Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Včely Medové království – z louky do úlu a zpět

vcely-01

Všude kolem mě to bzučí. To kolegyně dělnice pilně pracují, nosí nový nektar z louky, kde o něj bojují s tvrdou konkurencí. Největšími našimi nepřáteli jsou motýli, kteří svými dlouhými sosáky umí vybrat velkou část pylu a co zbude, to odvanou jejich křídla, když odlétají.

Můžete včelkám také pomoci, pokud se vydáte do světa hry Včely: Medové království. Jedná se o hru, kterou vytvořil Kamil Cieśla a o nádherné ilustrace se postarala Dagmara Gaska. Hru vydala populární polská firma Awaken Realms v rámci své pobočky pro menší hry Awaken Realms Lite. Jenže hra se podívá v kompletní české lokalizaci i do českých domácností. Za její distribucí u nás stojí velmi překvapivě společnost Pleva, která jinak vytváří lahodné produkty z medu. Jedná se tedy o nádherné doplnění portfolia, které nakonec udělá radost všem českým hráčům.

To proto, že krabička s včelkou na víku je sice mrňavá, ale uvnitř se nachází spousta zábavy. Hráči k tomu budou potřebovat pouze kameny nektarů, které položí stranou, a pak především dva druhy karet. Méně je těch s nektarem, ze kterých hráči jednoduše vytvoří zamíchanou dobírací hromádku. To počet karet výroby medu závisí na množství účastníků v partii. Z tohoto balíčku vyloží čtyři a tím připraví startovní nabídku. Jednotliví hráči dostanou do začátku jeden nebo dva kameny nektarů, a to v libovolné barvě (ze čtyř dostupných).

vcely-03

Ve svém tahu mají hráči na výběr ze dvou jednoduchých aktivit. Tou hlavní je sběr nektaru. Včelka se tedy vydá na louku a vybírá si vždy ze dvou květin. Může ale navštívit pouze jednu a z té si přinese kameny do úlu. Hráč si tedy vybere jednu ze dvou líznutých karet podle toho, co přináší jemu, ale i ostatním. Zatímco aktivní sběratel pylu totiž dostane všechny kameny nektaru uvedené v pravém horním rohu, jeho soupeři si mohou alespoň zlehka paběrkovat podle levého dolního rohu.

Všechno to snažení se odehrává proto, že se včelky snaží pilně nasbírat nektar potřebný k výrobě medu. To je druhá možná akce na výběr. Lze ji využít místo sběru. Hráč musí v tu chvíli utratit kameny nektaru v takové skladbě, jak požaduje jedna ze čtyř karet ve středu stolu.

Pokud je hráč schopný odevzdat potřebné kameny nektaru, může si vzít kartu vyhotoveného medu a položit ji před sebe. Některé po svém vyrobení nabízí dokonce speciální efekty, jako třeba bonusové kolo nebo zisk dalších žetonů nektaru. Především ale mají všechny kousky vyrobeného medu svoji bodovou hodnotu, o kterou jde. Jakmile totiž včelky vyrobí i poslední kartu medu, nastává konec partie a s ním i povinnost porovnat počet získaných bodů za karty medu. Vítězem se stává ten, kdo jich má nejvíce.

vcely-09

Včely jsou jednoduchá karetní hra o sbírání bodů. Jedněmi kartami získáváte suroviny, za které si kupujete druhé karty, které jsou cestou k vítězství. Jednodušší to už vlastně o moc být nemůže. Jenže jednoduchost je právě cesta k velkému úspěchu, jak předvedl už dříve například Splendor, se kterým se Včely mohou hrdě srovnávat. A to i co do kvality zábavy.

Hra nabízí nádherně jednoduché mechanismy, které se naučíte během pěti minut, osvojíte si je okamžitě, a pak se budete už jen bavit. Celý princip je elegantní a nabízí způsob, jak se příjemně odreagovat, a ještě si zasoutěžit s dalšími protivníky.

Vítěze určuje štěstí v dobírání dvou karet sběru nektaru, ale také správné časování výroby medu, protože to je nakonec ten jediný způsob, jak získat body. Díky tomu, že kameny sbírají všichni i při tazích soupeřů, je nakonec partie vždy velmi vyrovnaná a nikdy si nemůžete do konce být jistí, kdo opravdu vyhraje.

vcely-08

Při volbě karty uprostřed musí hráči brát v úvahu nejen to, co získají sami, ale především, co nabídnou protivníkům. Zásoba nektaru je veřejná informace, a protože nikdo nemůže mít více než tři exempláře od každé barvy nektaru, někdy je možné to chytře využít i k tomu, aby soupeř nezískal nic. Ale i když toto není možné, je vždy lepší vybrat kartu, která ostatním nepomůže k okamžitému zisku nějaké medové karty. Tahle drobná špetka chytré taktiky je pocitově opravdu příjemná a díky tomu má každý tah smysl.

Ve hře je také sada dalších karet, které mají za úkol přidat trochu variability a pokročilých pravidel. Karty úlů znamenají, že v nabídce jsou další tři možnosti, jak na konci partie získat body, například v důsledku nastřádaných sad.

vcely-12

Jedinou výtkou tak může být fakt, že hráči se obvykle nemají příliš o čem rozhodovat. Akce, kterou si mají zvolit, je totiž v podstatě pokaždé docela jasná a evidentní. Když mají kameny potřebné k nákupu, nakupují, jinak vybírají z karet.

Základem úspěchu novinky je herní doba, díky které se z ní stává favorit hlavně mezi rodinami. Děti umí ocenit včelky i sbírání kamenů, baví je rychlá partie, která snadno končí během čtvrt hodiny. Lákavé pro děti je i zpracování. Mohou za to nejen kamínky, ale také nádherné barvité ilustrace, které mají potenciál na první pohled zaujmout.

vcely-15

Včely plní přesně to, co byste měli od rodinné hry čekat – nabízí pohodovou zábavu, která nemá žádné přehnané ambice. Ale to nevadí. Základem je sbírání sad kamínků. A ono to překvapivě stačí, aby hra dokázala zabavit. Včely jsou sice nenápadné, ale když už k vám přibzučí na stůl, nebudete se ohánět, ale užijete si rychlou partii.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorKamil 'Sanex' Cieśla
IlustraceDagmara Gąska, Piotr Hornowski
VydavatelAwaken Realms Lite, Dal Tenda, Delta Vision Publishing, Evrikus, funbot, Maldito Games, Van Ryder Games
Rok vydání2019
Počet hráčů2 - 6
Herní doba30
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(3 voters)
KategorieAnimals, Card Game, Educational
MechanismyHand Management, Set Collection, Team-Based Game
RozšířeníBees: The Secret Kingdom – Instant Win Promo Card
RodinaAnimals: Bees, Animals: Insects
Alternativní názvyBees: El reino secreto, Bees: Il Reame Segreto, Bzzzz...: Königreich der Bienen, Méhek: A titokzatos birodalom, Miodek, Včely: Medové království, Пчёлы: Тайное королевство

Více o hře.

Recenze: Včely Medové království – z louky do úlu a zpět
Včely: Medové království nás zve do prostředí sběru nektaru a výroby medu. To jsou také dvě hlavní fáze, ve kterých budou hráči sbírat kameny nektaru, za který si pak mohou nakoupit med. Správnou kombinací těchto dvou akcí se snaží být úspěšnější než soupeři. Chytrým a nejzajímavějším prvkem je ten, že každý zvolená karta nektaru přinese něco i ostatním účastníkům partie. Nejcennější je pak herní doba a také krásná grafika na kartách. Včely: Medové království jsou právě díky těmto vlastnostem skvělou sázkou pro rodiny.
Klady:

+ jednoduchost sbírání sad kamínků (nektaru)
+ skvělé pro rodiny
+ rychlost partie
+ karty přinesou nektar i těm, kdo nejsou na tahu
+ krásná grafika
Zápory:

- náhoda
- volba v tahu je většinou evidentní
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Relic Expedition – dobrodružství v džungli