Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Cave Troll – příšera a její poklady

cave-troll-22

Má zuby dlouhé jako vaše ruka, řev při kterém padají laviny a kyj, který by dospělý muž ani neobjal. Kdo by se dobrovolně vydal vstříc takovému stvoření? Připadám si trochu jako blázen, když vstupuji do jeskyně v naději, že troll zrovna bude spát. Nemám ale na výběr, protože jak jinak bych mohl splatit své obrovské dluhy?

Už jste se s ním asi setkali v chodbách Morie po boku Společenstva prstenu. Tentokrát jim ale všechnu slávu neuzme Balrog. Řeč je o jeskynních trollech, kteří se ve stejnojmenné hře Cave Troll představí všem milovníkům soupeření. Jejím autorem je Tom Jolly (Drakon, Warhammer: Diskwars, Wiz-War) a tahle jeho nová hra vyšla poprvé už v roce 2002, nová edice pak vyšla v roce 2015. A právě tuhle novou krabici od firmy Fantasy Flight Games máme dnes na stole.

Na víku malé krabičky najdeme strašlivou obludu a také bláznivé odvážlivce, kteří se jí postavili. Uvnitř na hráče čeká jedna rozkládací deska s pevně danými místnostmi. Ty jsou propojeny řadou dveří a každá lokace má natištěnou určitou váhu v podobě mincí. Tento plán hráči položí na stůl do středu herního prostoru. Hned vedle vytvoří základní balíček šesti artefaktů.

cave-troll-06

Poté už si hráči každý vyberou svoji barvu a dostanou nejen ukazatel zlata, který hned položí na nulu na počítadle kolem plánu, ale také barevně odpovídající postavičky (sedmnáct figurek!), karty a jednu nápovědu. Každý si svůj balíček zamíchá a vezme si horní kartu do začátku.

Hráči se na tahu v partii střídají a mají možnost vždy využít celkem čtyři akční body. Rozdělit je mohou libovolným způsobem mezi čtyři činnosti a kteroukoliv z nich opakovat podle svých plánů a potřeb. V první řadě lze akční bod obětovat za dobrání nové karty ze svého balíčku. Součástí této akce ovšem je také šance jednu kartu zahrát a využít její efekt. S jejich pomocí mohou tak přidat novou postavičku, a to jak hrdinu, tak monstrum, na plán nebo některou figurku naopak odebrat. Schopností na kartách je na výběr spousta a některé se váží třeba i k bodování.

Druhou možností pak je pohyb libovolnou z figurek v barvě aktivního hráče. Hrdinové i monstra mohou popojít vždy na sousední políčko mapy přes libovolné dveře. Omezení platí pouze pro hrdiny, kteří nemohou vstoupit na políčka s jámami. Ty jsou dostupné pouze příšerám. Na kartách mohou být textově natištěné také činnosti, které jsou dostupné za akci. To je třetí způsob, jak lze utratit jeden ze čtyř bodů. No a poslední na řadě je zahrání artefaktu, který si náhodně hráč vylosuje následkem zahrání karty „Najdi artefakt“, již má ve svém balíčku každý hráč.

cave-troll-01

Všechno to přikládání a posouvání směřuje k zisku bodů. Tento okamžik nastává, jakmile hráč vyloží kartu bodování nebo ve chvíli, kdy dosáhne počet karet v takzvaném bodovacím balíčku pěti (sem hráči přidávají zahrané akční karty se symbolem přesýpacích hodin). Mince z obsazené místnosti dostane ten, kdo zde má převahu svých figurek. Za svůj úspěch je odměněn posunem na počítadle zlaťáků o tolik pozic, kolik mincí je v místnosti zobrazeno.

Po odehrání celého bodování pokračuje partie. Souboj skončí až poté, kdy jeden ze soupeřů zahraje svoji poslední kartu z ruky. Ten, kdo takto bitvu o podzemí ukončí, dostane tři zlaťáky jako bonus. Pak následuje poslední bodování všech místností, přičtení bonusu za nevyužitý artefakt. Vítězem se stává ten, kdo nasbíral nejvíce zlata.

Cave Troll je hra, která tak trochu klame vzhledem, autorem i vydavatelem. Tohle totiž není žádný dobrodružný počin, který by byl o bitvách s trolly a procházení jeskyní. Krabička je totiž čistě a jen příběhem o převaze.

cave-troll-10

Všichni hráči mají k dispozici stejnou sadu karet. Do ruky jim ale přijdou v jiném pořadí, protože jako zdroj slouží balíček zamíchaných karet. A tady může vše ovlivnit náhoda, protože při akci má aktivní hráč vždy na výběr ze dvou karet – jedné, která mu zůstala z minulého kola a druhé, kterou si v danou chvíli dobere.

Jenže nově přikládané karty s sebou přináší další zvraty. Tím nejdůležitějším pravidlem je schopnost ovlivnit načasování bodování. Hráči nikdy nevědí, kdy může k takovému bodování všech místností v podzemí dojít. Často to přijde jako překvapení nebo naopak marně a dlouho na bodování všichni čekají.

Díky tomu musí hráči nad každou využitou akcí opravdu přemýšlet. Samotné hraní karet a přidávání nových postav není totiž zdaleka jedinou cestou. Místo toho je možné využít i posun figurek a tím přelít svůj vliv mezi místnostmi. Je třeba počítat také se speciálními schopnostmi karet, které umožňují dále ovlivňovat situaci na plánu a třeba i vracet některé figurky zpět z mapy. Například barbaři se počítají dvakrát, bashee se posouvá až o dvě místnosti za akci, za akci pak například paladin může zahnat právě banshee jinam.

cave-troll-09

Aby hráči neměli pocit, že to všechno je stále stejné, mohou si do partie vybírat varianty některých postav. V balíčku jsou totiž stejné figurky zastoupeny dvakrát – jedna varianta je označena hvězdičkou. Pokaždé si hráči mohou vybrat pouze jednu z nich, která vždy nabízí odlišnou dovednost.

Partie obsahuje řadu kol a bodování. Právě ty průběh výrazně zpomalují a mají za následek, že tahle jednoduchá drobná hra trvá nějakých čtyřicet minut. Ve více účastnících s požadavkem na složitější počítání a větším počtem akcí se hra navíc přiblíží i k jedné hodině. Ale paradoxně právě v tom nejvyšším počtu je hra současně nejlepší, protože čím více konfliktu a souboje o převahu na mapě, tím lépe. Ve dvou je hra opravdu slabší.

Kde rozhodně hra žádné body neztrácí, je zpracování. Moc pěkná grafika na kartách, velký plán se spoustou místností a především povedené, ačkoliv nijak detailní, figurky. Hráčův v začátcích výborně pomohou nápovědní kartičky a také přehledná a jasná pravidla s popisem všech speciálních dovedností.

cave-troll-14

Cave Troll je velmi zajímavou a neustále se měnící převahovou hrou. Hráči její vývoj ovšem občas nemají zcela pod kontrolou. I tak ale tahle krabička patří mezi velmi zábavné zážitky a mezi základní krabice, které byste měli mít nahrané, pokud jste milovník převahových her. Cave Troll je velmi podařeným počinem, který vám udělá radost.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorTom Jolly
IlustraceEd Bourelle, Thomas Denmark, Henning Ludvigsen, Brian Schomburg, Patricio Soler
VydavatelFantasy Flight Games, Edge Entertainment, Galakta, Giochi Uniti, Heidelberger Spieleverlag, Nexus Editrice
Rok vydání2002
Počet hráčů2 - 4
Herní doba60
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(20 voters)
KategorieFantasy
MechanismyAction Points, Area Majority / Influence, Hand Management, Point to Point Movement, Variable Player Powers
RodinaAdmin: Better Description Needed!, Category: Dungeon Crawler, Components: Miniatures, Creatures: Trolls, Series: Fantasy Flight Silver Line
Alternativní názvyCavetroll, La cueva del troll, Jaskinia Trolla, Tom Jolly's Cave Troll Boardgame

Více o hře.

Recenze: Cave Troll – příšera a její poklady
Cave Troll je jedinečným zážitkem, ve kterém hrdinové i monstra stojí na jedné straně a bojují za svého majitele společnými silami. Hráči svými kartami vysílají figurky na mapu, za akční body je přesouvají a snaží se získat mince převahou při náhodných bodovacích kolech. Všechno to ozdobí figurky, ale zase trochu pokazí delší bodování a také celková doba. Cave Troll je ale i tak výbornou zábavou, pokud se vyhnete jejímu hraní ve dvou.
Klady:

+ pěkná velká mapa
+ spousta možností k rozhodování
+ napínavý vývoj
+ hromada speciálních dovedností na kartách
+ figurky
Zápory:

- delší herní doba
- pomalé (a časté) bodování
- ve dvou to není ono
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Istanbul – obchodníkem v Turecku