Chcete číst recenze dřív než ostatní? Chcete exkluzivní obsah? Sledujte nás na Hero Hero!

Recenze: Going Places – milionový závod na stole

Going Places - balení

Zmeškali jsme letadlo jen o několik minut. Právě teď se dívám z okna, jak se zvedá na ranveji a odlétá pryč se všemi ostatními týmy. Je čas na zoufalství, protože naše ztráta dosáhne několika hodin. Snad to ještě nějak doženeme na příštím zátarasu..

Máte rádi soutěž Amazing Race, ve které páry závodí v cestování po světě? Trochu podobné dobrodružství můžete zažít také v nové deskové hře Going Places. Jejími autory je firma SpelfabrikenDGBN a vydávají ji s pomocí společnosti The Game Crafter. Za hrou stojí tým autorů, jejichž jména se nikde nedozvíme a hra dokonce není uvedená ani na serveru BoardGameGeek. Možná za tím bude také fakt, že se jedná o novinku z roku 2013.

Když si ji objednáte a v Game Crafteru vám ji vytisknou, přijde vám nízká čtvercová krabička se směrovým ukazatelem na víku. Uvnitř na vás čekají dva balíčky karet, jeden pytlík s figurkami a kostkou, pravidla, ale především tři části herního plánu vyrobené z tvrdého papíru. Jejich rozložením a spojením dostanete mapu světa se spoustou měst pospojovaných černými čarami.

Going Places - připravená hra

Nás určitě nepotěší, že mezi Vídeň a Bonn se Praha prostě nevešla. Zato kousek od nás leží Černobyl jako jeden z barevných puntíků zajímavostí, které můžete navštívit. Cesty po mapě jsou rozdělené na kroky představující černé puntíky, ale čekají vás také oranžové puntíky s čárou pro zisk nové karty kompasu. Některá města obsahují letiště nebo přístavy a nejsou to zdaleka všechny, kde možnost letět najdete v realitě.

V různé grafice najdete v balíčku karet vypsaná jména a místa, která můžete navštívit. U měst najdete i stát a kontinent, kde leží. Nechybí ani obrázek siluety celé země vyplněná barvami z vlajky daného státu. Výjimkou jsou speciální karty (například poušť Sahara nebo Tibet). Karty lze na kontinenty rozdělit také podle barevného lemu, který se shoduje s podbarvením na mapě.

Kromě 101 karet místa (89 měst a tucet lokací) ale mezi balíčky najdete i karty kompasu se symbolem letadla, kotvy, ale také s nějakými událostmi, které vás na cestách potkají. Tyto karty slouží jako taková náhoda, která vám může zamíchat pečlivě naplánovaným itinerářem.

Going Places - rozehraná hra

Na začátku partie si nejdříve hráč náhodně (nebo úmyslně) vybere jedno svoje startovní město, ve kterém do závodu nastoupí. Každý z protivníků bude začínat v jiné lokaci, takže by tato hra v realitě byla přístupná všem závodníkům po celém světě. Jakmile si kartu města položíte před sebe a na mapu na místo postavíte figurku ve vaší barvě, dostanete do ruky rovnou deset karet měst a míst, která musíte navštívit.

Balíček karet kompasu je zamíchaný zvlášť a položený vedle herního plánu. Zatím žádnou kartu odsud nedostanete, ale už brzy budete některou z nich potřebovat, jakmile zatoužíte po cestování mezi kontinenty.

Na začátku partie byste si měli dobře prohlédnout všechny svoje karty míst, najít si je na mapě a naplánovat co nejrychlejší cestu mezi nimi. Sice je nad slunce jasné, že svůj plán nakonec nedodržíte, ale je dobré mít nějakou představu, jak jsou vaše cíle na mapě roztroušené.

Going Places - rozehraná hra

V průběhu partie se hráči střídají v házení kostkou a podle toho pohybují svojí figurkou libovolným směrem. Nemusí využít celou hodnotu, která jim na kostce padla a mohou svůj pohyb ukončit kdykoliv předčasně a zastavit tak v městě, které jim vyhovuje. V průběhu cestování můžete libovolně zatáčet a pohybovat se po všech políčkách, která na plánu jsou.

Ve chvíli, kdy vstoupíte na oranžové kolečko s čárkou, dostanete konečně jednu kartu z balíčku kompasu. Karty uvnitř se dělí na osobní (černé), které si zatím můžete ponechat, šedé okamžitého účinku a zlatá karta platí od chvíle odhalení až do momentu, než je nahrazena další kartou se zlatým okrajem. Vy ale mnohem raději uvidíte na kartě symbol letadla a lodě, který vám pomůže v cestování.

S takovou kartou můžete zastavit v libovolném městě, které má přístav nebo letiště nakreslené na plánu a nechat se převézt na libovolné jiné místo na planetě, kde vás tento dopravní prostředek může bezpečně vyložit.

Going Places - rozehraná hra

Při cestování budete často překračovat časová pásma. Takové, které je nakreslené na herní mapě vám přidá druhý tah v případě, že cestujete správným směrem. Naopak při jízdě na západ se musíte jedno kolo zdržet a dát ostatním šanci, aby cestovali bez vás.

Jakmile navštívíte některé z cílových měst, oznámíte to ostatním a vyložíte kartu před sebe. Tak vám postupně ubývá cílů, až se zbavíte i toho posledního. To ale ještě není konec, protože se musíte vrátit do startovního města a teprve pak se můžete prohlásit za vítěze.

Going Places je jednoduchá hra o cestování, ve které mají důležitou roli tajné úkoly v rukou jednotlivých hráčů. Pohyb po plánu je rychlý a z mnoha měst se můžete vydat rovnou třemi nebo čtyřmi směry, takže možností, jak se po světě pohybovat je opravdu hodně. A je pouze na vás, kterou trasou cílová místa propojíte.

Going Places - detail herního plánu

Místa jsou variabilní a jsou rozesetá napříč celým světem. Když ale budete hrát podle základních pravidel, dočkáte se velkého vlivu náhody. Počáteční rozdání karet je čistě o štěstí a můžete klidně dostat města třeba jen z jednoho kontinentu, ačkoliv ta šance je opravdu maličká. Takové rozdání výrazně ovlivní šanci hráčů na úspěch ve hře.

Štěstí zasahuje ve hře častěji a to v každém kole za pomoci kostky, ale především při losování karet kompasu. Letadla a lodě jsou obrovským urychlením, jejichž použitím utečete výrazně ostatním a získáte opravdový náskok.

Přes veškeré štěstí, které vás může na cestách srazit na kolena, mohou hráči ovlivnit svoje šance správným plánováním a propojením měst do jedné efektivní a nejrychlejší linie. Pokud se jim to podaří, často jim ani smůla na patách nezabrání ve vítězství.

Going Places - karty

Velmi dobrým přídavkem ve hře jsou ostatní karty náhody, které ovlivňují hráče a pravidla samotná. Donutí vás třeba dobrat další kartu cíle, který vám může zcela změnit plány, zavřou letiště nebo některý konkrétní přístav.

Na Going Places si ceníme především rychlé herní doby. Desítku měst zvládnete bez problémů navštívit do půl hodiny a v menším počtu hráčů se můžete v cíli ocitnout i za dvacet minut. Ve hře chybí kromě karet kompasu jakákoliv interakce mezi hráči, což je vlastně logické, protože se každý z nich pohybuje po jiné části světa. Nebylo by ale špatné, kdybyste měli šanci si nějak navzájem podrážet nohy.

Nejvíce se nám hra osvědčila při partii s méně zkušenými hráči, kteří si užívali samotné plánování cesty, jako by byli opravdu na dovolené. Současně slouží Going Places jako příjemná výuková pomůcka pro děti, která jim vštípí nejen země a města a jejich pozici ve světě, ale dokonce i vlajky jednotlivých navštívených států.

Going Places - karty

Zpracování není nijak výjimečné, ale k samotnému hraní dostačuje. Herní plán ze tří částí, které jsou navíc v krabici přeložené, nejsou příliš stabilním místem pro malé barevné figurky představující vaše cestovatele. Zato karty jsou kvalitní a po několika partiích nevykazují žádné výrazné opotřebení.

Going Places je především rodinná hra, která pobaví začátečníky. Donutí vás dobře plánovat, ale současně se prát také s nepřízní osudu, který k cestování patří. Dopravní prostředky mívají prostě zpoždění, se kterým se musíte vyrovnat. A pokud se smůle postavíte, dostanete jednoduchou a rychlou zábavu se zeměpisným tématem, která rozhodně neurazí.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
Autor(Uncredited)
Ilustrace(Uncredited)
VydavatelspelfabrikenDGBN
Rok vydání2013
Počet hráčů2 - 4
Herní doba20
Minimální věk8 and up
KategorieEducational, Racing, Travel
MechanismyDice Rolling, Point to Point Movement
RodinaCategory: Print on Demand

Více o hře.

Recenze: Going Places – milionový závod na stole
Going Places je rodinná zeměpisná hra, ve které si musíte dobře naplánovat cestu světem přes desítku zadaných měst. Při svém putování můžete využívat občas i leteckou nebo vodní dopravu, ale obvykle budete cestovat po svých. Vaše šance na vítězství hodně závisí na štěstí, které budete mít při rozdávání karet i při dobírání těch akčních. Hru trochu sráží dolů slabší provedení, ale naštěstí nemá vliv na herní dobu, která je velice příznivá. Going Places je tak zajímavou volbou pro začátečníky, které baví cestování.
Klady:

+ pěkný jednoduchý nápad
+ dostatek karet
+ vhodná pro začátečníky
+ variabilní úkoly
+ rychlá herní doba
Zápory:

- nepříliš kvalitní zpracování
- hodně závislé na štěstí
- nelze pořídit v ČR
- díky tomu pro evropany vysoká cena (kvůli poštovnému)
2
Prozkoumávejte dál
Recenze: Sushi Go! – suši na cesty