Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Dominion, dominanta roku 2009

Stejně jako oni kdysi, i vy budete budovat svůj vliv od malého majetku až k majoritnímu vlastníkovi všech pozemků v okolí. Nebudete k tomu potřebovat ani mapu, ani doklady o vlastnictví. Jen dostatek správně zvolených karet a trochu štěstí.

Balíček obsahující karetní hry se obvykle vměstná do vaší poštovní schránky. To ale není případ Dominionu. Hned na první pohled zaujme velkou krabicí, jejíž rozměry však velmi brzy doceníte. Tato strategie se totiž neskládá z ničeho jiného než z rovných pěti set hracích karet! A dokážete si představit, že byste tyto karty měli přehledně hromádkovat před každou hrou, která podle oficiálních údajů trvá třicet minut? Asi ne. A stejně tak si to nedokázali představit vydavatelé. Proto je krabice rozdělena velice šikovně na oddíly, v nichž různé typy karet uchováte pěkně oddělené a nepomíchané.

Karty obsahují krásné tematické ilustrace ke hře zasazené do středověku, které se jen tak neokoukají. Vše je na nich umístěno přehledně a tak, abyste na první pohled viděli, co vás čeká. Veškeré texty byly samozřejmě přeloženy do našeho rodného jazyka. Pravidla se sestávají ze dvou samostatných sekcí, srozumitelně napsaná a názorně vysvětlená základní pravidla a rozkládací leták, obsahující upřesňující informace ke každé akční kartě.

Ovládněte svoji první provincii

I ten největší magnát musel někde začínat a stejné to bude i s vámi. Do ruky každý účastník dostane sedm měďáků a tři statky. Na stůl položíte do hromádek karty peněz a bodů. Následně vytvoříte společnou zásobu takzvaných karet království. Dominion jich obsahuje celkem 24 různých druhů (plus rozšíření Černý trh, o kterém se zmíním později) po deseti kusech od každého. Pro jednu hru budete potřebovat deset hromádek různých karet království.

Nyní se dostáváme k jádru samotného herního principu. Vaším úkolem je budovat si balíček tak, abyste co nejlépe využili možností akčních karet a zároveň měli na konci hry nejvíce vítězných bodů (statky, vévodství a provincie).

Hráč má ve hře k dispozici v ruce vždy pět karet, s nimiž má možnost provést jednu akci a koupit si jednu z dalších karet ležících na stole. Ostatní karty, které vlastní leží ve dvou balíčcích na stole. Jedním je takzvaný dobírací balíček, z nějž si hráč dobírá karty pro příští tah. Na odkládací hromádce jdou všechny zahrané karty (včetně karet peněz či bodů, které po zahrání nevracíte, ale znovu použijete!) lícem nahoru. Jakmile se zdrojový balíček vyprázdní, hráč zamíchá odložené karty, položí je rubem nahoru a vytvoří z nich znovu dobírací balíček. A tak stále dokola…

Jak zbohatnout

První fází je akce. V té může hráč zpočátku použít jednu kartu činnosti, později může mít možností vyložení více v závislosti na kartě, kterou vyloží – ta mu může přidat další akce. Kromě toho s ní může ovlivnit druhou fázi, kterou je nákup.

Nejenže může k základnímu jednomu nákupu dostat navrch další, ale také může obdržet bonusové „virtuální“ peníze, se kterými v rámci toho tahu může disponovat, jako by je držel v ruce. Jak vám už určitě došlo, v nákupní části tahu si přivlastňujete karty a máte na výběr ze všech, které na stole leží – akčních karet království, vítězných bodů i peněz.

K čemu kupovat peníze? Ve světě Dominionu jsou totiž celkem tři měny – měďáky, stříbrňáky a zlaťáky. Každý má jinou hodnotu tržní a jinou pro nákupní fázi. Určitě je tedy lepší v tahu obdržet do ruky dva zlaťáky o celkové hodnotě šest proti čtyřem měďákům o hodnotě dva. Každá karta má svoji cenu přehledně vyvedenu v dolní části, nejdražší jsou pochopitelně v balíčku provincie.

Kromě budování balíčku nechybí ani interakce mezi hráči. V herních počátcích se setkáte především s kartou Milice, která donutí všechny ostatní hráče snížit počet karet v ruce pro příští kolo na tři. Později se setkáte s kartou Čarodějnice, která všem ostatním přidá do vlastnictví kartu Kletba. Tato karta ponižuje celkový součet vítězných bodů o jedna. Samozřejmě existují i další útočné karty.

Pro začátečníky tvůrci nachystali pět základních sestav karet království, které vás zasvětí do tajů hry, karet i jejich vazeb mezi sebou. Ale i později, po mnoha hrách budete objevovat další možnosti a hledat ideální kombinace akčních tahů nebo srovnávat taktiku budování balíčku soupeře se svojí. Na variabilitě hře přidává skutečnost, že nehrajete v jedné hře zdaleka s celou karetní zásobou, ale pouze s méně než polovinou karet království, čímž se z Dominionu stává hra skutečně na dlouhou dobu.

Počítání vítězných bodů

Souboj končí ve chvíli, kdy je prázdná hromádka provincií, nebo jsou prázdné tři hromádky karet království. Vaším úkolem je odhadnout správnou chvíli pro nákup vítězných bodů, aby se vám nepletly při hře a zároveň jste jich měli na konci dostatek. Konec hry záleží na počtu hráčů, kteří se účastní. Při souboji ve dvou není příliš pravděpodobné, že hra skončí vyprázdněním tří balíčků království. Ve trojici jsou stejně možné obě varianty, oproti tomu ve čtyřech skončíte obvykle dříve, než stihnete vykoupit provincie.

Ke sběru bodů slouží nejen zmiňované tři druhy majetků, ale ještě jedna speciální karta s názvem Zahrada. Její význam je velký, protože pokud ji máte v držení, získáte na konci hry za každých deset karet v ruce jeden vítězný bod. Ten často může být rozhodující, protože bodové výsledky bývají často vyrovnané a rozhoduje jen málo.

Výběr karet pro první hru je nastaven tak, abyste poznali základní principy a účinky karet ve hře. Oproti tomu například v herní variantě Velké peníze se hra hned krátce po začátku zvrhne v honbu za penězi a stejně tak rychle pak končí vykoupením balíčku s provinciemi. Ale o tom zase Velké peníze přece jsou. Všech pět rozestavení pak dohromady představí karty, ale skutečná síla hry spočívá v možnosti sestavit si jakoukoliv skupinu deseti hromádek království a s nimi hrát. Nejlépe náhodně.

Hra je dle mých postřehů bez dostupných rozšíření nejlepší ve dvou hráčích. Při tomto rozložení sil má úžasný spád, pořád se něco děje a prakticky na nic nečekáte a často ani nevyužijete oficiální hrací dobu, kterou výrobce udává na třicet minut. Není problém si zahrát několik her po sobě, protože ani pak Dominion nedokáže být stereotypní. Ale nechápejte mě špatně, tím nechci říct, že by hra byla ve více hráčích nudná či nezábavná! Systém i zde funguje na jedničku a vy napjatě sledujete, jak hrají ostatní, jen ta plynulost hry ve dvou tomu trošku chybí. Na zábavnosti přidávají útočné karty, které ve více hráčích nabývají ještě většího významu a jejich hromádka ve společné zásobě často zůstává prázdná.

Pokud bych měl hledat zápory, tak musím zmínit snad jen občas pomalé tahy, když zahrají hráči více karet Vesnice, Kovárna či Trh za sebou. Druhá věc, která brzdí hru, je míchání karet z odkládacího balíčku, které především v počáteční fázi často zdržuje.

Až po mnoha hrách oceníte výhody některých karet, které zpočátku ležely ladem. Konkrétně mohu mluvit třeba o kartě Kaple. Její text zní: Zahoďte až čtyři karty z ruky na smetiště. Smetiště je místo, kam chodí karty na svůj poslední odpočinek. Ty už se vám zpět do ruky v této hře nevrátí. Proč vyhazovat zbytečně karty? Není to nesmysl? Není. Proč v ruce pořád točit měďáky a statky, které vám zůstaly ze začátku hry, když můžete nakupovat za hodnotnější zlaťáky a stříbrňáky?

Noví hráči si často po prvních zahráních stěžují na to, že se jim zdá hra stereotypní a že k výhře stačí správná kombinace dvou či tří karet. Ale to není pravda. Všechny karty ve hře Dominion mají své správné promyšlené místo i účinek. Kouzlo celé hry je v jejich objevování a schopnosti dobře poskládat balíček a pak jej zahrát tak, abyste těchto účinků využili. K vítězství ve hře může vždy vést jiná cesta.

Další provincie k ovládnutí

Na většině obchodních míst dostanete při koupi hry ještě zdarma speciální rozšíření Černý trh. Nenechte se zmást označením rozšíření, jedná se pouze o jeden typ akční karty. Přesto může dokonale zamíchat stavem věcí ve hře. Ve speciálním balíčku Černého trhu jsou totiž obsaženy jiné karty činností, nežli leží na stole ve společné zásobě. Po zahrání akce Černý trh můžete odkrýt první tři karty z této hromádky a jednu z nich si koupit.

Když se podíváme do světa, zjistíme, že je Dominion nejen velmi oblíbený (sedmá pozice na největším serveru společenských her BoardGameGeek), ale především, že už se dočkal několika rozšíření. U nás to jsou již dvě: Intriky a Pobřeží (Seaside). Ve světě se netrpělivě čeká na další rozšíření, které je Alchemy.

Ačkoliv ve mně kombinace „karetní strategická hra“ vzbuzovala zpočátku nedůvěru, byl jsem překvapen a vtažen do světa Dominionu raz dva. Jeho hratelnost a návykovost se snoubí s rychlostí a nápaditostí pravidel v koktejl, který si zaslouží pochvalné poklepání po zádech pro pana Donalda X. Vaccarina. Nejenže vytvořil hru, která ovládá rok 2009, ale především hru, ke které se budou hráči rádi vracet ještě mnoho dalších měsíců a let.

Související odkazy:
Ke stažení 6: Dominion – část první
Ke stažení 7: Dominion – část druhá

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorDonald X. Vaccarino
IlustraceMatthias Catrein, Julien Delval, Tomasz Jedruszek, Ryan Laukat, Harald Lieske, Michael Menzel, Marcel-André Casasola Merkle, Claus Stephan, Christof Tisch
VydavatelRio Grande Games, 999 Games, Albi, Bard Centrum Gier, Conclave Editora, cutia.ro, Devir, Filosofia Éditions, Games Factory Publishing, Gém Klub Kft., Hans im Glück, Hobby Japan, Hobby World, Kaissa Chess & Games, Korea Boardgames, Lautapelit.fi, Martinex, Runadrake, Smart Ltd, Stupor Mundi, Swan Panasia Co., Ltd., Vennerød Forlag AS, Ystari Games
Rok vydání2008
Počet hráčů2 - 4
Herní doba30
Minimální věk13 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(431 voters)
KategorieCard Game, Medieval
MechanismyDeck, Bag, and Pool Building, Delayed Purchase, Hand Management, Open Drafting, Take That, Variable Set-up
RozšířeníAncient Times (fan expansion for Dominion), Animals (fan expansion for Dominion), The Books of Magic (fan expansion for Dominion), Dominion: Adventures, Dominion: Alchemisten & Reiche Ernte – Mixbox, Dominion: Alchemy, Dominion: Allies, Dominion: Black Market Promo Card, Dominion: Captain Promo Card, Dominion: Church Promo Card, Dominion: Cornucopia, Dominion: Cornucopia & Guilds – Update Pack, Dominion: Cornucopia & Guilds (Second Edition), Dominion: Dark Ages, Dominion: Die Intrige – Erweiterung, Dominion: Dismantle Promo Card, Dominion: Empires, Dominion: Envoy Promo Card, Dominion: Erweiterung – Basisspiel & Die Intrige, Dominion: Fan-Edition I, Dominion: Farm, Dominion: Governor Promo Card, Dominion: Guilds, Dominion: Guilds & Cornucopia, Dominion: Hinterlands, Dominion: Hinterlands – Update Pack, Dominion: Hinterlands (Second Edition), Dominion: Höflinge Promo Card, Dominion: Intrigue – Update Pack, Dominion: Intrigue (Second Edition), Dominion: Marchland Promo Card, Dominion: Menagerie, Dominion: Nocturne, Dominion: Plunder, Dominion: Prince Promo Card, Dominion: Prosperity, Dominion: Prosperity – Update Pack, Dominion: Prosperity (Second Edition), Dominion: Renaissance, Dominion: Rising Sun, Dominion: Sammler-Box, Dominion: Sauna / Avanto Promo Card, Dominion: Seaside, Dominion: Seaside – Update Pack, Dominion: Seaside (Second Edition), Dominion: Stash Promo Card, Dominion: Summon Promo Card, Dominion: Update Pack, Dominion: Verlies, Dominion: Walled Village Promo Card, Duel (fan expansion for Dominion), Fairy Tale (fan expansion for Dominion), Paradox (fan expansion for Dominion), Pirate's Life (fan expansion for Dominion), Royal Court (fan expansion for Dominion), Salvation (fan expansion for Dominion), The Scrolls of Power (fan expansion for Dominion), Stadt Land Spielt Limitierte Sonderdrucke 2015, Stadt Land Spielt Minierweiterungen 2016, Warmonger (fan expansion for Dominion)
RodinaCrowdfunding: Wspieram, Digital Implementations: Google Play, Digital Implementations: Steam, Digital Implementations: VASSAL, Game: Dominion, Misc: Mensa Select
Alternativní názvyDominion: Basisspiel, Dominion: In naam van de koning, Dominion: Rozdarte Królestwo, Dominion: Tweede Editie, Dominion: Valtakunta, Dominion: Ο κυρίαρχος, Доминион, Домініон, ドミニオン, 皇舆争霸, 도미니언

Více o hře.

Recenze: Dominion, dominanta roku 2009
Klady:

+ variabilní hra
+ jednoduchá pravidla
+ rozšíření
+ přehledná krabice s přihrádkami
+ rozšíření Černý trh zdarma
Zápory:

- účel některých karet dá práci objevit
- někdy pomalé tahy
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Pirates of Nassau – v pirátských vodách