Recenze: Braňte zemi Sylth proti nájezdům monster lorda Mortha ve hře Portal of Morth

Přes hranice země Sylth se stálé snaží proniknout do naší země monstra vysílaná lordem Morthem. Staňte se strážci jednoho z hraničních postů své země a braňte ji před jeho temnou armádou!

Ve hře Portal of Morth se hráči vžijí do role obránců hranic země Sylth, do jedné z prastarých ras, která zde žije. Lord Morth ze svého temném hradu v horách bez přestání sesílá kouzla a zaplavuje hranice přívaly stvůr. Každý z hráčů hraje za jednu z ras – trpaslíky, elfy, lidi nebo gnómy. K obraně hranic si najímá hrdiny různých povolání.
Hru vydalo španělské vydavatelství Abba games v roce 2016, autorem je Buster Lehn, Manuel Munoz a Francisco Ruiz.
Hra je určena pro 1 – 4 hráče ve věku od 12 let. Doba obrany hranic se různí podle počtu hráčů a je 90 – 120 minut. Hra umožňuje sólo hru, kooperativní variantu i kompetitivní hraní, kdy vyhrává ten, kdo má nejméně zranění od nestvůr, které prorazily jeho obrannou linii.
2017_portal_of_morth_2

Co najdete v krabici

Krabice je plná a těžká a to tak, že ji budete mít problém zavřít. To, co vás zaujme na první pohled, je plastový talíř s přihrádkami a hromada podivných kostek se symboly. Plastový kruh představuje jednotlivé portály, kterými přicházejí do hry monstra, a kostky právě tyto nepřátele. Kostky jsou ve 4 barvách – žluté a zelené pro nejslabší příšery, oranžové pro běžné a červené pro legendární monstra. Každá kostka má na svých stranách vygravírované emblémy jednotlivých postav, postava zabírá většinou více stran, což je dáno jejím počtem životů. Zpravidla je na každé kostce více typů nepřátel.

Dále jsou zde 4 oboustranné herní mapy, 2 oboustranné plány, které určují, jak proudí nepřátelé portály a dále různé papírové ukazatele. Společné komponenty doplňují různé žetony a kostky. Pro interakci mezi hráči slouží karty Lorda Mortha.
Velkou část krabice zabírají herní desky jednotlivých charakterů. Těch je celkem 16 a doplňují je žetony postav, kterých je 32.
Ve hře jsou celkem 4 rasy, každá má k dispozici 8 dobrodruhů ve čtyřech povoláních a v mužské a ženské verzi. Všechny rasy mají vždy válečníka, čaroděje a kněze. Čtvrté povolání je pak různé. Potkáte zde elfího lovce, trpasličího horníka, lidského vraha a gnómího vynálezce.
Komponenty jsou kvalitní a graficky se dost různí. Herní plány jsou spíše strohé, naopak žetony hrdinu mají hezké ilustrace.

Jak se to hraje?

Hra nabízí kooperativní verzi i kompetitivní. Cíl je vždy stejný, ubránit zemi proti přílivu monster. Hra se hraje ve 4 fázích, které platí pro všechny varianty hry:
– fáze Lorda Mortha
– fáze portálu
– fáze hrdinů
– fáze útoků.

Celá hra se hraje 5 herních kol, kdy v každém kole přichází tolik vln nepřátel, kolik je hráčů.
V kooperativní variantě mají hráči jednu společnou mapu země, kterou brání, v kompetitivní pak má každý z hráčů své vlastní území.

1) fáze Lorda Mortha
Lord Morth sesílá své nestvůry. V této fázi posunete ukazatel kola na herním plánu a zjistíte, jací nepřátele v této vlně přijdou. Zalovíte v příslušném pytlíku a vytáhnete určený počet kostek. Ty hodíte na střed plastového talíře. Dále pootočíte talířem o tolik, kolik padlo na 12stěnné kostce.

2017_portal_of_morth_10
2) fáze portálu
V této fázi můžete otáčet plastovým kolem, čímž ovlivníte, na které z desek a u kterého z hráčů se nepřátelé objeví. Ale nic není zadarmo, za každé pootočení musíte zaplatit zlatem. Poté, co tuto možnost dostanou všichni hráče, se nepřátelé teleportují na jednotlivé herní mapy, kde už si s nimi musí poradit vaši hrdinové.
3) fáze hrdinů
A je to tady, dostáváme se k akci. Každý z hráčů může provést následující akce v tomto pořadí.
Za prvé vylepšení a najímání.
Za body zkušenosti a zlato se může každý z hrdinů vycvičit v dalších dovednostech. Na deskách hrdinů jsou stromy vylepšených vlastností, které si postupně odemykáte. Získáte tak například lepší pohyb či útok s větším dosahem nebo některou ze speciálních vlastností. V této akci si také můžete najmout nového hrdinu do party.
Během této fáze hráči hrají karty lorda Mortha, čímž mohou ostatním hráčům škodit.
Za druhé pohyb a útok.
Hráč se může s každým ze svých hrdinů pohnout a kdykoliv během pohybu zaútočit na některé z monster. Hrdinové mají různý dosah útoků a také různé typy útoku. Některá monstra lze napadnout pouze fyzicky, jiná jen magicky či speciálními útoky. Hráči se snaží eliminovat co nejvíce nepřátel, procházejících přes jejich herní mapu.

Mapa pro kompetavní hru – každý hráč má svou

2017_portal_of_morth_11

Mapa pro kooperativní hru – společná pro všechny

2017_portal_of_morth_14

4) fáze útoků
A teď se nepřátele snaží dostat co nejrychleji přes hranice. První hráč hodí s kostkou s čísly 1, 2, 3 a hodnota se přičte k základnímu pohybu nepřátel. Jednotliví nepřátelé se pohybují od vstupních portálu po cestách směrem ven z desky. Pokud některý z nich uteče, hráč dostane jedno zranění a případný další postih.

Hra končí po poslední vlně nepřátel v pátém kole. Vyhrává ten z hráčů, který utrpěl nejméně zranění. Při kooperativní variantě a sólo módu se společně snažíte dosáhnout co nejlepšího skóre – co nejmenšího počtu zranění.

 

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorBuster Lehn, Manuel Muñoz, Fran Ruiz
IlustraceAdrián Sanchez, Nicolas Serrano
VydavatelABBA Games
Rok vydání2015
Počet hráčů1 - 4
Herní doba180
Minimální věk12 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(2 voters)
KategorieDice, Fantasy, Fighting, Video Game Theme
MechanismyDice Rolling, Grid Movement, Take That, Variable Player Powers
RodinaCategory: Tower Defense

Více o hře.

Recenze: Braňte zemi Sylth proti nájezdům monster lorda Mortha ve hře Portal of Morth
Hra mě na první pohled upoutala použitím kostek a plastového kruhu. Pravidla jsou napsaná jednoduše a rozdělena na variantu základní a pokročilou. Při hraní se mi mnohem více líbila kooperativní verze. Když jsme hráli proti sobě, bylo velmi dlouhé čekání ve fázi hrdinů. Pokud nemáte nebo nechcete hrát karty Lorda Mortha, pak vás tahy ostatních skoro nezajímají. Čas by se dal zkrátit hraním simultánně, ale pak zase nemůžete používat výše zmíněné karty, které přinášejí do hry prvek interakce.
Klady:

+ zajímavé herní mechaniky – použití kostek, plastový kruh s portály
+ pestré rasy a povolání
+ možnost sólo, kooperativní i kompetitivní hry
Zápory:

- v kompetitivní verzi dlouhé prostoje mezi tahy
- grafika herních plánů
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Kosmonauts – závod napříč sluneční soustavou