Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Formula Motor Racing – karetní závody

Formula Motor Racing - balení

Startovní světla jsou nešťastná stvoření. Když svítí červeně, všichni na ně koukají a ony se pyšně blyští a natáčejí v záři reflektorů. Jenže pak zčernají a zbytek závodu se na ně už nikdo vůbec nepodívá. A co je horší, ony ani nevidí na tu nejzajímavější situaci po startu – na úvodní zatáčku a co se děje v ní!

My naštěstí takovou smůlu nemáme. Můžeme koukat na závody z tribuny, z gauče nebo je dokonce celé prožít. To nám umožňuje hra Formula Motor Racing vydaná firmou GMT Games a ilustrovaná Rodgerem B. MacGowanem. Tuhle hru vymyslel Reiner Knizia ještě v době, kdy nebyl posedlý tvorbou neustále stejných her pro děti. Bylo to v roce 2007, ještě před LEGem a dalšími podivnými rozhodnutími tohoto kdysi výtečného tvůrce her. Ale Formula Motor Racing je trochu jiná káva..

Na krabici vás vítá šachovnicový praporek, něco, co mnoho z vašich jezdců v závodě neuvidí. Formule 1 jsou záludný sport, ve kterém stačí jediná chybička nebo zrada techniky a všechno je najednou jinak, svět se s vámi točí a vy máte předčasně po závodě. A právě tohle přikrývá ten šachovnicový praporek, nad nímž projíždí červená formule v ovacích z malých třpytivých papírků..

Formula Motor Racing - připravená hra

Uvnitř na nás tentokrát nečeká žádný dalekosáhlý výčet komponent. Malá krabička znamená jednoduchou karetní hru. A to také dostaneme. Konkrétně je uvnitř šedesát karet, z toho je 54 akčních, které se budou starat o samotný průběh závodu, a šest týmových – pro každého hráče jedna.

Přes ně je položený malinký herní plán. Ten je orientovaný na výšku a najdete na něm dvanáct startovních pozic nad sebou od jedničky do dvanáctky. Kolem nich jsou nejrůznější varování, ale dalších dvanáct chlívečků je za takzvanou crash lane, tentokrát očíslovaná od dvanáctky k jedničce.

Na této destičce přeložené napůl se bude odehrávat všechno důležité. Přitom ale v krabici dostanete také záznamník s tabulkou pro tři závody. Každý tým má ve své barvě dva vozy, přesně jak tomu je v opravdových formulích. A u jednotlivých tratí najdete také možnost poznamenat si body za jezdce i týmy.

Formula Motor Racing - připravená hra

Uvnitř krabičky se v jedné ze tří přihrádek ukázkově pevné vložky ukrývá ještě černá dvanáctistěnná kostka a spolu s ní také dvanáct vozů formule jedna! Mrňavá autíčka působí roztomile a přitom jsou osobitá v porovnání třeba s Formulou D (recenze). Jsou taková baculatější a na opravdové dráze by neobstály, ale vypadají na první pohled pěkně.

Ale teď se vrátíme ještě zpět ke kartám. Ty na sobě mají kromě obrázku závodících monopostů ještě dvě barevné linie po stranách. Na nich najdete obvykle popis manévru (třeba předjíždění) a číslovku s plusem nebo mínusem. Tato hodnota udává změnu pozic v závodě, které jste manévrem dosáhli – kladným číslem jste se posunuli startovním polem dopředu, v případě mínusu se propadáte za jiné závodníky.

Jsou tam ovšem i jiné karty, na kterých může být číslo v horních rozích nahrazeno otazníkem nebo nápisem na poslední. V takovém případě najdete na kartách i doprovodný text, který vysvětluje akci. Obvykle zahrnuje hod kostkou, která určí váš (nebo soupeřův) osud.

Formula Motor Racing - připravená hra

No a to je všechno. Teď už můžeme začít přípravu a samotné hraní. Závodníci u stolu si rozeberou autíčka svojí zvolené barvy. V případě partie tří hráčů hraje každý rovnou za dva týmy. Ve čtyřech a pěti soupeřích se partie účastní i ostatní vozy, aby vždy byly plné všechny startovní bloky.

Nyní je třeba rozhodnout o výchozím umístění vozů, ze kterého budou do závodu vyjíždět jakoby po kvalifikaci. Stačí zamíchat týmové karty, které jako jediné na sobě nesou barvu hráčů. Postupně je pak hráči odhalují a tím umisťují svoje formule – první vozy jdou na první a dvanácté místo, další na druhé a jedenácté a tak dále. Z toho je jasné, že zatímco jezdci nemají stejné výchozí podmínky, týmy ano. Všechny mají v součtu svých pozic třináctku. Karty s barevnými čtverečky si hráči položí před sebe, aby bylo jasné, komu patří který tým.

Ze zamíchaného balíčku dostanou hráči pětici karet, z nichž budou ve svém tahu vybírat toho nejvhodnějšího adepta na zahrání. První kolo vždy začíná týmem vedoucího vozu, ale zbytek partie už postupuje podle směru hodinových ručiček dokola stolu. Hráč si obvykle vybere jako cíl své akce některý z vozů na trati a zahraje kartu. Na výběr jsou ale i karty, u kterých určí formuli náhodně hod kostkou.

Formula Motor Racing - rozehraná hra

V důsledku hraní karet se neustále mění pozice ve startovním poli, auta se předjíždějí sem a tam, ale především vypadávají ze závodu. Část akčních karet tvoří útočné, které vyřadí některý vůz ze závodu. Někdy je musíte zahrát, i když vlastně nechcete, protože za vás rozhoduje výběr karet v ruce.

Ve svém tahu tedy prostě a jednoduše zahrajete jednu kartu z ruky, pak si novou doberete. Podle výsledku a zvoleného hráče, kterého se akce vytištěná na kartě dotkne, upravíte pořadí vozů na trati a partie pokračuje směrem k dalšímu závodníkovi. Všechny vyřazené vozy pokládáte postupně na herní plán od nejnižšího čísla nahoru. Ani to, že vozy vypadli, ještě neznamená, že nemohou získat bodovanou pozici, pokud se na ní v tu chvíli nacházeli.

Honička na trati končí ve chvíli, kdy vám dojdou karty v balíčku. Všichni soupeři mají ještě jednu poslední šanci změnit situaci a zahrát jednu kartu. Nyní je na čase udělit body pro formule na čele, které protnuly cílovou pásku. Body získává prvních šest vozů, v případě, že jich tolik nedokončilo závod, pokračujete v bodování pro vozy, které vypadly nejpozději.

Formula Motor Racing - rozehraná hra

Jeden závod trvá obvykle přibližně dvacet minut a podle toho můžete naplánovat jednoduše, kolik soubojů bude jeden šampionát mít. Ideální jsou lichá čísla, jako třeba tři nebo pět. Po každém projetém cíli zaznamenáte body do tabulky a na konci sečtete body týmů. Vítězí ten hráč, jehož tým (týmy) nasbíraly nejvíce bodů.

Formula Motor Racing je karetní závodní hrou, ve které vůbec neposouváte svoje vozy po trati. Místo toho se neustále předjíždíte. Hráči nemají na výběr a musí kromě posouvání svých vozů také škodit soupeřům. Karty jim jinou možnost nedávají, protože pokud by chtěli hrát jen na svůj prospěch a ostatní nechat být, brzy nebudou mít v ruce z čeho vybírat.

Variabilita karet je dostatečná, ačkoliv druhů v konečném výsledku není příliš. Ono ostatně i fakt, že v každém závodě odehrajete všechny karty, není zrovna ideální. Naštěstí ale napětí hry nevychází z karet, ale z okamžiku a způsobu, jakým je hráči zahrají.

Formula Motor Racing - karty

S tím úzce souvisí doporučení v pravidlech, které se nám osvědčilo. V každém závodě odstraňte z balíčku jednu až šest karet. Díky tomu je každý závod trochu jiný, hra je o něco rychlejší a přitom stále napínavá.

Naopak s ohledem na plánování vám pomůže výrazně znalost balíčku. Pokud máte přehled, budete zhruba vědět, jaké karty by ještě mohly přijít. Samozřejmě s výjimkou nejistoty, že je celou dobu některý z vašich protivníků drží v ruce.

Bez správného načasování prostě nelze vyhrát. Ačkoliv můžete mít prostě i jen štěstí, že vozy kolem vás postihne nějaká nešťastná nehoda. U některých karet za vás rozhoduje náhoda a v tu chvíli by se dalo napětí u stolu krájet.

Formula Motor Racing - karty

I když vypadnete z bojů třeba hned na začátku, máte ještě druhý vůz, o který se musíte starat. Takže hráči jsou i tak stále zainteresovaní. A i kdyby jim vypadnula i druhá formule, stále je tu krátká herní doba jednoho závodu, díky níž nejsou nucení sledovat ostatní nečinně nijak dlouho.

Díky variantě s více týmy je ve hře na startovním roštu neustále plný počet vozů. Ty nejsou kontrolované a jen tak se vezou. To ale neznamená, že nemohou nasbírat body, pokud je pustíte příliš dopředu!

No, kdyby takto vypadala opravdová Formule 1, máme pocit, že by se na ni dívalo mnohem víc lidí. Neustálé předjíždění a do posledního kola vůbec nevíte, jestli si svoji pozici udržíte nebo se najednou zčistajasna propadnete o několik míst zpět.

Formula Motor Racing - autíčka

Co je ale důležité: i když v jednom závodě propadnete a dojedete poslední, v druhém můžete vyhrát. A právě v tom je krása závodních sportů, která se panu designerovi podařila zpracovat na výbornou. Přitom je hra jednoduchá a zvládne ji každý během několika okamžiků, jen musí umět alespoň trochu anglicky. Jinak ale Formula Motor Racing patří do výbavy každého motoristicky pozitivního hráče.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorReiner Knizia
IlustraceNiklas Böwer, Rodger B. MacGowan
VydavatelEgmont Polska, Gibsons, GMT Games, Die Spiegelburg
Rok vydání1995
Počet hráčů3 - 6
Herní doba20
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(9 voters)
KategorieCard Game, Racing, Sports
MechanismyDice Rolling, Hand Management, Relative Movement
RodinaSports: Auto Racing
Alternativní názvyGrand Prix: Ostatnia Prosta, Incredibly fast, À fond la caisse, Rasend schnell, Razendsnel

Více o hře.

Recenze: Formula Motor Racing – karetní závody
Formula Motor Racing je překvapivě zábavná a napínavá závodní hra, ve které hrají hlavní roli karty. Závodní auta tu sice najdete, ale naznačují pouze vaši pozici v závodě. Žádnou trať k soupeření tentokrát nepotřebujete. Výsledkem jsou opravdu rychlé závody a také jednoduchá pravidla odvíjející se od textů na kartách. Často ale ke svému rozhodnutí budete muset přizvat i náhodu v podobě hodu kostkou, což může mít za následek vyřazení vozů. A tahle náhoda někomu může vadit i přes krátkou dobu jednotlivých závodů. Jinak je ale Formula Motor Racing příjemná zábava do kapsy pro všechny fanoušky motorového sportu..
Klady:

+ jednoduchá karetní závodní hra
+ modely autíček
+ rychlé závody
+ výrazně konfliktní
+ napínavé až do konce
+ i když máte v jednom závodě smůlu, doženete to jindy
Zápory:

- některé akce jsou hodně náhodné
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Hobiti Dlouhé svátky – pitky a žranice na druhou