Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Ascension Chronicle of the Godslayer

Ascension: Chronicle of the Godslayer - balení

Bohové padli. Asgard. Olymp. Nebe. Všichni se přede mnou museli sklonit, protože já jsem jediným pánem všeho. Dřív pro mě Země byla jen nezajímavá modrá koule, ale pak se všechno změnilo. Můj současný domov byl zničen a já se vydal hledat nové útočiště a na vaší planetě jsem našel rozlehlé oceány.

Postavili se mi postupně všichni. Nejdřív to byl Poseidón se svým trojzubcem. Zlomil jsem jej a poslal do hlubin umřít. Aténa, Zeus, Thor, všichni to zkoušeli, jak se šířilo slovo o mém pobytu na Zemi. Ale moje síly předčily jejich nejtemnější obavy. Jsem Ascension, Bůh všeho.

Ascension: Chronicle of the Godslayer je název hry od společnosti Gary Games, která vyšla poprvé v roce 2010. Jejím autorem je Justin Gary, jehož jméno nese i distribuční firma, a grafiku na kartách vytvořil Eric Sabee. Na českém trhu si ji můžete pořídit v obchodě společnosti Svět her.

Ascension: Chronicle of the Godslayer - připravená hra

Karty. Teď jsme vám asi prozradili o hře první důležitou věc. Ascension je karetní hra a deckbuilding k tomu navrch. To ale podle vzhledu krabice nepoznáte, protože na té je zajímavá abstraktní ilustrace, které vévodí název hry. Celý box je oděný do černé barvy a vypadá na první pohled lákavě s matným, tuhým materiálem, z něhož je vyroben.

Ale teď už společně zvedáme víko a koukáme zvědavě dovnitř, kde se pochopitelně jako v každé karetní hře nachází především karty. Těch je celkem 200, což na deckbuilding může na první chvíli vypadat podezřele málo, ale to je pouze první klamání tělem.

Mezi těmito kartami na první pohled nebudete schopní rozlišit rozdíl, protože všechny bez rozdílu jsou hodně podobné a tak jen podle pozadí rozdělíte zatím karty na šedé hrdiny, hnědé konstrukty a červené příšery.

Ascension: Chronicle of the Godslayer - rozehraná hra

Cože? Jaké konstrukty, ptáte se? Toto je první pojem, který Ascension zavádí jako novinku. Jedná se vlastně o artefakty a předměty, ale protože svět Ascensionu už zažil průmyslovou revoluci, ale současně si uchoval magii, tak všechno, co tyto předměty spojuje je jediné. Byly vytvořeny člověkem. Proto konstrukty.

Na kartách najdete tři různé symboly, které tvoří trojici měn používaných v celé hře – runy jsou standardně uznávané pravidlo a tvoří je šedý trojúhelník s hodnotou uprostřed. Červený kruh s mečem představuje sílu a často se vyskytuje na hodně kartách. Jediný druh, který jej má vždy v pravém horním rohu, jsou příšery.

Posledním symbolem je hvězdička pro slávu. Tu získáte za poražení monster, ale i za nějaké další hrdinské činy, jako například nalezení ztracené kočičky. Ne, děláme si legraci, ačkoliv představa hrdiny dělající takové věci je poměrně příjemná. Zvlášť pokud by to bylo z důvodu, že nemá dostatek jiné práce. To by znamenalo, že svět je v bezpečí. Ale takové prohlášení rozhodně ve světě Ascensionu neplatí, takže zpět do boje.

Ascension: Chronicle of the Godslayer - rozehraná hra

Musí se nacházet v krabici ještě něco kromě karet? Ano! Je to malý podlouhlý herní plán, na kterém je místo pro všechny společné karty. K němu patří také padesát barevných korálků představujících ve hře slávu. Červený má hodnotu pěti malých bílých. Hrdinové je sbírají a nosí, jako odznak svých vykonaných činů.

Na začátku partie vytřídíte z balíčku 200 karet čtveřici hromádek pro hráče. Každá obsahuje osm karet učně (Apprentice) a dvě útočné milice. Zbylých 160 karet rozdělíte na 60 karet, které jsou vždy dostupné. Jsou to karty těžké pěchoty (29x Heavy Infantry), mystiků (30x Mystics) a jednoho kultisty. Tyto karty mají svoje místo určené na straně herního plánu a můžete si je nakoupit v libovolném tahu.

Uprostřed herního plánu je šest pozic pro karty a vedle nich dvě místa, kam přijde zamíchaná zásoba zbylé stovky karet. Z té ihned šestici odkryjete a rozložíte ji na plán. To je počáteční nabídka příšer i posil do vašich řad.

Ascension: Chronicle of the Godslayer - rozehraná hra

Právě v tomto principu je Ascension unikátní oproti ostatním deckbuildingům, které jsme hráli. Příšery, hrdinové i konstrukty totiž sdílí jeden balíček a nabídku. V jednu chvíli tak můžete mít možnost jen bojovat a jindy zase jen nakupovat. Většinou ale budou v nabídce jak monstra, tak i karty k vylepšení vašich bojových možností.

Deckbuilding je ze své podstaty jednoduchý a Ascension tuto nízkou obtížnost dovádí k naprosté dokonalosti. Pokud jste už někdy hráli Dominion (recenze) nebo jinou hru, třeba Nightfall (recenze) a Thunderstone (recenze), pak vás zde nic nepřekvapí. Pro všechny ostatní si nyní povíme, jak se vlastně ten Ascension hraje.

Hráči si z deseti karet, které dostanou do začátku, doberou do ruky pětici. Pět karet budou mít k dispozici vždy i v dalších kolech v průběhu celé partie, pouze efekty některých karet vám mohou umožnit přibrat si do ruky další.

Ascension: Chronicle of the Godslayer - karty

Tyto karty vám poskytují runy a bojovou sílu. Za první měnu můžete nakupovat libovolnou kartu z nabídky šesti karet nebo z trvalé nabídky po straně, kde je těžká kavalerie, učeň a kultista. S pomocí bojových červených ikonek mohou hráči porážet příšery, které na ně bezprostředně útočí ze středu stolu. Naštěstí (nebo možná bohužel) jim nijak neškodí svojí přítomností.

Základním principem pro úspěch ve hře je samozřejmě nakupování a rozšiřování svého balíčku. Ten si vždy znovu zamícháte, když vám dojdou karty v dobírací hromádce, a tak neustále používáte znovu a znovu stejné karty. V průběhu partie dostanete příležitost také některé méně užitečné zahodit, zefektivnit balíček a zvýšit šanci, že vám budou častěji chodit ty silnější.

Nákupů můžete udělat libovolný počet, dokud vám bude stačit počet run. Cena jednotky nebo konstruktu je uvedená v pravém horním rohu. Pokud tuto cenu zaplatíte, můžete si kartu položit na odkládací balíček. Přijde vám tedy až někdy v budoucích kolech, jak je tomu zvykem.

Ascension: Chronicle of the Godslayer - rozehraná hra

Oproti ostatním hrám jsou speciální také karty konstruktů. Ty totiž nehrajete klasicky z ruky pokaždé, ale když vám poprvé přijde do ruky, vyložíte jej před sebe. Na stole už zůstane a bude vám přinášet svoje schopnosti v každém kole. Právě z toho důvodu mohou být konstrukty důležité pro úspěch.

Když máte dostatek ikonek mečů, můžete se vrhnout na libovolnou příšeru uprostřed stolu. K jejímu poražení potřebujete jednoduše takovou sílu, aby byla alespoň rovna síle monstra uvedené v pravém horním rohu. Každá z oblud má na kartě uvedenou odměnu, kterou dostanete. Většinou je v podobě slávy. Můžete si tedy ze společné zásoby vzít tolik korálků slávy, kolik naznačuje číslo v černé hvězdičce na kartě poraženého protivníka. Kartu příšery pak odhodíte.

Samozřejmě po nakoupených kartách i poražených nepřátelích se okamžitě zaplňují prázdná místa a nabídka se vrací znovu na šest karet. Tím je zajištěn neustálý přesun. Čas od času (velmi výjimečně) se může stát, že se dostanete do situace, kdy je uprostřed pouze neporazitelná příšera a předměty, které nikdo nechce. Naštěstí některé karty vám umožňují vykázat (= odhodit) karty i z nabídky plánu.

Ascension: Chronicle of the Godslayer - karty

Partie končí ve chvíli, kdy vám dojde zásoba korálků, tedy vítězných bodů. V tuto chvíli si hráči spočtou právě počet získaných odměn za poražené příšery. To však ještě není všechno. Vítězné body získají také za některé nakoupené karty, které mají tuto hodnotu uvedenou v levém dolním rohu. Teprve pak se může prohlásit hráč s nejvyšším součtem za vítěze partie.

Ascension: Chronicle of the Godslayer je velice jednoduchý deckbuilding. Zdánlivě jednoduchá pravidla svých předchůdců posunuje ještě o krůček k jednoduchosti. To by samozřejmě nevadilo, naopak vzhledem k jeho dobrodružné povaze je příjemnou variantou k Dominionu. Jenže karty jsou v angličtině, takže začátečníci si je asi nezahrají.

V tu chvíli nám zůstávají fanoušci o deckbuilding, kteří jsou alespoň mírně pokročilí nebo prostě umí anglicky. A ti si mohou vybírat dnes už i z dalších her s podobným tématem a dokonce i s dobrodružným laděním. Takže proč zrovna Ascension?

Ascension: Chronicle of the Godslayer - karty

Právě jeho jednoduchost zaručuje rychlou herní dobu, protože korálky slávy mizí rychle. Současně je tu také jednoznačná variabilita, protože ve středu je nabídka pouze šesti karet ze zamíchaného balíčku. Balíček sice můžete stačit projít celý, ale vždy v trochu jiném pořadí.

Vzhledem k datu vzniku hry patří mezi první následovníky módní vlny a jako takový obsahuje některé drobné neduhy, které deckbuilding provázejí. Především zde nenajdete téměř žádné ovlivňování úspěchů soupeřů. Výjimkou jsou některé příšery, jejichž poražení způsobí, že ostatní musí zahodit nějaký konstrukt. Ovšem ve skutečnosti můžete útočit mnohem nenápadněji tím, že vezmete soupeřům karty.

Protože ve hře jsou čtyři rody, které se každý specializují na něco jiného, je možné se podle toho zařídit. Často se vám to nebude dařit, protože vám ostatní karty koupí, ale přesto budete spíš hrát na sběr bodů, boj nebo na kombo více karet. A pak je tu mechana, která se hraje na konstrukty vyložené na stole a jejich vzájemná komba.

Ascension: Chronicle of the Godslayer - karty

Stejně tak přináší Ascension do hry novou úroveň náhody – nabídka totiž není pro všechny stejná, ale pokud před vaším tahem přijde skvělá karta, pak ji určitě koupíte. Tedy v případě, že máte v ruce dostatek run k útratě.

Tato náhodnost může kazit dojem hráčů z budování dobrého balíčku pro fanoušky Dominionu, ale skýtá novou úroveň výzvy – všichni se musí dokázat vypořádat a stavět balíček podle toho, co je v nabídce. Náročnější, ale těžko říct, jestli horší nebo lepší.. Asi záleží na úhlu pohledu a vkusu hráče. Rozhodně z toho ale plyne zajímavé napětí. Musíte brát co je, ale když hrají soupeři, doufáte, že vám zrovna tuhle novou kartu nekoupí. Tolik ji chcete!

Ascensionu také pomáhá grafické zpracování, které je odlišné od všech ostatních her, které jste kdy potkali. Ilustrace jsou totiž opravdu zvláštní. To může být kladem (podle nás), ale i záporem, pokud se vám tento styl nelíbí. Podle nás se však k fantasy hře hodí velice dobře.

Ascension: Chronicle of the Godslayer - karty

Ascension: Chronicle of the Godslayer je netradiční deckbuildingová hra. Obsahuje zajímavou grafiku, herní plán a pěkné korálky slávy. Slibuje variabilní dobrodružství. Ale chybí zde útok na protivníky a trochu víc hraje roli náhoda. Partie jsou rychlé a z větší části napínavé. Hru vám tedy můžeme doporučit především v případě, že se vám líbí zpracování, máte rádi deckbuilding a hledáte něco rychlejšího, jednoduššího a bezprostřednějšího než její strategické protějšky. Navíc podle ohlasů rozšíření Return of the Fallen přidává do hry dostatek nových věcí, které ji posouvají na úplně jinou úroveň. Třeba to někdy v dalším článku vyzkoušíme i my. Ascension je každopádně rychlou deckbuildingovou jednohubkou, a současně tak trochu jiným deckbuildingem, než na který jste zvyklí.

Tuto hru k recenzi věnovala společnost Svět-her.cz. Děkujeme

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJohn Fiorillo, Justin Gary, Brian M. Kibler
IlustraceEric Sabee
VydavatelStone Blade Entertainment, Arclight Games, FunBox Jogos, Marabunta
Rok vydání2010
Počet hráčů1 - 4
Herní doba30
Minimální věk13 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(51 voters)
KategorieCard Game, Fantasy
MechanismyDeck, Bag, and Pool Building, Hand Management, Open Drafting
RozšířeníAscension: Alliances, Ascension: Archival Expert Promo Card, Ascension: Cetra, Benefactor of All Promo Card, Ascension: Chamber of Drunken Monks Promo Card, Ascension: Chronicle of the Godslayer – Big Bad Bunny Promo Card, Ascension: Chronicle of the Godslayer – Constricting Horror Promo Card, Ascension: Chronicle of the Godslayer – Control Room Promo, Ascension: Chronicle of the Godslayer – Deep Drone Promo, Ascension: Chronicle of the Godslayer – Defender of Vigil Promo Card, Ascension: Chronicle of the Godslayer – Disciple of Sadranis Promo Card, Ascension: Chronicle of the Godslayer – Eye of Potential Promo Card, Ascension: Chronicle of the Godslayer – Eye of the Serpent Promo Card, Ascension: Chronicle of the Godslayer – Foul Replicant Promo Card, Ascension: Chronicle of the Godslayer – Journeyman Sage Promo, Ascension: Chronicle of the Godslayer – N.I.N.E. Promo Card, Ascension: Chronicle of the Godslayer – Nethersnare Promo, Ascension: Chronicle of the Godslayer – Ogo Tracker Promo Card, Ascension: Chronicle of the Godslayer – Pathwarden Promo, Ascension: Chronicle of the Godslayer – Shuffletron 2K13 Promo Card, Ascension: Chronicle of the Godslayer – The Looking Glass Promo Card, Ascension: Chronicle of the Godslayer – Vault of the Askara Promo Card, Ascension: Chronicle of the Godslayer – Vedah, Sage of Swords Promo, Ascension: Chronicle of the Godslayer – Void Mesmer Promo, Ascension: Chronicle of the Godslayer – Vortex Promo, Ascension: Darkness Unleashed – Covetous Kraken Promo Card, Ascension: David, Prophetic Guide Promo Card, Ascension: Dawn of Champions – Rys, Dark Muse Promo Card, Ascension: Deckbuilding Game – Collector's Case Champion Cards, Ascension: Delirium – Askara Templar Promo Card, Ascension: Deliverance – Vezra'Tull, The Voidwyrm Promo, Ascension: Dreamscape – Nova, Born of Chaos Promo Card, Ascension: Eternal Tormentor Promo Card, Ascension: Explosive Swarm Promo, Ascension: Forrest, Beastwarden Promo Card, Ascension: Gian, Lord of Fall Promo Card, Ascension: Gift of the Elements – Lirys, Skirmish Seer Promo Card, Ascension: Hedron Dreidel, Ascension: Immortal Heroes – Arha Sanctuary Promo Card, Ascension: Lunar Matriarch Promo Card, Ascension: Michelle, Star Oracle Promo Card, Ascension: Miles, Golden Prodigy Promo Card, Ascension: Nyxian Corruptor Promo Card, Ascension: Realms Unraveled – Oziah's Familiar Promo, Ascension: Return of the Fallen – Kythis, the Gatekeeper Promo, Ascension: Rise of Vigil – Ethereal Huntress Promo, Ascension: Rise of Vigil – Mudfin Angler Promo Card, Ascension: Rise of Vigil – Raving Prophet Promo Card, Ascension: Sadistic Laboratory Promo Card, Ascension: Shadow Piercer Promo Card, Ascension: Skulls and Sails – Honorless Thief Promo Card, Ascension: Storm of Souls – Askara of Fortune Promo, Ascension: Storm of Souls – Assimilation Plant Promo, Ascension: Storm of Souls – Cetra, Guide of Ogo Promo, Ascension: Storm of Souls – Cobra, the Sordid Promo, Ascension: Storm of Souls – Ender of Days Promo, Ascension: Storm of Souls – Hedron Flare Promo, Ascension: Storm of Souls – Moon Staff Promo, Ascension: Storm of Souls – Ring of Life Promo, Ascension: Storm of Souls – Soul Collector Promo, Ascension: Storm's Eye Monk Promo Card, Ascension: Talya, The Decider Promo Card, Ascension: Temporal Excavator Promo Card, Ascension: Theme Pack – Cupid Cultist, Ascension: Theme Pack – Leprechaun, Ascension: Theme Pack – Location Pack, Ascension: Theme Pack – Portals, Ascension: Theme Pack – Rat King, Ascension: Theme Pack – Rat Queen, Ascension: Theme Pack – Samael Claus, Ascension: Turzan, Lion of Uzkara, Ascension: Valley Guardian Promo Card, Ascension: Valley of the Ancients – Project Beta Promo Card, Ascension: Wave Tyrant Promo Card
RodinaComponents: Gems/Crystals, Digital Implementations: Steam, Digital Implementations: VASSAL, Game: Ascension Deck Building, Players: Games with Solitaire Rules
Alternativní názvyAscension, Ascension: Chronicle of the Godslayer, Ascension: Chroniken des Gottbezwingers, アセンション ~『神を屠りし者』の伝承, 昇華:弒神編年史, 暗杀神:弑神编年史

Více o hře.

Recenze: Ascension Chronicle of the Godslayer
Ascension je zajímavý dobrodružný deckbuilding. Do herního systému přináší nová zjednodušení, protože neexistuje žádná stálá nabídka, ale neustále se vyvíjí. Karty přichází ze zamíchaného balíčku a je jich k dispozici neustále šest. Vy si vylepšujete svůj balíček jejich nákupem. Mezi nimi jsou ale také příšery, se kterými můžete bojovat a boj je jeden ze způsobů, jak nasbírat vítězné body vedoucí k vítězství. Dalšími je sběr karet nebo hraní akcí, které vám slávu přináší rovnou. Zajímavý systém, který však s sebou nese riziko, že čas od času v nabídce zůstanou méně zajímavé karty. Partie se zajímavě vyvíjí a často dochází ke zvratům ve vývoji, jak hráči získají různá komba v balíčku. Náhodná nabídka dělá z každé partie úplně jinou hru. Neustále se obměňující karty uprostřed s sebou nesou napětí a také deckbuildingovou výzvu. Ascension je zajímavým dobrodružným deckbuildingem, který zaujme především jednoduchostí principu a originálním zpracováním, ale vyniká rychlostí a netradičním pojetím. Je to prostě tak trochu jiný deckbuilding.
Klady:

+ ještě jednodušší deckbuilding
+ nabídka karet se vyvíjí
+ velmi originální zpracování
+ žetony vítězných bodů jako diamanty
+ velice variabilní
+ konstrukty si vyložíte před sebe napořád
+ velké možnosti pro rozšíření
+ nemáte perfektní výběr, musíte sestavit balíček z toho, co je k mání
Zápory:

- vliv náhody – přijde dobrá karta a někdo vám ji vyfoukne
- málo interakce
- konec partie je slabší
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: War of the Ring Second Edition – Tolkienův Pán prstenů v nejlepší formě