Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Marco’s Polos – barevná trička pro každého

marcos-polos-01

Každý potřebuje nějaká ta trička. Krátký rukáv a spousta prostoru k barevnému tvůrčímu vyřádění. Proužky, čtverečky, kolečka, všechno je povoleno. Ale eleganci vám dodají pouze takové kusy oblečení, které mají současně také límečky.

A protože autorka Kim Vandenbroucke byla už odmala fanynkou tohoto oblékání, v dospělosti si splnila sen a vytvořila o tričkách hru. Její název je Marco’s Polos a můžete v ní poznat slovní hříčku a narážku na cestovatele Marca Pola. Hru samotnou pak vydala společnost Educational Insights.

Malá krabička nás vítá obrázkem právě těchto neodolatelných bílých límečků. Uvnitř pak jsou tři karty z tvrdého papíru. Oboustranné a zobrazující vždy tričko v jedné ze šesti barev. Zbytek malého prostoru uvnitř zabírají karty samotných triček. Ty mají opravdu správný tvar i s rukávy a každý kousek oblečení má proužky a skládá se hned ze dvou barev. Jen několik šedých triček s obrázkem truhly je výjimkou.

marcos-polos-05

To ale nemění nic na tom, že na začátku hráči všechny tyto netradičně zpracované karty klasickým způsobem zamíchají a rozdají rovným dílem všem zúčastněným. Pouze tři karty představující jednobarevná trička začnou partii uprostřed a to otočené náhodnou barvou nahoru. Hráči nyní mohou svůj balíček otočit a podívat se na horní kartu. Tím současně začíná i samotná partie.

Všichni soupeři budou totiž hrát společně v jeden okamžik. Jejich úkolem bude zbavovat se karet pěkně jedné po druhé. Na výběr mají vždy ze tří pozic. Nově vyložená karta trička se vždy musí s tou předchozí shodovat alespoň jednou ze dvou barev. Tím se balíček hráčů ztenčuje.

marcos-polos-06

Kdykoliv někdo z účastníků nemá navrchu svého balíčku vhodnou kartu, může ji přemístit dospod a tím ji odložit na později. Počet takových posunů není nijak omezen, ale hráč se tím trochu zdržuje. Při tom někdy stačí jen chvilku počkat, než soupeři zahrají vhodnou kartu. V každém případě se ale vítězem stává ten, kdo se jako první zbaví všech svých triček.

Marco’s Polos je rychlá karetní hra, ve které se utkají všichni v souboji rychlosti a štěstí. Pouze správné pořadí karet může posunout hráče kupředu k vítězství. Ovšem na druhou stranu se často stane, že dva či více soupeřů se pokusí odehrát kartu na stejný balíček. A v tu chvíli začne být tím nejdůležitějším rychlost.

Do hry sice ještě vstupují šedivé karty bloku, které ale slouží pouze jako jakýsi žolík. Na toto tričko je možné položit naprosto libovolnou kartu. Jinak je ale tato hra naprosto neoriginální a předvádí styl hraní, který už tu byl několikrát. A bezmyšlenkovité hraní karet není prostě vždy tak zábavné, jako třeba u Loonacy.

marcos-polos-08

Hráči mohou každou svoji kartu zahrát dvěma způsoby. Ale nemají žádnou ruku a pokaždé mají pouze jedno tričko na výběr. Musí jej nejdříve přesunout dospod balíčku, aby mohli svoji šanci navýšit. A v té chvíli jim často soupeř jejich vyhlídnutou pozici vyfoukne. Hra je tedy velmi náhodná a v její prospěch hovoří snad pouze herní doba, protože vykládání karet se nemá kde zaseknout nebo prodloužit.

Čím více soupeřů se partie zúčastní, tím větší chaos ve hře nastává. Tři balíčky jsou dostatek do tří hráčů, ale ve čtyřech už se hráči neustále rvou o svoji pozici a velmi často se stává, že se potkají ve svém snažení na jednom balíčku. To dává výhodu zbývajícím účastníkům.

Hra si rozhodně zaslouží pochvalu za zpracování, kterým se daří zaujmout. Nejde o samotnou krabičku, ale o netradičně tvarované karty triček. Ty mají opravdu správný tvar a vypadají moc pěkně.

marcos-polos-11

Marco’s Polos nebude rozhodně naším favoritem mezi hrami, které vás nutí být rychlejší než soupeři a hrát současně. Bohužel to všechno je příliš ohrané, stejné jako mnohokrát předtím a ještě bez rozumných voleb pro hráče. Marco’s Polos může být splněným snem o hře s tričky, ale to na dobrou hru nestačí.

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorKim Vandenbroucke
VydavatelEducational Insights
Rok vydání2013
Počet hráčů2 - 4
Herní doba0
Minimální věk5 and up
KategorieCard Game, Real-time

Více o hře.

Recenze: Marco’s Polos – barevná trička pro každého
Marco’s Polos je hra, která nemá příliš co nabídnout. Jedná se o karetku, ve které se všichni současně snaží vykládat karty, které se mohou shodovat dvojicí proužků. Stačí jen jeden. Ale náhoda zde hraje velmi podstatnou roli, protože hráči mohou vždy manipulovat pouze s horní kartou svého balíčku a to jim nedává vůbec na výběr. Hra navíc nepřináší (s výjimkou zpracování) nic, co bychom už neviděli. Marco’s Polos dělá to, co dělaly už jiné hry a lépe.
Klady:

+ zpracování
+ možnost odložit kartu dospod balíčku
Zápory:

- nemastná neslaná hratelnost
- neoriginalita
- náhoda
2
Prozkoumávejte dál
Recenze: Umí prase létat aneb záhady přírody odhaleny!