Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Century Golem Edition An Endlesss World

century-golem-edition-endless-world-01

Tam daleko za horami je další svět. Je bájný, protože jsme jej nikdo neviděl. Žádný člověk nedokázal překročit zemi golemů a pohlédnout dál. A ti, kterým se to podařilo, se nikdy nevrátili. Optimisti prohlašují, že je to proto, že je za horami tak krásně. Škarohlídi zase říkají, že nikdy tak daleko nedošli, protože si je golemové dali k snídani.

Za kamenné hory, do nekonečného světa zavede hráče novinka Century: Golem Edition s podtitulem An Endless World. Jedná se v první řadě o přepracování hry, která vyšla ve své původní podobě v češtině jako Century: Nový svět. Současně je to ale také o třetí (a poslední) pokračování série Century: Golem Edition, ze které už jsme měli tu šanci okusit první i druhý díl (Eastern Mountains). Za vznikem hry stojí designér Emerson Matsuuchi, ale o novou grafickou podobu se postaral Chris Quilliams. Novinku měla ve vývoji dvojice firem Plan B Games a Nazca Games, o její distribuci se stará firma Esdevium Games.

Na víku vidíme jednoho z golemů, kterak se prochází po pobřeží. Je jasné, že tyto obry hory nezastaví. Uvnitř hráči najdou větší desky lokací, ze kterých vždy čtyři vytvoří mapu pro aktuální partii. Tím vzniknou čtyři sloupečky, nad které hráči rozloží čtyři náhodné karty bodů. Podobně rozmístí i bonusové destičky na vrcholek každého sloupce. Po celé mapě pak rozloží destičky průzkumu do jednotlivých lokací, čímž trochu omezí výběr podle počtu účastníků.

century-golem-edition-endless-world-10

Každý z hráčů si vezme svůj plán, zaplní jej šesti figurkami obchodníků a tím si současně zvolí také svoji barvu. Jeho zbývající postavičky zůstanou zatím stát stranou, mimo akci. Všem na dosah pak budou začínat misky se čtyřmi hromádkami barevných krystalů. Z těch si každý účastník vezme startovní sadu.

V každém tahu musí hráč buď pracovat a poslat tedy na plán tři své pracovníky nebo odpočívat a všechny je stáhnout zase zpět domů. Při volbě pozice může hráč poslat figurku svojí barvy (resp. někdy i figurky) pouze na políčko, kde se nenachází zatím žádný jeho dělník. Navíc se musí jednat o pole volné, tedy nesmí být překryté dílkem průzkumu. A cena je určená nejen přímo číslem na políčku, ale také případnými postavičkami soupeře, které hodnotu každá o jeden kámen zvyšují.

Tím si hráč okamžitě vyslouží možnost využít akci lokace. Může tak získat krystaly konkrétní barvy, směňovat je za jiné nebo vylepšovat proměňováním více kusů za jeden hodnotnější. Nechybí ale ani místa, kde pak mohou své nastřádané cenné kameny utratit za jednu z karet golemů, která je v nabídce.

century-golem-edition-endless-world-03

Hráči přesouvají své figurky sem a tam, mění kameny a snaží se být tím prvním, kdo si usurpuje osmou kartu. Každý si poté sečte body z karet, bonusových dílků a za zbývající krystaly. Ten, kdo má v součtu nejvyšší skóre, se stává vítězem.

Century: Golem Edition An Endless World je pokračováním, které tentokrát objevuje mechanismus vysílání dělníků. Hráči mají na začátku jen část svých pracantů, ale mohou se časem dostat i k více, stejně jako k dalším bonusovým možnostem skórování. Ale hra se nesnaží překvapit ani přinést něco úplně nového, spíš opakuje klasiku s krásnou grafikou a zpracováním.

Základem všeho jsou opět karty zadání a krystaly, které se snaží všichni účastníci posbírat, a tím jejich požadavky splnit jako první. To je nápad, který září v celé trilogii, dominuje mu zpracování s miskami a krystaly a zase porce dřeva, tentokrát v podobě figurek meeplů.

century-golem-edition-endless-world-11

Mapa pro hru je trochu variabilní, protože destiček je více, než jich v jedné partii využijete. Stejně tak i nabídka karet úkolů je pokaždé jiná, takže celkově hra po účastnících chce vždy něco tak trochu jinak.

I tentokrát ale platí, že hráči, kteří mají i jiné díly série, budou mít výraznou výhodu. Mohou si totiž zahrát až další tři velkolepé varianty, které postupně kombinují všechny tři mechanismy představené jednotlivými díly. Všechno je dobře vymyšlené, takže si rádi po naučení jednotlivých samostatných partií rádi vyzkoušíte i tu finální, závěrečnou.

century-golem-edition-endless-world-16

Hra opět kraluje snadno poživatelnými pravidly, protože na vše včetně přípravy potřebuje jen jeden A4 list textu. Tím se stává i z této novinky rodinná legrace, ke které nemusíte být nijak zkušeným deskovkářem. Partie pak potřebuje docela očekávanou necelou hodinu času, pokud se bavíme o základním boxu bez kombinace.

Hra exceluje opět zpracováním, ačkoliv samotné plány – herní i hráčské – jsou vyrobené pouze z tvrdšího papíru. To je zklamání, protože mapa tak není dostatečně stabilní a celkově jsou tyto komponenty náchylnější k poškození.

century-golem-edition-endless-world-17

Century: Golem An Endless World je třetí hrou v řadě a zase trochu jinou, stále jednoduchou a znovu s krásnými obrázky a s golemy. Hra tak opět umí skvěle přesvědčit nenáročné zájemce o svých kvalitách, které jsou neoddiskutovatelné, ačkoliv jim nepomáhá originalita. Century: Golem Edition An Endless World je důstojným zakončením trilogie.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorEmerson Matsuuchi
IlustraceChris Quilliams
VydavatelPlan B Games
Rok vydání2020
Počet hráčů2 - 4
Herní doba45
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(3 voters)
KategorieFantasy
MechanismyAction Retrieval, Contracts, Set Collection, Variable Set-up, Worker Placement
RodinaComponents: Gems/Crystals, Game: Century (Plan B Games), Mechanism: Tableau Building
Alternativní názvyCentury: Edition Golem Un monde sans fin

Více o hře.

Recenze: Century Golem Edition An Endlesss World
Century: Golem An Endless World je hrou s mírně variabilním plánem, po kterém hráči musí rozmisťovat svoje figurky, aby získali kameny nebo je směnili za ještě lepší a kvalitnější. Jejich počínání má pouze jeden smysl – mít možnost je opět vyměnit, tentokrát za karty úkolů s předepsanou cenou. Century: Golem An Endless World je kvalitní zábavou s prověřenou hratelností.
Klady:

+ jednoduchost pravidel
+ lze kombinovat s dalšími boxy
+ grafika
+ očištěná jednoduchost mechanismů
+ směňování kamenů
+ variabilní podmínky
Zápory:

- delší partie při kombinaci boxů
- kompromis v papírových plánech
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Kniha Zábavné hry a úkoly pro děti od 7 let