje dva kameny, ponechá si ten hodnotnější a ten horší pak dá hráči na čtvrtém místě. To je mnohem spravedlivější.

ubongo-3d-family-08

Z hlediska počtu hráčů je soupeření lepší ve vyšších počtech, kdy je vše mnohem napínavější a všichni jsou víc pod tlakem. Ale z hlediska ovlivňování se navzájem je hra kvalitní i ve dvou. Záleží pouze na tom, jestli máte dostatek spoluhráčů, aby vás motivovali k snaze o vítězství.

Herní doba je při tom vynikající. Na devět kol vám bude bez problémů stačit půl hodiny, které budou plné dynamického soupeření. Po celou dobu hráči rovnají své kameny a nemají vůbec šanci přemýšlet nad tím, že by se mohli nudit.

ubongo-3d-family-12

Při hře s dětmi mohou nastavit každému jinou obtížnost a tím srovnávat případné rozdíly. Je totiž jasné, že menší hráči budou v řešení pomalejší. Někdy stačí mít štěstí a řešení objevíte rychle, ale většinou to chce opravdu znát dílky.

Ubongo 3D Family je novou variantou, která z hlediska mechanismů nepřináší nic extra nového. Ale právě lepší přístupnost zadání znamená, že tuhle krabici si opravdu zvolí rodiče. Z hlediska zpracování nemusíte mít opět strach z žádných kompromisů. Karet je opravdu hodně a celkově ze hry budete mít výborný pocit. Ubongo 3D Family je výtečnou volbou pro každého, kdo rád staví.

Recenze: Ubongo 3D Family – rodinné tři rozměry
Ubongo 3D Family je opět tou krásnou stavební hrou, ale tentokrát je spousta zadání rozdělená rozumně na obtížnosti. Ta nejlehčí je nastavena dobře tak, že se u ní potrápí tak akorát děti. Postupně se vše komplikuje a kameny jsou záludnější, ale nikdy hra neztratí na dynamice a zábavnosti. Ubongo 3D Family je z hlediska rodinné zábavy hodně povedenou hrou.
Klady:

+ rodinná úroveň
+ více obtížností
+ spousta zadání
+ kvalitní zábava
+ současná kola
+ rychlost partie
Zápory:

- divné hodnocení za třetí a čtvrté místo
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Voodoo mánie – panenky připravit!