Recenze: Century Nový svět – s kořením za horizont

century-novy-svet-01

Lidé jsou stále v pohybu. I když se usadí, mají pořád nutkání vyrážet na průzkum. Chodí stále dál a dál, zvědavost je nenechá stát a nekouknout se na další roh. Někdy je to stojí život. Jindy ale právě tímto způsobem objeví místo, které je bohatší.

V našem případě se jedná o koření. Třetím (a posledním) dílem v sérii her Century je tedy Nový svět, který se dostává na trh na podzim roku 2019. Jejím autorem je opět Emerson Matsuuchi a o ozdobení jeho díla se postarali Chris Quilliams a Atha Kanaani. Hra byla vytištěna pod střechou Plan B Games a do češtiny ji převedla společnost Piatnik.

Uvnitř krabice s vyhlídkou naznačující americký kontinent najdou hráči velké čtvercové karty, ze kterých vytvoří startovní plochu. Mapu ozdobí sadou dílků průzkumu, které rozmístí na všechny lokace v nabídce. Každá karta jich při tom obsahuje šest. Hrací plán má také sadu hnědých bonusových políček a ty zaplní bonusovými dílky. Poblíž mapy pak vyloží hráči nabídku bodovacích karet – konkrétně odhalí čtyři ze zamíchaného balíčku. Především ale je třeba připravit misky se surovinami. Jejich pořadí je důležité, protože vyjadřuje hodnotu – nejcennější jsou kožešiny, zatímco nejméně vzácná je kukuřice.

century-novy-svet-08

Každý hráč si vezme svoji desku, kterou si zabydlí tuctem osadníků. Zatím si jich na plánek ale může položit pouze šest, zatímco druhou polovinu připraví stranou. Účastníci pak dostanou své startovní zásoby.

Hráči se střídají na tahu, ve kterém vždy provedou jednu z možných dvou akcí – buď pošlou některého ze svých osadníků na lokaci na plánu, kde bude muset nějakou dobu setrvat, nebo naopak všechny osadníky z mapy stáhne zpět k sobě.

Z toho je jasné, že nejdůležitější je takzvaná akce práce. Hráč si vybere jedno volné místo na herním plánu a umístí sem svoje figurky. Jednotlivé pozice se liší v požadavcích, takže zatímco některým lokacím stačí jedna figurka, jindy musí hráči obětovat až tři. Ihned pak mohou provést akci, kterou naznačuje ikona.

century-novy-svet-03

Většina z nich se týká zboží, ať už jej mohou hráči získat nebo vylepšit. Některé lokace ale rovnou obchodují s kostičkami a lze je tedy směňovat. Speciálním místem jsou pevnosti, kde lze utracením surovin pořídit kartu nebo bonusový dílek.

Ať už pořizují a mění jak chtějí, nikdy nesmí hráči ve svém skladišti mít více než deset kostiček. Partie pak pokračuje do momentu, kdy si jeden z účastníků pořídí osmou bodovací kartu. V tu chvíli si hráči sečtou body právě z těchto karet, přidají bonusové dílky a zboží a všechno to převedou na vítězné body. Ten, kdo jich má nejvíce, se stává vítězem.

Century: Nový svět je sice novou hrou, ale mechanismus zůstává věrný sérii. Možná až příliš věrný, protože celkový dojem je hodně podobný první Cestě koření. Hráči ale naštěstí mají tentokrát všichni stejné informace a mohou opravdu soupeřit. Nejsou tu žádné tajné karty.

century-novy-svet-10

Zajímavým elementem je vysílání dělníků. Hráči tedy musí pracovat s blokováním některých políček. A protože jejich nabídka je v každé partii trochu odlišná (tedy jedna z desek se mění), je zábava objevovat nové možnosti. Ale právě to umisťování figurek dává hráčům alespoň trochu pocit, že se hry účastní.

Nový svět se sice snaží o téma, ale bohužel nedokáže hráče příliš vtáhnout do děje (protože tu žádný není). Musí vám tedy stačit, že měníte kostičky za jiné a představovat si, že jde o suroviny. Tentokrát to není koření, ale jedná se o barter s klasickým zbožím.

century-novy-svet-15

Jedinou záchranou tak může být možnost zkombinovat třetí box s těmi předchozími. Jsou k tomu uvnitř krabice samostatné krabičky popisující pravidla. Pokud tedy máte i ostatní Century, pak vás tohle určitě potěší.

Je jisté, že zpracování dostalo opravdu pečlivou pozornost. Hra vypadá nádherně, což je třeba ocenit. K tomu je důležitý také fakt, že partie samotné se sice přiblíží 45 minutám, ale nebude vám to připadat dlouhé. Hráči se navzájem blokují, takže více účastníků znamená více napínavou a méně předvídatelnou partii.

century-novy-svet-17

Century: Nový svět je bohužel až příliš abstraktním bojem o body. Hráči získávají kostičky, které by měly představovat zboží, ale proměňují je za jiné. Nevytvoří si k nim vztah ani k věcem, které za ně nakoupí. Záchranou tak může být pouze grafika těchto zmiňovaných karet, která vás alespoň odměňuje. Z hlediska hratelnosti to je trochu jiné a hra baví, pokud nemáte příliš zkušeností. Obecně ale Century: Nový svět je zoufale neoriginálním počinem.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorEmerson Matsuuchi
IlustraceAtha Kanaani, Chris Quilliams
VydavatelPlan B Games, Arclight, Asmodee, Broadway Toys LTD, Cube Factory of Ideas, Devir, Mandoo Games, Pegasus Spiele, Piatnik
Rok vydání2019
Počet hráčů2 - 4
Herní doba45
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(5 voters)
KategorieRenaissance
MechanismyAction Retrieval, Contracts, Increase Value of Unchosen Resources, Set Collection, Tile Placement, Worker Placement
RozšířeníCentury: A New World – G1/H1 Location Board
RodinaGame: Century (Plan B Games)
Alternativní názvyCentury: O Novo Mundo/ Un Nuevo Mundo, Century: A new world, un nouveau monde, Century: Een Nieuwe Wereld | Un Nouveau Monde, Century: Egy Új Világ!, Century: Eine neue Welt, Century: Il Nuovo Mondo, Century: Nový svět/Nový svet, Century: Nowy Świat, Century: O Novo Mundo, センチュリー:ニューワールド, 香料之路-新世界, 센추리: 신대륙의 개척자

Více o hře.

Recenze: Century Nový svět – s kořením za horizont
Century: Nový svět je další iterací ověřeného konceptu starších dvou her ze série. Pokud jste tedy fanouškem sběru zboží a jeho měnění za jiný, pak si určitě s hrou užijete zábavu. Je krásně zpracovaná a netrvá dlouho. Bohužel ale nenabízí nic originálního, což je přesně ten problém, který celkové hodnocení sráží dolů. Pokud hledáte nějakou hru plnou výměny zboží za jiné zboží, pak vás možná Century: Nový svět nadchne. Jinak ale zůstává pouze mírně nadprůměrnou hrou, stále zábavnou, ale podobnou jako jsme tu už měli.
Klady:

+ lze zkombinovat s ostatními Century
+ krásná grafika a zpracování obecně
+ herní doba
+ pokaždé (trochu) jiné lokace
+ více mechanismů dohromady
Zápory:

- nic nového
- slabé téma
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Smart Games Anti Virus – dostaňte virus z těla!