Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Zázraky přírody – dobrodružství čeká už na zahradě

zazraky-prirody-01

Svět kolem nás prostě nepřestává udivovat. A je jedno, jestli se koukáte mikroskopem, dalekohledem nebo vlastníma očima. Vždycky narazíte na něco neuvěřitelného, co by vás nikdy nenapadlo, že na naší modré planetě je možné. Vítejte na planetě zázraků!

A je to tu zase. Po velkém úspěchu AZ kvízu se vrací spojení společnosti Dino a České televize. Tentokrát si vzali na paškál druhý velmi úspěšný vědomostní pořad, který nepřestává své diváky udivovat. Desková hra podle něj nese jasný název Zázraky přírody a její autorkou je Barbora Částová. Novinka dorazila na pultu obchodů právě včas před Vánoci 2018.

Na víku stylově zelené krabice vidíme náznak všech témat, které si pro nás schovali nějaké ty zázraky a redaktoři pořadu je objevili. Uvnitř na hráče čeká plán, který rozloží do středu stolu a právě ten po obvodu obsahuje pozice pro pět balíčků karet různých témat a také šesté místo pro všechny odehrané a vyřešené karty otázek. Uprostřed pak je závodní trať, na jejíž startovní pozici si každý postaví svoji zvolenou figurku. Tím si vyberou hráči také barvu, od které dostanou odpovědní kartičky s písmeny A, B a C.

zazraky-prirody-08

Hráči se na tahu střídají a na jeho úvod vždy dvakrát hodí kostkou. Výsledek prvního hodu určí kategorii, kde jednička odpovídá rostlinám a číslo pět zvířatům. Šestka znamená, že si hráč může sám vybrat kategorii. Druhý výsledek pak určí jednu z pěti otázek, které budou předmětem ukazování znalostí v aktuálním kole.

Hráč na tahu ale sám hádat nebude. Místo toho si vezme kartu a přečte všem ostatním nejdříve otázku na jedné straně a poté tři možnosti na straně druhé. Neprozradí už jim ale, která z možností je vytištěna tučně a je tedy správná. Každý ze soupeřů nyní musí za sebe hádat s pomocí hlasovacích karet a odpovědět jednu z možností, o které si myslí, že je správná.

Všichni zaráz pak odhalí svoje volby a správná odpověď znamená posun figurky o políčko vpřed. Hod kostkou pak čeká na dalšího hráče v pořadí, který bude číst, ale musí se vzdát šance na hádání. Hráči tak krůček za krůčkem posouvají svoje figurky kupředu směrem k cíli. Jakmile postavička dorazí do středu, dostane její majitel ještě jednu speciálně soupeři zvolenou otázku. Pokud odpoví správně, stává se okamžitě vítězem.

zazraky-prirody-03

Zázraky přírody jsou vědomostní hrou, která rozhodně nijak nezaostává za již zmiňovaným starším bratříčkem. I novinka je totiž všechno, jen ne jednoduchá. Otázky jsou obecně pořádnou výzvou a dají zabrat i těm, kteří se v daných oblastech orientují.

Samotný mechanismus rozhodně není ničím, co by vás mělo překvapit. Podobně jako v ostatních vědomostních hrách, i tady náhoda určuje, jakou otázku z karty dostanete. To ale zaručuje nejen stejnou výzvu pro všechny, ale především velmi solidní variabilitu. Ta je zaručena napříč tisícovkou otázek.

Je ale dobře, že v této hře vždy odpovídají všichni kromě jednoho. To znamená, že se kompletní sada hráčů účastní každého kola. Více hráčů získává body v rámci jednoho kola a to znamená také dynamičtější zábavu. Díky tomu vlastně ani není důležité, kolik hráčů v partii soupeří, protože rychlá je hra podobně. Trvání partie pak závisí čistě na tom, jak dobří jsou hráči v hledání správných odpovědí.

zazraky-prirody-11

Naštěstí ale Zázraky přírody jsou nakonec jedinečné. Mohou za to odkazy na videa, na kterých se mohou hráči na některé fenomény podívat na vlastní oči. Není to sice žádná aplikace, ale pouze dedikovaná webová stránka. Řada karet zase obsahuje přímo natištěné zajímavé vysvětlení nebo doplnění některých informací.

To všechno ale hasne ve stínu osmadvaceti karet pokusů. Ty jsou obrovským lákadlem pro dětské hráče a váží se k některým otázkám. Jenže tahle myšlenka jde proti věkovému doporučení od dvanácti let a i pro tyto hráče je novinka stále příliš obtížná. Právě tohle je obrovskou motivací hráč zase a znovu a objevovat odkazy na pokusy. Pokud tedy přistoupíte na autorkou vymyšlený princip objevování. Můžete ale místo toho prostě projít karty vlastními silami. Tyto karty také jako jediné obsahují obrázky, zatímco na zadní straně je detailní popis průběhu a nemůže chybět ani seznam potřebných ingrediencí.

zazraky-prirody-17

Otázky obecně jsou velmi dobře zvolené. Jejich autory je dvojice Eliška Faeklová a Vojtěch Svoboda. Jsou věrné předloze a jejich rozdělení do pěti okruhů je tak akorát.

Zázraky přírody jsou velmi solidní vědomostní hrou, která ale ničím nevyniká, dokud nezačnete dělat s dětmi pokusy. Ty jsou specialitou, které nabízí opravdovou motivaci k hraní, podobně jako doprovodná videa. Zázraky přírody jsou ale i přesto převážně nadprůměrnou hrou, která zaujme hlavně obtížností otázek.

Recenze: Zázraky přírody – dobrodružství čeká už na zahradě
Zázraky přírody jsou fajn vědomostní hrou, která nabízí řadu těžkých otázek. A jejich výběr je dostatečně široký k tomu, abyste se ke hře vraceli. Motivovat vás (a především starší potomky) budou hlavně pokusy, které zde mají speciální karty. Průběh hry je ale hodně klasický a nenabízí nic nového. Zázraky přírody je hra, která nechá odpovídat všechny hráče současně a pořádně otestuje jejich vědomosti.
Klady:

+ všichni se účastní každého tahu
+ obtížnost otázek
+ zajímavé pokusy a videa
+ dostatečná variabilita
+ jednoduchost
Zápory:

- herní průběh ničím nepřekvapí
- pro děti těžké
- těžko odhadnutelná doba partie
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Airlines Europe – letadýlky po Evropě