Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Věž čarodějnic – magnetické závody

Věž čarodějnic - balení

Nevěřím tomu, že na hoře se slétají všechny čarodějnice a nám o tom neřekli. No vlastně se ani tak moc nedivím. Jsme děti. Teprve se učíme létat na koštěti, ale naším snem bylo vždy podívat se na pořádný sabat. A teď máme konečně tu šanci, když se poprvé do věže slétají všechny kouzelnice z okolí. Nenecháme si to ujít a pod příkrovem tmy se vypravíme na nebezpečnou výpravu..

Tak přesně takové dobrodružství a možná ještě větší vás čeká v dětské hře Věž čarodějnic, kterou v České republice vydává společnost ADC Blackfire. Hra původně pochází z dílny firmy Drei Magier Spiele (pobočka Schmidt Spiele) a z hlavy Klause Kreowskiho. Z originální němčiny se tak podívala do našeho jazyka a legraci s čarodějnickým koštětem si tak můžeme užít i my a to v překrásné grafice Rolfa Vogta.

Závod na magickou věž se ukrývá v čtvercové krabici středního rozměru, který je někde mezi klasickými deskovými hrami a karetními hrami. Samotná tmavomodře zbarvená krabice nám představí jednu z hrdinek, malou čarodějnici, ale také tajenou věž čarodějnic. Dům, který svojí existencí popírá všechna pravidla, na tenkých dřevěných trámech se rozkládá divoká stavba s mnoha schodišti.

Věž čarodějnic - připravená hra

My už se ale všichni těšíme, až ji otevřeme a podíváme se, jaká všechna tajemství ukrývá. Jsou zde krásná kreslená pravidla, která jsme chválili už u minulého Magického labyrintu (recenze). Jsou to vlastně víc omalovánky, které neobsahují moc textu. Ale o to lépe se díky krásným ilustracím všude kolem čtou. Ono vás těch několik řádků textu ani ničím moc překvapit nemůže.

To ale neplatí o ostatních komponentech. Začneme velkým rozkládacím plánem, který opět zaujme pěknou ilustrací. Po jeho zvednutí získáte dojem, že na vás dole už vlastně nic nečeká. Jen dřevěné koště, čtyři plastové žetony a jedna kostka. Jenže teprve když košťátko zvednete, zjistíte, že jeho váha zdaleka neodpovídá pouhému dřevu. V jeho spodní části je zapuštěný magnet, jehož protipól najdete v každém žetonu přelepeném samolepkou s portrétem jedné malé čarodějnice.

Hra vypráví příběh o tom, že pro malé kouzelnice není vůbec jednoduché se na létajícím koštěti udržet. Ale než vůbec můžete nasednout, musíte mezi sebe rozložit herní plán, vybrat si jednu postavičku čarodějnice a položit ji na startovní políčko tak, aby ji bylo možné košťátkem zvednout (magnetem nahoru). Začínající hráč pak dostane koště, na kterém se bude moci s trochou šikovnosti posunout dopředu.

Věž čarodějnic - rozehraná hra

Každý hráč hodí kostkou, jakmile se dostane na tah. Může mu padnout číslo nebo symbol koštěte. Nejjednodušší je číslice, která posune malou kouzelnici pěšky o odpovídající počet políček vpřed. Pokud vám ale padlo koště, podařilo se vám konečně nasednout a můžete popoletět. Ale pouze k následujícímu políčku s nakresleným koštětem.

K tomu, abyste mohli úspěšně letět, musí ale také žeton vaší postavy být správně otočený. Koště poponese čarodějnici jen v případě, že se k němu přichytí. Jinak váš tah přišel nazmar a budete na svoji šanci muset čekat do příštího kola.

Na kostce je kromě číslice ještě symbol šipky. Právě ten umožňuje otáčet žetony obráceně a to nejen ten váš, ale především ty soupeřovy. Tady vstupuje do hry taktika a také paměť, protože musíte vědět, který žeton je jak otočený. Nechcete přece svým protivníkům pomáhat tím, že jim žeton otočíte tou správnou stranou nahoru..

Věž čarodějnic - rozehraná hra

Není těžké uhodnout, kdo z malých čarodějnic se nakonec stane vítězem závodu. Po dlouhém závodu kolem věže, plném nástrah a nečekaných problémů s neposlušným koštětem může slavit výhru kouzelnice, která dorazí nahoru jako první.

Věž čarodějnic si zakládá na jednoduchosti, kterou se daří hře udržovat od začátku do konce. Je ale dobře, že to vůbec neznamená, že by hra byla špatná. Zábava je tu ukrytá v rychlosti celé partie, ale také neustálém střídání hráčů na tahu. Děti musí stále sledovat plán, aby si mohli pamatovat otočení žetonů čarodějnic.

Na první pohled se jedná o kopii hry Hadi a žebříky, ale tentokrát to není pravda. A nevyvrátí vám to jen překrásné zpracování, ale především ten drobný paměťový prvek, který ze hry dělá něco trochu víc. Stává se z něj úžasná zábava pro malé děti, které ještě složitější hry nezvládnou. Házení kostkou a závodění na koštěti je ale bude zaručeně bavit.

Věž čarodějnic

Magnety jsou tím sladkým bonusem, který vás spolu s ilustracemi do hry zatáhne. A děti už pak hra nepustí, ačkoliv dospělého asi po několik partiích tolik bavit nebude. Pro větší hráče není problém si zapamatovat natočení čtveřice žetonů, ale děti si nad nimi budou lámat hlavu. Největší radost ale budou mít ve chvíli, kdy vám otočí váš žeton na nepřitažlivou stranu a tím vás vlastně zpomalí.

Věž čarodějnic je překvapivě škodolibá hra, ve které se hráči navzájem otáčením žetonů zpomalují. Musí ale občas použít i paměť a to především v závodě, kterého se účastní víc čarodějnic. Jednoduchý zvrat na klasické téma dělá z téhle hry opravdu krásný dárek pro malé hráče.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorKlaus Kreowski
IlustraceAnne Pätzke, Rolf Vogt
VydavatelDrei Magier Spiele, Pegasus Spiele, Ediciones MasQueOca, G3, Gigamic, MINDOK, Playroom Entertainment
Rok vydání2011
Počet hráčů2 - 4
Herní doba15
Minimální věk4 and up
KategorieAction / Dexterity, Children's Game, Fantasy
MechanismyMemory
RodinaMisc: LongPack Games, Series: Wizarding World (Pegasus), Theme: Witches
Alternativní názvyDom Czarownic, La Escoba Encantada, Il grattacielo delle streghe, Heksentoren, Hexenhochhaus, L'immeuble des sorcières, Le Manoir des Sorcières, Věž čarodějnic, The Witches' Skyscraper, Ведьмина башня

Více o hře.

Recenze: Věž čarodějnic – magnetické závody
Věž čarodějnic je jednoduchá dětská hra, která si hraje s magnetky a umožní dětem navzájem si škodit. A jak známe z klasického Člověče nezlob se, přesně to je to, co děti nejvíce baví. Hra vynikne především v souboji více hráčů, kdy musíte kromě šikovného házení kostkou používat i paměť. Hra má krásné zpracování a bude bavit především ty menší hráče v našich rodinách.. Věž čarodějnic je tedy opravdu povedená dětská hra.
Klady:

+ pěkná paměťová hra
+ magnetky v žetonech
+ krásné ilustrace
+ jednoduchá a rychlá
+ škodolibé (hráči si navzájem otáčí žetony)
Zápory:

- ve dvou slabší
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Lenny’s Limo – limuzína podivností