Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Zajíček v své jamce… sedí sám?

zajicek-v-sve-jamce-04

Tentokrát ale zajíček zdaleka není osamocený. Naopak zde je celá rodinka. A už dávno nesedí, ale nervózně postávají a sledují stoupající hladinu vody. Ještě posledních pár okamžiků a je rozhodnuto. Musí svůj domeček opustit. Maminka bere do náručí zásobu mrkvičky pro mláďata a rychle postrkuje všechny před sebou ven.

Do takového nebezpečí je nedostala matička příroda, ale autor Reiner Knizia, který na ně seslal nekonečný déšť. A úkolem hráčů ve hře Zajíček v své jamce je pomoci celé rodince do bezpečí. Hru si v portfoliu firmy Pegasus Spiele z roku 2016 vybrala pro přeložení do češtiny společnost MindOK. A to i s pohádkovými ilustracemi Anne Pätzke a v překladu Karla a Lucky Endlových.

Ne úplně malá zelená krabička ukazuje, jak dobře by to mělo dopadnout, pokud se hráči budou opravdu snažit. Dno krabice slouží jako herní plán, který si hráči položí na stůl mezi sebe a všechny dřevěné figurky zajíčků (s plyšovýma ušima) postaví do středu tohoto plánu. Tam je vyřezaná v kartonu nora a kolem ní vidí hráči celkem pět únikových východů.

zajicek-v-sve-jamce-06

Hráčům v partii bude pomáhat ještě velká dřevěná kostka s puntíky. Tu dostane začínající hráč s nejdelšíma ušima. Hodí kostkou a výsledná barva určí východ, na nějž se může hráč zaměřit. Jeho akce závisí na tom, jestli v barevné jamce už zajíček sedí nebo ne. Buď se tak přesune z pelíšku jeden prcek do tunelu nebo z otvoru zamíří rovnou do bezpečí mimo plán. Takovou vysvobozenou figurku si hráč položí před sebe.

Změnou je pouze situace, kdy na kostce padne šestá strana, která ukazuje siluetu zajíčka. V takovém případě může hráč vzít figurku z pelíšku a rovnou ji zachránit. Partie končí ve chvíli, kdy jsou všichni ušáci v bezpečí venku. Nyní si všichni sečtou figurky, které se jim podařilo zachránit. Vítězem se stává ten, kdo zachránil nejvíce členů rodiny.

zajicek-v-sve-jamce-11

Zajíček v své jamce je hra, kterou si děti snadno oblíbí. To proto, že krabice má za cíl oslovit už tříleté prcky, kterým házení kostkou a následování barvy bohatě stačí ke štěstí. A je nutno podotknout, že kvalitních dřevěných her pro nejmenší nikdy není dost. O to více jsme rádi, že tato novinka na českém trhu si současně zachovává zábavnost.

Hráči při tom ale nemají žádnou kontrolu. Kostka hraje za ně. Děti to ale nevnímají, protože kostka je nedílnou součástí hraní v tomto věku. Partie samotná je napínavá, protože králíčci jsou zachraňováni ve dvou krocích. Je tedy potřeba prostě házet správné barvy ve správný okamžik. S trochou štěstí ael jde jeden krok přeskočit.

Celou dobu je počet králíčků veřejný, takže hráči moc dobře vědí, kdo vede. Figurky jsou ale všechny všech účastníků a teprve poté, co vykouknou z nory, se vděčně přitulí ke svému zachránci. Partii si je možné také protáhnout nebo změnit význam symbolu králíčka na kostce. To pokud se hráči inspirují variantami uvedenými v pravidlech.

zajicek-v-sve-jamce-02

Dětem se moc líbí také dřevěné zpracování. To potěší také rodiče, kteří mohou děti bez obav s hrou nechat o samotě. Neobsahuje totiž žádné nebezpečné nebo malé části, které by mohli prckové spolknout.

Zajíček v své jamce už není jen oblíbená říkanka. Děti se naučí tuto větu říkat i ve chvíli, kdy si chtějí zahrát. To proto, že tahle novinka je opravdu uhopkaná a zábavná. Tedy dokud jsou dětem tři nebo čtyři roky, protože pak už na ni začnou být velké.

Recenze: Zajíček v své jamce… sedí sám?
Zajíček v své jamce je deštivou a napínavou hrou o záchraně jedné zaječí rodinky. Hráči potřebují štěstí s hody kostkou, protože to je jediný způsob, jak mohou ušáci uniknout. Hra je rychlá, což tříleté děti určitě ocení. Právě v tomto věku si s hrou užijí nejvíce legrace. Později začnou ze zajíčků vyrůstat. Zajíček v své jamce je chytrou volbou, pokud doma máte tří nebo čtyřletého špunta.
Klady:

+ dřevěné zpracování
+ výborné pro tříleté
+ dvě další úpravy hry
+ rychlá zábava
Zápory:

- děti z ní rychle vyrostou
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Kde je Peppa? – schované prasátko