Nevíte, co koupit na Vánoce? Podívejte se do naší poradny!

Recenze: Burg Kletterfrosch – žába, nejlepší přítel princezny

burg-kletterfrosch-15

Každou noc za mnou lezla. Riskovala život, když šplhala po vinoucích se stoncích růží. Ale ani to ji nezastavilo. Žába vždy dorazila včas, aby mi přinesla něco blyštivého a zazpívala ukolébavku. A pak, jednoho dne, nepřišla.

Prozkoumat důvody a pomoci princezně – nebo žábě? – mohou hráči v deskové hře Burg Kletterfrosch, která je v angličtině dostupná pod názvem Climbing Frog Castle. Jedná se o hru z dílny společnosti HABA a má základ v kreativních nápadech dvojice Gunter Baars a Markus Nikisch. Hra dostala do vínku ilustrace Antje Flad.

Nová hra se řadí do série velkých her po bok našich oblíbených Nacht der Magischen Schatten nebo Drachenturm a ukrývá se tedy v monstrózní žluté krabici. Na víku vidíme věž, z jejíhož okna vykukuje princezna a shlíží plná nadějí ke šplhající žábě. Uvnitř na hráče čeká kartonový kříž, jehož spojením vytvoří hráči ve dně krabice podklad pro velkou herní desku. Ta je čtvercová a zabírá přesně rozměry krabice a hráči nemusí příliš přemýšlet a položí ji na podpěru. Tím se ze dna stane herní plán.

burg-kletterfrosch-04

Ještě předtím ale hráči určitě vylovili ze dna ostatní komponenty – desky věží, sadu karet s portréty, desítku kartonových okének, ale především barevné kuličky a titulní dřevěnou žabičku na dvou provázcích. Desky jsou ale rovnou ve dvou variantách. Hráči je k sobě připevní s pomocí přiložených kleštiček, které pak zůstanou na místě a budou mít ještě jednu důležitou úlohu. Celou stavbu věže ve tvaru písmena A postaví na plán a horními svorkami provlečou provázky, takže žába zůstane uprostřed. Aby neměly šňůrky snahu utíkat zpět, zajistí je hráči připravenými korálky.

To všechno budou dělat pouze před první partií, ale jednotlivé hry je také třeba připravit. Do otvorů oken (které předtím vycvakali) nastrkají hráči před partií náhodně okenice s jednotlivými obyvateli hradu. Obrázky ale jsou ukryté uvnitř a nikdo neví, kdo obývá který pokoj. Jedno okno zůstane volné. Poté hráči zamíchají celou sadu osmnácti karet portrétů a vytvoří z nich dobírací hromádku. Na připravené výřezy pak rozloží kuličky. I těch je devět.

Každé kolo se dělí na dvě fáze. Nejdříve hráči z balíčku odhalí horní kartu a tím současně určí obyvatele hradu, kterému vypadla jeho kulička. Na žábě je, aby jim cenný předmět donesla zpět, a hráči jí s tím rádi pomohou. Ale aby vůbec mohli něco takového provést, musí nejdřív najít. Hráči se tedy střídají v nakukování pod okna. Pokud se netrefí, musí destičku s okenicemi vyjmout a přesunout ji do otevřeného okna. Hledání pokračuje až do okamžiku, kdy se někomu správnou postavu podaří najít.

burg-kletterfrosch-01

Úspěšný hledač si tím vyslouží šanci pokusit se jako první dopravit kulatou perlu zpět k jejímu majiteli. Na prohnutá záda žáby položí neposlušnou kuličku a do každé ruky chytí jeden provázek. Taháním za jeden a druhý konec může manévrovat s figurkou žáby a šplhat s ní po kamenné zdi nejen nahoru, ale i do stran.

Jeden z jeho soupeřů ale v té samé chvíli otočí plastové přesýpací hodiny a tím odměřuje čas. Po odtikání posledního zrníčka písku dojdou žábě síly, musí se pustit a na řadě je další hráč. Stejně tak je hráč neúspěšný i v případě, že kulička vyskočí do jiného okna nebo žabičce ze zad spadne zpět dolů na zem. Pokud ale kulička skončí v otvoru pod správným oknem, pak hráč získává kartu portrétu pro sebe jako znamení přízně daného obyvatele. Partie končí po rozdělení poslední karty. Vítězem se stává ten, kdo doručil nejvíce kuliček.

deskové hry - TLAMA games

Burg Kletterfrosch je dalším ohromně vypadajícím počinem. I tentokrát je hlavní devizou této krabice celkový zážitek, protože houpání dřevěné figurky žáby na provázcích je prostě super. A i tentokrát je (podobně jako v již zmiňované hře Drachenturm) šikovnostní složka rozšířena o paměťový prvek.

burg-kletterfrosch-06

I tak může první fáze každého kola působit trochu nuceně. Hráči bojují ve štěstí a náhodě pouze o to, kdo se může jako první pokusit umístit kuličku. Tato výhoda ale může být hodně podstatná, protože když je někdo šikovný, může ji pokaždé zužitkovat. Ale jak už jsme naznačili, potřebuje k tomu hráč štěstí. Tedy alespoň v prvních kolech. Jakmile se ale začnou postavičky odhalovat, pak si soupeři tyto znalosti musí pamatovat a zužitkovat je ve svůj prospěch.

To všechno v kombinaci je opět splněným snem pro děti. Ty si budou maximálně užívat především tu druhou část. Vyvažování figurky žáby a především její posunování do stran je velmi napínavé a vyžaduje šikovné prsty.

Kromě soupeření je v pravidlech ale také varianta, ve které mohou hráči spolupracovat. A tady autoři chytili šanci za pačesy. V každém kole hrají dva účastníci a ti si při pohybu žáby rozdělí provázky. Musí spolu tedy velmi intenzivně komunikovat, což přináší ohromnou zkušenost pro všechny zúčastněné děti.

burg-kletterfrosch-11

Protože je všechno opravdu jednoduché, není problém do hry zapojit i předškolní děti. Paměť je prvkem, který mají všechny stejnou. Délka samotné partie závisí na tom, jak rychle jsou schopni hráči najít postavy, ale nikdy nebude přehnaně dlouhá a skončí během třiceti minut.

Důležitou zbraní je zpracování. Všechno to je velmi pohádkové, ale při tom precizně zpracované. Hráči mají pro všechny komponenty místo na plánu, věž je pevná a háčky pro žábu jsou skvěle vymyšlené. Navíc jsou tu hned dvě varianty plánu, což trochu zvyšuje variabilitu. Ta je ale daná především náhodným rozestavením postav v oknech.

burg-kletterfrosch-13

Burg Kletterfrosch je jasně nalajnovaný dvojboj. Ačkoliv to vypadá jinak, hlavní roli tu hraje paměť. Svůj úspěch si může sice hráč pokazit, pokud není šikovný v tahání za provázky, ale bez paměti se k doručování kuliček vůbec nemusí dostat. Burg Kletterfrosch je parádní dětskou hrou.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorGunter Baars, Markus Nikisch
IlustraceAntje Flad
VydavatelHABA, Hobby World
Rok vydání2017
Počet hráčů2 - 4
Herní doba20
Minimální věk5 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieAction / Dexterity, Children's Game, Medieval, Memory
MechanismyMemory, Pick-up and Deliver
RodinaAnimals: Frogs / Toads, Components: Game Box Used In Play
Alternativní názvyBurg Kletterfrosch, Il castello del ranocchio scalatore, El castillo de la Rana Escaladora, Klaas Klauter, Ploufette en mission, Почтальон Лягушонок

Více o hře.

Recenze: Burg Kletterfrosch – žába, nejlepší přítel princezny
Burg Kletterfrosch je hrou rozdělenou na dvě fáze a to podle toho, co se po hráčích chce. Nejdříve musí předvést dobrou paměť a k tomu trochu štěstí, poté ale musí hráč mít pevnou ruku a přesné oko. Všechno to krásně vypadá a hraje se naprosto jednoduše, což ze hry dělá ideálního adepta pro malé děti. Burg Kletterfrosch je skvělou zábavou právě pro tyto předškolní děti, ale svoje si najdou v krabici i děti starší a rodiče.
Klady:

+ zpracování
+ manévrování se žábou
+ výsledek není tolik závislý na štěstí
+ důraz na paměť
+ už od pěti let
+ možnost kooperace
Zápory:

- nic
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Voodoo mánie – panenky připravit!