Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Cestujeme po hradech a zámcích

Každý z nás už někdy byl na hradě. Atmosféra jeho kamenných zdí je neopakovatelná, stejně jako majestátnost hradeb, žalářů a věží. Můžeme být rádi, že naše malá země má spoustu takovýchto krásných a majestátných památek, ať už se jedná o hrady Trosky nebo Pernštejn, nebo neméně impozantní zámek například v Lednici.

Když si představíme, za jakých podmínek a v jaké době tyto díla s mnoha obrannými prvky na nedostupných skalách vyrostly, vyvolává to v nás nejrůznější pocity. Mnozí z nás proto rádi tyto památky navštěvují a cestují za nimi po celé republice.

Někdy ale není možné za nimi jet a občas musí ony za námi, ať už prostřednictvím fotografií, televize nebo knihy. Dnes tu máme další možnost, jak se po českých památkách projít a přitom ani nevstát ze židle. Jmenuje se Cestujeme po hradech a zámcích a je to desková hra.

V letošním roce 2011 ji představila společnost DinoToys a jedná se o hru z jejich produkce. Ve skutečnosti však jde o předělávku ze sortimentu firmy Tofa Semily, která nesla stejný název. Shodný je i celý herní systém, jen tehdejší reálie zaměnili tvůrci za dnešní. Samozřejmě se změnila grafická stránka a to rozhodně k lepšímu.

Hra vznikla ve spolupráci s Českým dědictvím UNESCO, tedy památek, které jsou zařazeny na seznam světového dědictví. Je příjemné vidět, kolik staveb je celosvětově uznávaných. O popisky k jednotlivým stavbám a jejich variabilitu se postarali samotní kasteláni, kteří poskytli často netradiční zajímavosti.

Když si hru pořídíte, obdržíte za svoje peníze tenkou, ale poměrně velkou krabici. Za svoje rozměry vděčí balení hracímu plánu, který je přeložený na polovinu. Uprostřed spodní části krabice se nachází šachta a v ní všechny herní součástky, které budete potřebovat.

Největší prostor v krabici zabírají balíčky karet různých typů, které zastupují nejen titulní hrady a zámky, ale také další důležité herní druhy. Další hromádku pak představují bankovky, kterými budete za návštěvy památek platit a také za dopravu po celé republice.

Všechno uzavírá šestistěnná kostka a především krásné dřevěné figurky čtyř barev. Každá barva pak má pod sebou hned tři druhy figurek, které budete ve hře střídat – pěšího turistu, motorku a auto. Záleží jen na vás, jak se budete mezi památkami dopravovat, ale pamatujte, že využití auta a motorky něco stojí. A to nemluvíme o přenocováních v kempech, kde se za umístění auta draze platí. Oproti tomu pěší turista má nespornou výhodu.

Ale zpět k balení a jeho hlavní součásti, kterou je již zmiňovaný herní plán. V jeho středové části najdeme mapu České republiky, na které jsou jednoduchým a pohledným stylem zakreslené vybrané hrady a zámky. Samotná mapa tu však je v podstatě jen na ozdobu, protože vaše figurky se budou toulat po obvodu desky, kde najdete cestu.

Na ní leží města, kempy, hotely, ale i čerpací stanice a právě jednotlivé hrady a zámky. Startovním městem je samozřejmě srdce Evropy – Praha. Odsud se hráči turisté rozeběhnou do všech směrů, aby posbírali co nejvíce fotografií a pohlednic z památek rozesetých po celém území naší země.

Ale předtím, než se rozprchnou, musí si vybrat barvu, která je bude označovat. Od té si vezmou k sobě všechny tři figurky. Všichni však bez rozdílu začínají jako pěší turisté. Aby měli na výběr, dostanou do začátku také nějaké ty bankovky, které mohou utrácet dle svého uvážení. Vedle hracího plánu připravíte balíček s kartami hradů a zámků, a také hromádku s kartičkami fotoaparátu a stanu, které si mohou později pořídit do batůžku.

Samozřejmě zde nesmí chybět bank rozložený a rozdělený podle jednotlivých nominálních hodnot. Na hracím plánu pak najdete dvě políčka, na které se rozloží karty služeb a loterie, které reprezentují jakési náhodné události, které se mohou turistovi na cestách přihodit. Většina mu přinese peníze, nebo naopak vítr do kapsy.

Hráči pak za pomoci kostky postupují po obvodu hracího plánu v jednom směru. Někteří pomaleji (chodci), zatímco ti motorizovaní rychleji. Motorová vozidla totiž k samotnému pohybu (výsledku hodu kostkou) přidávají kostky a umožňují vybírat nebo sčítat jejich výsledky podle toho, jak se hráči zrovna hodí.

Jak všichni turisti putují a navštěvují hrady a zámky, mohou si při své zastávce ve městech nakoupit nebo prodat vozidla, stan nebo fotoaparát. Když zase dorazí ke vstupu do zámku, musí zaplatit za jeho prohlídku, pokud nemají fotoaparát, pak dostanou pohlednici za další malou úhradu ve stánku se suvenýry.

Ale protože si musí na svoje cestování vydělávat, stanou se z hráčů také akcionáři ve třech různých odvětvích – čokoládovny, pivovary a lodní doprava. Zarazí snad jen přítomnost třetí v pořadí. Za svoje těžce vydělané peníze musí dříve či později koupit nějaké akcie, jinak jim finance brzy dojdou. Jediný příjem tvoří náhodné zisky z kupovaných losů z několika málo políček. Právě akcie a dividendy z nich tak představují opravdový příjem, kterým se hráči musí snažit vydělat na své cestování.

V průběhu hry samozřejmě potřebují motoristé doplňovat benzín, takže pokud vstoupí na políčko s benzínovou pumpou, musí zaplatit nějaký finanční obnos. Stejně tak potřebují i turisté jako lidé spát, mohou využít služby dražšího hotelu nebo kempu. Rozdíl je zde pouze v ceně, což nám přijde trošku nespravedlivé. Za vyšší cenu mohli hráči dostat třeba alespoň nějaký bonus zdarma nebo zde mohl být nějaký ukazatel únavy. V kempu si přecejen neodpočinete tolik, jako hýčkaní hotelovou službou.

Ale základním cílem celé hry je získat fotografie nebo pohlednice všech dostupných lokalit. V tu chvíli končí celá partie a hráč, který má v držení nejvyšší hotovost, se stává nejúspěšnějším turistou a vítězem celé partie. Může tedy nakonec vyhrát i zcela jiný hráč než ten, který ukončil hru. Právě od dosbírání desáté kartičky (z dvanácti celkových) se může jejich držitel rozhodnout kdykoliv ukončit partii, ale musí odhadnout správný okamžik, kdy je to pro něj nejvýhodnější.

Cestujeme po hradech a zámcích působí na první pohled jako laciná kopie Dostihů a sázek (recenze), které má ve své nabídce stejná firma. Naštěstí vás první partie vyvede alespoň trochu z omylu. Nejedná se o úplnou kopii a autoři se snažili alespoň přidat několik svých nových myšlenek.

Bohužel to stále nestačí k tomu, aby hra byla návyková nebo dokonce méně náhodná. Stále všechno závisí na hodu kostkou. Ačkoliv třeba u motorky nebo auta si můžete ponechat výsledek třeba jen jedné kostky, protože máte lepší možnosti reagovat na okolí, než když se vezete autobusem. Ten má předem svoje zastávky dané, a tak občas něco přejedete nebo zaspíte svoji zastávku.

Náhody je prostě škoda, protože jinak je námět hry určitě zajímavý. A především na zpracování je vidět, jak se snažili v DinoToys zákazníka zaujmout. Největší pochvalu si zaslouží dřevěné figurky třech tvarů, které na první pohled vyvolávají velmi příjemný dojem.

Kromě toho je vidět, že přemýšleli tvůrci i při návrhu jednotlivých karet (pohlednic) hradů a zámků. Na jedné straně naleznete jeho pěkně kreslenou podobiznu, na druhé pak odstaveček o jeho historii nebo nějakou zajímavost. A protože je v hromádce vždy čtveřice stejných karet, pak vás určitě překvapí, že každá z nich má text odlišný. S tím by si spousta společností hlavu nelámala a všechny karty by byly z obou stran totožné.

Když se ještě na chvíli vrátíme zpět k původní verzi a podíváme se na rozdíly v názvosloví. Místo výherní vkladní knížky máme dnes akcie, Sportku nahradilo v podstatě její synonymum loterie. Zpracování je sice dnes graficky hezčí a jsou zde dřevěné figurky turisty, motorky a auta stejně jako v originále, ale chybí zde mince, které nahradily jednodušší bankovky. To považujeme za krok zpátky asi ve snaze snížit cenu.

O to víc zamrzí, že tolik péče nevěnovali tvůrci systému hry. Ten je navíc v pravidlech popsán zbytečně složitě a rozčleněn do odstavců, které celkové pochopení spíše znesnadňují. Samotný princip je přitom velice prostý. Ocenili bychom každou snahu o snížení vlivu náhody na výsledek.

Cestujeme po hradech a zámcích je rodinná zábava pro nenáročné hráče, kteří neholdují složitým systémům a promyšleným strategiím. Navíc se dozvíte netradiční informace o oblíbených turistických lokalitách z pera samotných kastelánů.

Neustávající popularita Dostihů a sázek potvrzuje, že některým hráčům prostě náhoda ve hře vyhovuje a rádi se nechají vláčet smůlou a štěstím po stezkách, které jim vyberou. Právě pro tyto hráče a milovníky Monopolů (recenze) je tato hra příjemným oživením. Přináší nové téma a nové nápady a zasazuje je do oblíbeného kroužícího herního systému. Pokud jste tedy fanoušky Monopolů nebo Dostihů a máte rádi historii, hrady a zámky, pak byste tuto hru neměli minout. Stratégové by si měli hledat zábavu jinde.

Recenze: Cestujeme po hradech a zámcích
Klady:

+ pěkná grafika plánu
+ krásné figurky
+ spousta historických zajímavostí na kartách
Zápory:

- nepřiznaná předělávka starší hry
- velký podíl náhody
- podobný princip jako Monopoly a Dostihy a sázky
- méně přehledná pravidla
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Flash Duel – boj na ostří mečů