Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Muckinos – mazlení je fajn

muckinos-01

Víte, co je to takové muckání? Asi jste o tom ještě neslyšeli, ale to je moderní název pro mazlení. Pusinky, hlazení, cokoliv vás napadne, se do toho počítá. A možná se budete divit, ale v lese mezi houbami žijí bytosti, které se muckují celý den!

Tedy alespoň to tvrdí Manfred Ludwig, který vytvořil dětskou hru s názvem Muckinos. Jedná se o novinku pro rok 2016 vytvořenou pod hlavičkou společnosti Piatnik.

Krabička hru na první pohled řadí do série menších her pro děti. Na víku nás vítají právě ti skřítkové, kteří mají všude kolem zvířátka. A právě s nimi se budeme mazlit. Nejdřív je ale musíme najít. V krabici to nebude tak těžké, jako později ve hře. Uvnitř tak najdeme celých 36 čtvercových kartiček, na nichž najdeme lesní prostředí. Konkrétně pak zvířátka i houby. Jsou tu ale i čtyř barevné startovní destičky, které nemají stejný tvar a nemohou chybět ani figurky a jejich stojánky.

muckinos-04

Pro celé dění připraví hráči les vytvořením čtverce šest krát šest destiček. Každý si vybere svoji barvu, položí odpovídající destičku před sebe a na ni figurku dítěte stejné barvy. Tím je všechno nachystané na začátek průzkumu lesa.

Každá z postaviček hráčů stojí od začátku hry čelem k hernímu plánu z jedné strany. Má před sebou tedy startovní řadu destiček a právě z ní si musí vybrat jednu, kterou otočí. Když se podívá na obrázek (a ukáže jej ostatním), může si vybrat libovolnou jinou destičku, o které je přesvědčený, že by mohla obsahovat stejný obrázek.

Pokud se mu to podaří, může s figurkou postoupit právě na první odkrytý dílek. Tím se jeho figurka posune o řadu kupředu a v příštím kole bude hráč vybírat z řady jiné (znovu té, která je přímo před jeho postavičkou). Pokud má smůlu a obrázky se neshodují, pak tah hráče okamžitě končí. Partie pokračuje střídáním hráčů, hledáním obrázků a posouváním figurek. Na cestě čekají také škodolibí skřítci, kteří mohou posunout hrdiny o řadu zpět. Ten z hráčů, který dorazí na protější stranu plánu jako první, se stává vítězem.

muckinos-08

Muckinos jsou hrou, která otestuje pořádně paměť všech zúčastněných. A to ne jen tu okamžitou, ale také v delším horizontu. Dílky, které soupeři odkrývají nyní, budou zajímavé pro vás později. Volba hráčů je částečně omezena, ale současně tím také vytváří drama pro následující kola.

Jak se partie dostává kupředu, hráči viděli mnoho dílků a dobrá paměť je může posunout kupředu v každém kole. Navíc správná odpověď znamená, že je hráč na řadě ještě jednou. Ale z plánu žádné destičky nemizí a tedy se nic ani nezjednoduší. To je také rozhodně unikátní v porovnání s ostantími paměťovkami ve stylu pexesa.

Právě proto se nám Muckinos moc líbí. Máme radost, že i v takto tradičním pojetí lze vymyslet něco nového. A není to jen samoúčelná změna, ale opravdu posouvá hratelnost jinam. Hráči musí přemýšlet, které dílky odkryjí, aby příliš nenapovídali svým soupeřům. Tak do partie dokonce vstupuje i taktika, což byste u podobné hry asi nečekali.

muckinos-11

Muckinos je nová paměťová hra, která si rozhodně zaslouží pozornost. Hra sice vypadá velmi klasicky, ale hraje se dost jinak a umí pořádně zamotat hlavu i zkušeným hráčům. Současně ale svým tématem bude bavit především děti a to už od pěti let. Muckinos je moc pěkným počinem a hru můžeme doporučit s velkou radostí.

Recenze: Muckinos – mazlení je fajn
Muckinos je chytrá hra, jejímž jediným opravdovým cílem je prověřit vaši paměť. Dělá to ale trochu jinak a chytře. Ačkoliv je pořád na co vzpomínat, protože destiček neubývá, k tomu navíc patří do partie i taktika. A protože je to dětská hra, není vůbec co vytknout. Dokonce i to téma je pro děti, obzvlášť ty menší, velmi pěkné. Muckinos tak rozhodně zaslouží pozornost.
Klady:

+ zajímavý nápad
+ stále stejná obtížnost
+ troška taktiky
+ zajímavý průběh
+ už od pěti let
Zápory:

- nic
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Kung Fu Zoo – taková obyčejná zoo