Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Citrusy – kyselý sad

Ten sad vypadá jako splašený. Jako by se na něm děly věci, které odporují přírodě. Na jednom stromě roste jiný, jinde zase stromy zmizí a nahradí je nenápadná prázdná mýtina. Ale ne, opravdu se mi to nezdá, zrovna se na novém stromě zčistajasna objevila spousta nových plodů. Objevily se tam jako by kouzlem, pokud byste nesledovali to, že jich téměř stejný počet byl na stromě, který tu stál ještě před chvílí.

Na stromy rostoucí na stromech se mohou těšit i hráči v nové mrňavé hře Citrusy. Hru připravil designér Mark Tuck a vydal ji pod hlavičkou společnosti Side Room Games. Rok po jejím vydání jsme se dočkali i my a můžeme začít pěstovat citrusy v češtině. Poděkovat za to můžeme firmě Tlama Games, která novinku v kompletní lokalizaci přináší.

Všechny ty pomerančovníky, citronovníky a limetkovníky se ukrývají v malinké zelené krabičce, na jejímž víku padají plody z jednoho z titulních stromečků. Box je ale ve skutečnosti pouze obal pro šuplík, ve kterém se ukrývají všechny potřebné komponenty k hraní. Základem všeho je balíček karet, ze kterých si hráč vybere náhodných devět exemplářů a ty zamíchá do dobírací hromádky. Do ruky si vezme pouze dvě z nich. Kostky a figurky zůstanou zatím ležet poblíž.

Hráč tedy před sebou vidí začátek svého sadu a nyní si může vybrat jednu ze dvou karet z ruky a překrýt s ní část sadu tak, aby získal co největší úrodu. Pokud totiž překryje jeden strom druhým a při tom dodrží shodu barvy (a plodů), může na nový přírůstek položit kostku a nastavit na ní součet všech plodů, které zde dosud vyrostly (na obou kartách).

Stejně tak může hráč kácet stromy a překrývat je mýtinami (každá karta má jednu) nebo na mýtinách pěstovat nové stromy. Především ale chce sledovat, jak na kostkách rostou hodnoty, a tedy přibývá plodů, které bude moci sklidit.

Po každém kole, ve kterém přiloží novou kartu, si dobere jednu novou z balíčku. Karty tak přikládá a překrývá stále znovu a znovu, jak stromy rostou. Hráč se musí snažit dobře kombinovat, protože karty může libovolně natáčet o 90, 180 nebo 270 stupňů a využívat rozložení barevných korun na každé z nich.

Ve hře lze získat velké body z některých stromů, které přesáhnou šest exemplářů ovoce. Takové se stanou desítkou a pro sklizení jednoho ovocného stromu bude hráč potřebovat dokonce kolečko za patnáct bodů.

Jakmile hráči dojde zásoba karet v balíčku, je odehráno poslední kolo a je na čase spočítat body. Ty pak porovná hráč proti tabulce a zjistí, jak dobrý pěstitel citrusů je. Čím více bodů, tím lépe, ale rozumný úspěch je 50, což s devíti kartami není úplně snadné.

Citrusy jsou v základu sólovou zábavou, která je tak trochu hlavolamem a prověřením vašich kombinačních schopností. Každé to náhodné karetní zadání má docela chytré řešení. Pokud se vám nedaří na začátku, dá se ještě všechno dotáhnout později, protože k vypěstování pořádného stromu s hromadou plodů stačí jen několik kol.

Na své rozměry a jednoduchost nabízí tato mrňavá hra neuvěřitelnou variabilitu a opravdovou výzvu pro každého. Je na ní zajímavé hlavně to, že bude bavit i ty, kteří jinak nejsou na solitérní hry pro jednoho zvyklí.

Každé kolo na vás čeká spousta zajímavých rozhodnutí a možností, jak pokračovat a to s pouhými dvěma kartami v ruce. To znamená, že není důvod se nějak dlouho zdržovat a analyzovat, ale spíše si užíváte příjemný dynamický tok hry, která skončí bez problémů během deseti minut a odmění vás vždy nějakou tou kyselou úrodou.

A když už jsme mluvili o variabilitě, ještě jsme se vůbec nezmínili o receptech. Ty jsou na zadních stranách jednotlivých karet a mění konec partie, ale také samotné bodování. Protože v každé partii jsou k dispozici hned dva, jejichž hodnoty také představují cílový součet, je těch možností zadání opravdu nespočet.

Díky malým rozměrům a nenáročnosti na prostor si krabičku můžete vzít snadno s sebou kamkoliv a bavit se jen tak mezi dvěma jinými činnostmi. A budete si to užívat, odpočinete si a přesto se skvěle pobavíte.

Pokud byste ale přesto trvali na tom, že chcete pěstovat ovoce s někým, pravidla nabízí i variantu pro dva hráče. Protože jsme ale měli k dispozici pouze jednu krabičku, nemohli jsme ji na vlastní kůži otestovat. Citrusy jsou vynikající sólovou zábavou. Protože se jedná o hru, která je navržena jako sólová, nemá na českém trhu příliš konkurenci. A i kdyby nějaká dorazila, tak v kategorii rychlých solitérek se bude těžko překonávat, protože je parádní. Svižná, napínavá, rozumně obtížná a velmi variabilní. Citrusy jsou hrou, která potěší každého samotáře, když si chce trochu zapřemýšlet a zatouží po nějaké výzvě.

Recenze: Citrusy – kyselý sad
Citrusy jsou hra, ve které překrýváte jednu kartu přes druhou a snažíte se vypěstovat co největší a nejbohatší stromy. Ty reprezentují nejen obrázky na kartách, ale také kostky. Jejich hodnota se postupně zvyšuje s počtem překrytých plodů. Hra je rychlá, zajímavá a velmi variabilní, což vzhledem k jejím mrňavým rozměrům je opravdu vynikající výkon. Citrusy jsou hrou, po které se vám nezkřiví chuťové buňky, ale budete si chtít kousnout zas a zas.
Klady:
+ rychlá partie
+ variabilita základní hry
+ navíc recepty
+ pěkné zpracování s figurkami
+ malé rozměry
Zápory:
= není co vytknout
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: RobotiCS – veďte a programujte své roboty v aréně smrti