Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Dino Park – ulovte si svého dinosaura

Dino Park - balení

Krásná a elegantní stvoření. Přesně takoví byli dinosauři, kteří Zemi obývali před desítkami milionů let. Podívá se, že jakýsi extravagantní boháč získal klíč k cestování v čase a nabízí dobrodruhům šanci ulovit si svého dinosaura! Připadá vám to zvrácené? Nebojte, nejde tu o žádné trofeje, všechny příšerky určitě přežijí a nakonec se dostanou do muzea. Alespoň doufáme..

Naše povolání je první na žebříčku těch, kteří rozhodují, co se s dinosaurem stane. My ho musíme ulovit. A není to nic jednoduchého, potřebujete k tomu spoustu nářadí. To vám ukáže hra Dino Park od známého Reinera Knizii (Kaleidoskop – recenze, Lovci a sběrači – recenze). Jedná se o čerstvou novinku pro rok 2013 od vydavatelství Piatnik.

Dino Park se řadí do kategorie malých her. Těm už tradičně u Piatniku patří malá, vyšší čtvercová krabička, jakou jsme viděli u Memo Match (recenze) nebo Monkey Business (recenze). Tenhle rozměr současně značí i dětské hry, čemuž tato hra odpovídá dobře nejen námětem (děti milují dinosaury), ale také herním principem.

Dino Park - připravená hra

Krabice opět zklame na první pohled svým obsahem. A nijak to nespraví ani ten druhý. Dvě třetiny obsahu jsou vyplněné papírovou vložkou, která tak zvedá dno téměř až k vašim očím. Na něm pak leží osmnáct přerostlých karet s obrázky dinosaurů. Pokud se týká rozměrů, jsou zhruba o polovinu větší, než klasické karty. Kromě pěkného kresleného obrázku na každé najdete v pravém dolním rohu bodovou hodnotu. A vlevo nahoře pak nástroje, které potřebujete k ulovení daného druhu dinosaura.

Ty budou nakreslené na kostkách, až je polepíte přiloženým archem koleček. Kostky znamenají nejspíš to, že jste jako dobrodruhové přiletěli z budoucnosti nepřipravení (transport neumožňuje u sebe nic mít) a teď si tu všechno musíte obstarat vlastními silami. Jsou zde lano, palice, klec, jáma, ale také lovecká síť. Počítáte dobře, to je pořád pět. Šestým nástrojem je dalekohled.

Společnost jim v krabici dělá také osmnáct figurek s kloboukem. Možná takových malých světle hnědých Indiana Jonesů. Ty zase představují pomocníky, které jste si na lov najali. Každého z nich vyzbrojíte jednou zbraní a pošlete do terénu za jedním dinosaurem. Protože jste jim ale neprozřetelně zaplatili předem, je možné, že se spojí s pomocníky jiných dobrodruhů a vy svoji cennou odměnu v podobě starodávného tvora nikdy neuvidíte.

Dino Park - rozehraná hra

Na začátku partie hráči nedostanou nic. Místo toho do středu stolu položíte kostky i figurky. Pak zamícháte balíček karet s dinosaury a položíte jej obrázkem dolů na stůl. Pak otočíte tři horní karty a rozložíte je na stůl všem na oči.

Začínající hráč si vezme všech pět kostek do ruky a hodí. Snaží se nasbírat co nejvíce symbolů loveckého náčiní, které je zobrazené u trojice dinosaurů na kartách. Po hodu může stranou odložit jednu nebo více kostek a na stejné symboly na kartách dinosaurů postavit figurky dobrodruhů.

Může pokračovat v házení se zbylými kostkami, ale také má šanci se kdykoliv rozhodnout a skončit. Pokud v takové chvíli je některý z dinosaurů chycen, má tedy obsazená všechna políčka figurkami, hráč jej získá a přidá do své sbírky. Všechny ostatní figurky na kartách zůstávají, i když se dostane k tahu další ze soupeřů.

Dino Park - rozehraná hra

O svoji šanci k lovu můžete však přijít i tak, že vám na kostce padnou jen symboly, které na kartách nejsou volné. V takové chvíli váš tah okamžitě končí. Pokud jste už měli chyceného nějakého dinosaura, jeho kartičku nezískáte, ale místo toho ji i s figurkami odložíte stranou. Příšera vám utekla a vám zbyly jen oči pro pláč a protržená síť.

Dino Park se snaží být variací na téma „ještě nemám dost“. Házení kostkami a sbírání symbolů není nic nového. Opakování v tomto případě bohužel není matka moudrosti. Není to ani příhodné, protože takto jednoduchý princip už donekonečna natahovat nejde. A to ani od mistra designérů, kterým kdysi Reiner Knizia byl. Od doby, co se začal věnovat dětským hrám, něco se z jeho nápadů vytratilo. Možná právě část hravosti, která v kombinaci s dospělostí dělala z jeho her napínavé zážitky.

A tak je to i s Dino Parkem. Připadáte si úplně stejně, jako když navštívíte kterýkoliv z mnoha dinoparků v reálném životě. Jako by vás někdo připravil o část toho, co zde mělo být. Figuríny a motorky nenahradí dojem ze živých zvířat. Cítíte se podvedení.

Dino Park - karty

Jedná se o motiv, který už zde byl několikrát, jen v novém kabátku. Drobné úpravy a změna tématu se to snaží zakrýt, ale nestačí to. Ano, Dino Park potěší někoho, kdo ještě žádnou hru s tématem „nemůžu přestat házet kostkou“ nemá, ale všichni ostatní budou nejspíš zklamaní. A to přes fakt, že Dino Park se ve skutečnosti hraje trochu jinak. A to jej v našich očích nakonec ještě přecejen zachraňuje.

A opravdu je zde zajímavá myšlenka toho, že hráči spolupracují. Společný lov znamená i společný herní plán, protože figurky po nedokončeném tahu hráče na dinosaurovi zůstávají. Hráč tak přijde jen o možnost dál hrát, ale ve skutečnosti už je proces lapení dinosaura zase o kousek blíž. Tím hráči mají ještě těžší rozhodování, jestli pokračovat a nahrát dalšímu v pořadí, nebo ne.

Někteří dinosauři jsou méně nebezpeční a lze je chytit v jednom kole. Potřebují třeba jen tři symboly. Jenže další mají třeba i sedm políček (a tomu odpovídá i jejich bodová hodnota). Pak musíte dobře uvažovat, kolik dobrodruhů sem pošlete, abyste příliš nenahráli soupeři.

Dino Park - kostky

Všechno pořád funguje moc dobře. Sbírání symbolů na kostkách je legrace a při každém hodu nechybí napětí, jestli vám to ještě vyjde. Společné karty dinosaurů a vysílání figurek k nim je fajn. Dětem, které mají dinosaury rády, budou bez pochyby v sedmém nebi.

Dino Park není špatnou hrou. Jako dětská zábava funguje velice pěkně, a když k tomu přidáme i pěkné zpracování, měla by hra opravdu hezky nakročeno. Jenže opakuje něco, co už tu několikrát bylo a tím se diskvalifikuje z hledáčku mnoha rodin, které už podobnou hru doma mají. Ale pokud ještě nemáte ani kocoura, Monkey Business (recenze) ani Gold Nuggets, pak záleží jen na vás (a vašich dětech), které téma se vám líbí víc..

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
Počet hráčů
Herní doba
Minimální věk

Více o hře.

Recenze: Dino Park – ulovte si svého dinosaura
Dino Park je kostkovou hrou, ve které se snažíte svými figurkami dopadnout dinosaury pobíhající po stole na kartách. Kromě štěstí to chce také odvahu, stejně jako v reálném životě. Jenže pořád musíte vědět, kdy včas skončit, abyste neskončili v příšerčině žaludku. Mechanismus se sbíráním symbolů na kostkách už známe ze spousty her, což ze hry nedělá lákavou nabídku pro vlastníky jedné z předchozích variant. Přitom ale díky pěknému zpracování zůstává dobrou volbou pro děti, které mají rády dinosaury..
Klady:

+ dinosauři
+ jednoduchá hra s kostkami
+ soupeř vám může úlovek vyfouknout
+ pěkné ilustrace, kostky a zpracování
+ cena
Zápory:

- malý počet různých karet
- neoriginální mechanismus
- původní téma hry od R&R Games bylo lepší
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Alhambra – život stavitelů paláců