Recenze: Kvadrilion – opravdu spousta možností

Kvadrilion - balení

Víte, jak se dá pojmenovat spousta možností? Myslíte, že milion? Ale kdeže, to je přece málo! To je přece jen šest nul a nám jde o pořádně velké číslo! Tolik, že se vám z toho až hlava zatočí. Nebudeme vás dlouho napínat, je to kvadrilion.

Právě tolik možností je třeba, aby vznikl nový hlavolam firmy SMART GAMES. Nese opravdu jméno Kvadrilion a vytvořil ji designér Raf Peters. Do češtiny všechny možnosti až do posledního písmenka přeložila firma MindOK. Radši se nebudeme ptát, kolik času jim to zabralo a rovnou se potopíme do oceánu hádanek.

Hlavolam se nachází v krabičce s okýnkem. Přes něj vidíme, že sice neobsahuje kuliček zase tolik, jak slibuje číslovka v názvu, ale i takových šedesát čtyři kuliček může ve výsledku dát nepředstavitelné množství kombinací. Herní plán se tentokrát neskládá z jedné desky, ale ze čtyř menších destiček, každé o rozměrech čtyři krát čtyři políčka. Jsou černé z jedné strany, bílé z druhé, ale jednolitá barva je vždy narušena nějakými puntíky opačného spektra. To samo už v luštitelích určitě vzbuzuje touhu přijít na to, jakému smyslu tyto pozice slouží. Už brzy.

Kvadrilion - připravený hlavolam

Nejdříve si ale prohlédneme celkem tucet barevných tvarů, které se skládají ze tří až pěti kuliček a variují od žluté, přes růžovou až ke třem odstínům zelené. Pravidla (v češtině a slovenštině) a zadání se nachází pod průhledným plastovým boxíkem a vůbec nedýchají stejný vzduch, jako plastové dílky.

Než se podíváme na příručku se zadáními, na chvilku zatajíme dech. To proto, abychom unesli zklamání, protože obrázkově nás čeká rovných šedesát zadání. Žádný kvadrilion se tedy nekoná. Název hry se odkazuje naopak k obtížnosti, která po vás často chce, abyste se na řešení dívali z takového počtu úhlů.

Zadání jsou rozdělena na pět úrovní po dvanácti a plně využívají variability čtyř malých desek a sestavují z nich různé tvary od čtverce až po dlouhou nudli. Zpočátku ty nejjednodušší ve STARTERu obsahují řadu nápověd, protože spousta kamenů již je umístěna. Na menších hráčích pak je, aby doplnili zbytek tak, aby byly desky zaplněné. Při tom ale nesmí žádná kulička přesahovat!

Kvadrilion - průběh řešení

Na začátku každého úkolu si tedy nejdříve vyberou hráči hlavolam. Kameny budou třeba všechny, jen některé z nich začnou luštění už správně umístěné. Jejich počet ubývá postupně k jednomu, až nakonec v některých tvarech nebudou na deskách na počátku vůbec žádné. Při skládání předepsaného tvaru vás ale poprvé trkne také věc, která dosud nebyla jasně viditelná. Destičky jsou totiž magnetické! Jakmile je k sobě přiblížíte, elegantně zapadnou na své místo a drží.

Zatím úkol zní jednoduše a už jsme jej viděli předtím. Vyplnění prostoru dílky tu bylo už v menších hlavolamech, jako byl například IQ Box (recenze). Jenže tady nás překvapí ty už zmiňované puntíky. Ve správně vyřešeném úkolu musí být tyto bílé a černé body vždy viditelné a žádný z nich nesmí být zakrytý.

A toho hra šikovně využívá k vytvoření tolika úkolů i s omezeným počtem tvarů, které jsou vždy udělané tak, aby se destičky dotýkaly alespoň svojí polovinou, tedy dvěma ze čtyř řad. Každá deska je z jedné strany bílá a z druhé černá. Pokaždé má ale především jinak rozmístěné puntíky, takže jejich kombinacemi dostanete pokaždé úplně jinou úlohu.

Kvadrilion - vyřešený hlavolam

Úkoly nejsou vůbec jednoduché. Tentokrát nestačí pouze vnímat prostor, který je třeba vyplnit. Ten je totiž vždy narušen ještě těmi několika puntíky, které dále znesnadňují luštiteli jeho úkol. Vyplnění prázdného prostoru tak je vždy ještě o pořádný kus těžší, než by bylo v již zmiňovaných hrách.

Kvadrilion prostě nastavuje laťku obtížnosti trochu jinam. Naštěstí první úkoly nejsou tak náročné a podle všeho mohou je začít luštit děti, které teprve začaly svoji školní docházku. Krabička doporučuje sedm let, my bychom to doporučení o rok zvýšili. Osm let se zdálo alespoň v našich kruzích jako dobrý průměr, ačkoliv vlohy na představivost se samozřejmě mění s každým dítětem.

Druhá část brožurky se zadáními je věnovaná řešením. Tam je prostě a jednoduše vyplněn prostor tak, aby odpovídal správnému řešení. Je snadné podle něj úkol dokončit, když nevíte jak na to, ale opakujeme to zas a znovu – u takto koncipovaného hlavolamu je to škoda. Tady je třeba, aby si řešitelé pořádně potrápili svoje hlavy. Jednotlivé úkoly a tvary si jsou podobné, takže se k nim lze vracet, protože řešení si prostě není možné tak snadno zapamatovat.

Kvadrilion - průběh řešení

Kvadrilion je precizně provedeným hlavolamem. Od luxusního zpracování a magnetických destiček, přes dobře zvolenou barvu dílků až po perfektní využití prostoru. Právě finta s puntíky, které musí zůstat viditelné, dělá z tohoto rébusu opravdovou povinnost pro každého, kdo si rád trápí hlavu u podobných záhad. Kvadrilion by neměl chybět ve sbírce žádného luštitelského vlka samotáře.

Recenze: Kvadrilion – opravdu spousta možností
Kvadrilion je prakticky bezchybnou krabičkou s hlavolamem. Daný prostor se pokaždé trochu mění, ale především jej nestačí pouze vyplnit. Hráči musí brát ohled také na puntíky, které neustále mění svoji polohu. Každé zadání tak je novou výzvou a se zvyšující se obtížností zaručuje, že se hráči u něj nebudou nudit ani po opravdu dlouhé době. Takže si dejte pozor, protože Kvadrilion je opravdu výzvou, ale především vynikající zábavou.
Klady:

+ dostatek možností pro dlouhou zábavu
+ magnetické destičky
+ vhodné i na cesty
+ barevně dobře odlišené kameny
+ odstupňovaná obtížnost
+ důmyslné využití puntíků na deskách
+ pro děti i dospělé
Zápory:

- nic
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Šalingrad – honička v Brně podruhé