Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Únikovka Souboj posádek – uteče jen jeden tým!

Černovous byl řádně prohnaný pirát. Ukryl své bohatství daleko od zraků všech zvědavých lidí. K jeho nalezení nechal svým dědicům pouze náznaky a hádanky. Jenže protože je dědiců více a nikdo se nechce dělit, tak začíná dlouhý a nekompromisní souboj o truhlici plnou zlata.

A právě na takovou honičku nás zve nová karetní hra z řadu Únikovka, tentokrát s podtitulem Souboj posádek. Hru pro dva týmy si připravili designéři Martino Chiacchiera a Silvano Sorrentino a vytvořili ji za dohledu vydavatele da Vinci Editrice. Do své řady Mozkovna ji pak zařadila také společnost Albi, která ji vydává kompletně v češtině. O ilustrace na kartách se postaral Alberto Bontempi.

Jedná se o malou krabičku s jedním balíčkem karet, který ale tentokrát umí prověřit hned dvě skupiny hráčů, které spolu budou soupeřit. Na víku vidíme obě lodě, které míří k ostrovu pokladů s vidinou bohatství.

Tahle novinka s sebou přináší zásadní zvrat v mechanismu, na který jsme si v této sérii zvykli. Ačkoliv obvykle se tahle karetní zábava řeší ve dvou, tady autoři doporučují větší týmy, protože stanou proti sobě a stanou se modrou a červenou posádkou.

Některé karty jsou určené pouze pro jeden z týmů, ale většinou je hra o řešení hádanek. Většinou se jedná o velmi podobné hádanky, které ale pro každou skupinu mají jiný průběh nebo řešení. Při tom ale oba týmy prochází balíčkem společně. Jde tedy pouze o to, která ze skupin je schopna řešit úkoly lépe.

Ale není to jen o tom. Samotný společný průběh a soupeření vytváří velmi pěkný příběh, který samozřejmě doprovází vyprávění z karet. Pirátské téma je pro tento zajímavý a originální pokus dobře zvolené, protože tito muži neváhají, pokud mohou získat peníze na úkor někoho jiného, i když by ho měli zradit.

Průběh obsahuje několik zajímavých momentů, ale celkově ztrácí krabička body za počet hádanek. Je jasné, že když jsou v balíčku úkoly pro obě mužstva, tak zákonitě musí být celkově úkolů méně a to se samozřejmě podepíše na celkovém dojmu. Všechny tyhle hry si užíváme právě proto, že nás baví luštit rébusy a bojovat s chytrostí autorů. Tady místo toho bojujete s druhým týmem, ale v menším počtu hádanek.

Navíc samotné soupeření a boj s časem k hádankám prostě tak docela nesedí. Ten časový tlak ubírá zážitku a neumožní vám si opravdu každý z nich vychutnat a pořádně promyslet. Díky tomu jsou hráči daleko náchylnější k dělání chyb, což jim nakonec celou partii může prohrát.

Celkově u této série karetních únikovek máme pocit, že kvalita docela kolísá. Tentokrát je tak nějak na středu, protože plusové body Souboj posádek získává za nápad a pokus o originalitu. Bohužel tratí body na celkové náplni a nevyrovnanosti úkolů. Souboj posádek je zajímavou hrou, ale schází jí dostatečná náplň.

Recenze: Únikovka Souboj posádek – uteče jen jeden tým!
Únikovka: Souboj posádek je zajímavým pokusem o zcela jiný přístup k únikovým hrám. Ačkoliv určitě zaslouží uznání za pokus a docela zajímavé ztvárnění, nemůže zážitkem soupeřit s čistě kooperativními variantami od stejných autorů. To proto, že balíček je stejně velký a nenabízí tolik zábavy a hlavně luštění hádanek pod časovým presem jim ubírá tu správnou atmosféru.
Klady:
+ originalita
+ pro více hráčů
Zápory:
= méně hádanek
= soupeření hádankám nesedí
= nevyrovnaná kvalita úkolů
4.2
Prozkoumávejte dál
Zamyšlení: Automaty a deskové hry