Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Munchkin Deluxe Harry Potter – brýlatý čaroděj bojuje o úrovně

munchking-deluxe-harry-potter-01

Všichni mluví pořád o té příhodě s bubákem. Jenže naše praktické hodiny s profesorem Lupinem byly mnohem zajímavější. Nejednou jsme se vydali do sklepení, kde jste nikdy nemohli vědět, jaké nebezpečí čeká za dalšími dveřmi.

A do slavné třídy studentů z Bradavic se zařadí také hráči, kteří si pořídí deskovou hru Munchkin: Deluxe a hra je založena na populárním a známém mechanismu Munchkin, jehož autorem je Steve Jackson. Ale pod hrou je překvapivě podepsaná společnost USAopoly, která vlastní licenci na Harryho Pottera a jeho svět.

Na víku docela nízké krabice najdou hráči znaky všech čtyř kolejí, které v celé sérii paní Rowlingové vystupují. Uvnitř na hráče čeká herní plán přeložený na polovinu, který představuje deset pozic, deset možných úrovní a pak dvě místa pro hromádky karet a další dvě pro jejich odkládací balíčky. Právě karty dveří a pokladů zamíchají do dvou balíčků a připraví je na plánu. Každý hráč si vybere svoji kolej, postaví figurku (znak) do stojánku. Do ruky jednotliví účastníci dostanou čtyři poklady a čtyři dveře, které si může ukrýt pro sebe.

munchking-deluxe-harry-potter-08

Ještě před prvním tahem si mohou hráči rovnou z karet v ruce vyložit vybavení, spojence nebo role a tím se připravit ihned na nástrahy prvních kol. Ve svém tahu pak hráč vždy musí odhalit horní náhodnou kartu dveří, na které se ukrývá překvapení. Může zde čekat příšera, ale také kletba nebo pozitivní překvapení. Záleží jen na štěstí.

Jednotlivé karty vybavení dávají hráčům bojové bonusy, které si sečtou s aktuální úrovní své postavy a dostanou sílu. No a tu budou potřebovat často, protože boj je jednou ze základních náplní celé partie. Za každé vítězství v souboji s protivníkem se posune hrdina o úroveň výš a k tomu dostane ještě jeden nebo více pokladů.

Stejně tak dobře se ale může stát, že si z balíčku hráč nedobere monstrum. Ani v tu chvíli ještě není úplně připravený o šanci bojovat, ale nejdříve musí vyhodnotit vylosovanou kartu. Potom se lze rozhodnout – buď vyloží monstrum k souboji z vlastní ruky a utká se s ním, nebo si dobere novou kartu z balíčku dveří. Ale ať už to je monstrum, kletba nebo cokoliv jiného, její text plnit nebude a místo toho mu bude patřit. Zahrání karty si může naplánovat na libovolnou chvíli později.

munchking-deluxe-harry-potter-03

Právě tyto karty mohou hráči snadno používat také k útokům na soupeře. Především kletby, ale i monstra, je možné využívat ke ztížení situace protivníkům. Podrazy jsou základní filosofií celého Munchkina.

Hráči získávají a ztrácí úrovně, mohou zemřít a přijít o všechno svoje vybavení, ale vždy se vrátí a bojují dál. Partie končí až v okamžiku, kdy jeden z účastníků dosáhne desátého levelu. Tento hráč se stává vítězem.

Munchkin jako takový je hrou plnou bláznivých zážitků, zvratů a boje o přežití. No a nejinak tomu je i v nové variantě ze světa Harry Pottera. Hráči s trochou štěstí mohou být opravdu silní a nemusí pro ně představovat problém ani bazilišek nebo další ze silných nepřátel.

munchking-deluxe-harry-potter-10

Obecně pak platí pro všechny hry z této série, že možnost karty nejen odhalovat jako svoje úkoly v tahu, ale tytéž si brát do ruky a používat je druhým způsobem, je tím nejlepším. Právě toto dvojí využití dělá hru ještě variabilnější.

Je dobře, že autoři nevzali karty a prostě je jen nepřejeli novým grafickým kabátkem. Místo toho se dočkáme řady pěkných nápadů a momentů, kdy spolu karty fungují a navzájem se podporují. Jsou tu tak mnohé vylepšení pro jednotlivé koleje, ale také pro situaci, kdy je hráč třeba prefektem nebo kapitánem famfrpálového mužstva. Možností je hromada a u hry se nikdy nenudíte.

munchking-deluxe-harry-potter-13

Tedy, ono to tak trochu předpokládá, že se partie zúčastní alespoň čtyři hráči. Pak je boj mnohem nemilosrdnější. Hra je doporučena od tří, ale stejně tak ji podle pravidel můžete zkusit i ve dvou, jenže pak už tomu opravdu chybí jakýkoliv výraznější nádech soupeření a bodání do zad. A o tom by měl Munchkin být v první řadě. Tedy, pokud nehrajete s dětmi.

Tím se dostáváme k dalšímu tématu našeho hodnocení. Je jasné, že hra postrádá lehkost a humor originálu. Ať už z hlediska obrázků, tak hlášek. Ale fanouškům brýlatého kouzelníka to nevadí. Naopak díky tomu je hra zase přístupná více dětem, které mají pohádku o porážce lorda Voldemorta ve velké oblibě.

munchking-deluxe-harry-potter-17

Munchkin Deluxe Harry Potter je pěknou novou verzí hry, která pobaví milovníky chaosu, bláznivých situací a překvapení. Jedná se o zběsilou párty hru, která s novým tématem je trochu blíže rodinnému hraní. Ale obecně platí jasná poučka – pokud vám nevadí náhoda, rádi soupeříte s ostatními, máte rádi Harryho Pottera a chcete něco jednoduchého, pak Munchkin Deluxe Harry Potter bude rozhodně pro vás tím pravým společníkem na dlouhé zimní večery.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
VydavatelThe Op Games, Steve Jackson Games
Rok vydání2018
Počet hráčů3 - 6
Herní doba120
Minimální věk11 and up
KategorieCard Game, Movies / TV / Radio theme
MechanismyTake That, Variable Player Powers
RozšířeníMunchkin Cows, Munchkin Witches, Munchkin Witches: Promo Pack
RodinaBooks: Harry Potter, Game: Munchkin, Versions & Editions: Versions with IP after the original release
Alternativní názvyMunchkin Harry Potter

Více o hře.

Recenze: Munchkin Deluxe Harry Potter – brýlatý čaroděj bojuje o úrovně
Munchkin Deluxe Harry Potter vás nepřekvapí, pokud už jste nějakého Munchkina hráli. Tenhle není jiný, jen má oblečený stylový kabátek. Samotné karty ale mají dostatečně jiné efekty, ačkoliv jinak jde zase o to porážet monstra, zvyšovat úroveň, škodit ostatním a snažit se přežít. Karty vybavení a štěstí, to jsou vaši nejlepší spojenci. Munchkin Deluxe Harry Potter je vším tím Munchkinem, ale mávnutím kouzelné hůlky převtěleným do seriózní fantasy z Bradavického hradu.
Klady:

+ úpravy karet a jejich efektů
+ fotografie a kvalitní grafika
+ bláznivá party zábava
+ rychlé partie
+ hráči mohou umřít a pokračují dál
+ lze hrát i ve dvou (praktikcy bez konfliktů)
Zápory:

- náhoda
- ve třech slabší
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Forceball – hokej budoucnosti