Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Gold Nuggets – zlatá horečka

Gold Nuggets - balení

„Na Klóndajku, tam je héj, zlata tam maj habaděěj..,“ zpíval si mladý a nezkušený zlatokop po cestě městem. Během chvilky za sebou uslyšel cinkavé zvuky. Nejdříve jim nevěnoval pozornost, protože ve městě bylo hodně kovbojů, ale když ho i podruhé sledovaly temnou uličkou, začal mít obavy.

Věděl, že když se dá do běhu, nejspíš dostane kulku do zátylku. Tak se snažil dělat jako by nic a svoji odrhovačku si prozpěvoval pořád dokola, dokud jej neokřikl nějaký hostinský, který zrovna vyhazoval smetí. Jenže ani v tichu, které pak nastalo, se necítil bezpečně. Naopak se mu zdálo, že se kroky přiblížily..

A nebylo to jenom zdání, protože najednou mu na rameně přistála čísi ruka. Cuknul sebou, ale s radostí zjistil, že to je jen jeho kamarád George. Jenže úleva mu moc dlouho nevydržela, protože ucítil na svém boku dotek špičky nože. Historka o jeho nálezu se rozkřikla v celém městě a pro zlato se tady zrazuje každý den. Tak náš hrdina s třesoucíma rukama vydal svůj vzácný váček a zůstal sám stát přímo před bankou. Roztřesený, ale nakonec šťastný zlatokop, že vyváznul ve zdraví..

Gold Nuggets - připravená hra

Nikdy nesmíte být příliš nenasytní. Ani jako zlatokop, ani jako člověk žijící v 21. století. To se nás snaží Reiner Knizia naučit stále a stále dokola, až se nám tomu nechce věřit. Tentokrát se vrací s kostkovou hrou Gold Nuggets, tedy Zlaté nugetky, publikovanou pod hlavičkou firmy Piatnik. Hra je horkou novinkou a přírůstkem do kategorie dětských her, mezi hry Memo Match (recenze) nebo Monkey Business (recenze).

Tomu odpovídá i malá čtvercová krabička, která slibuje na víku poklady a zlato. Jenže o to víc budete zklamaní, když kouknete dovnitř. Tam se opravdu ukrývá to zlato v podobě malých zlatavých kamínků v jednom pytlíku. Jenže kromě těchto 77 hrudek zlata už na vás čeká jen sedm kostek. A také jedny pravidla, krátká a stručná, protože se jedná opravdu o jednoduchou hru.

Už jsme tak trochu naznačili, že se bude jednat o váš souboj se štěstím. Ten, kdo bude nejúspěšnější a porazí svoji smůlu, se nejspíš stane také vítězem. Hráči do začátku nedostanou nic, takže hra je připravená tak, že do středu stolu nasypete hromádku zlata a vedle položíte sedm kostek.
Je jasné, že budeme potřebovat hodně bujnou fantazii, aby nás přesunula na Klondike, ale to nevadí. Představte si chlad, bláto a spoustu rýžujících lidí. A vy jste jeden z nich. Vezmete do ruky všech sedm kostek a hodíte.

Gold Nuggets - rozehraná hra

Snažíte se vytáhnout co nejvíce hrudek zlata, ale společně s nimi sbíráte i zlato a sady stejných čísel. Po každém kole musíte dát stranou alespoň jednu kostku (zlato nebo laso) nebo sadu alespoň tří stejných čísel. Můžete ale také přiložit k už existující sbírce čísel stejná a to už bez omezení.

Po každém hodu se můžete rozhodnout, jestli budete pokračovat nebo shrábnete nalezené zlato a pro dnešek se uchýlíte raději do bezpečí hotelu. Čím déle totiž zůstáváte v potoce, tím víc riskujete, že vás někdo o nastřádané bohatství připraví. Často se tak vyplatí střádat pomalu a po trochách, než po velkých a viditelných částkách.

Pokud hodíte a nemáte jakou kostku dát stranou – nemáte žádnou hrudku ani laso a nenajdete na kostkách ani dostatek stejných čísel, pak váš tah končí a o všechnu svoji dnešní práci jste přišli. Základem tedy zůstává vědět, kdy přestat a nebýt příliš chamtivý.

Gold Nuggets - rozehraná hra

Jakmile se rozhodnete svůj tah ukončit, dostanete podle svého výsledku několik hrudek zlata. Za každý obrázek zlata na kostkách odložených stranou dostanete právě jeden průhledný kamínek. Sady kostek pak mají hodnotu odpovídající jejich číslům a to bez ohledu na počet.

Na co vám tedy jsou lasa? V obvyklém případě nejsou vůbec na nic. Jedná se jen o bezcenný provaz. Ale pokud je nastřádáte dohromady tři, můžete si svoji odměnu vzít od spoutaného protivníka místo ze společného banku.

Partie končí ve chvíli, kdy ve společné zásobě dojdou hrudky zlata. V tu chvíli už nikdo nedostane žádnou další odměnu, protože ložisko bylo vytěženo až do posledního kamínku. Ten nejšikovnější zlatokop s nejtěžšími kapsami vyhrává.

Gold Nuggets - rozehraná hra

Gold Nuggets není žádným překvapením, protože svými mechanismy v základě kopíruje hry, které už jsme tu měli v několika podobách. Vzpomeňte na už zmiňované opičky Monkey Business, které byly alespoň originální, Mlsného kocoura (recenze), nebo na Dino Park (recenze), kteří už se na vlně stejných her vezly. A autorem všech do jedné je Reiner Knizia. Co je to s vámi, pane designére, došly vám nápady? Proč vykrádat pořád dokola sám sebe?

V Gold Nuggets je opět možnost krást žetonky od ostatních, ačkoliv si ji musíte tvrdě vybojovat. A pak jsou tu sady čísel, které jsou hodnoceny právě podle svého čísla. Nové? Ani ne, protože jsme se s podobnými věcmi setkali už dříve v jiných hrách..

Protože vlastně nezáleží na počtu číselných kostek v sadě (alespoň tři máte vždy, pokud jste nějaké číslo odložili stranou), slouží zde jen jako záchrana ve chvílích, kdy se rozhodnete riskovat. Jejich odložení stranou vám nepřinese žádný užitek, ale může vám zachránit krk před ztrátou všech kamínků.

Gold Nuggets - kostky

Hru nezachrání ani zpracování. Kamínky jsou pěkné a kostky jsou pěkně černé, ale k dobrému dojmu to nestačí. V boji o zákazníka tak pomůže už snad jen cena, která se točí kolem dvou stovek, což je cena třeba i za pěkné karetní Frutti di Mare (recenze). A to je nakonec docela příznivé.

Gold Nuggets ale jsou kopií kopie. Přináší znovu to samé v jiné grafice. Takže nezbývá, než říct opět to samé. Pokud máte už nějakou hru s podobným principem, pak se téhle krabičce vyhněte. Jinak bude u vás rozhodovat záliba potomka. Tak co to bude – myšky, opičky, dinosauři nebo zlatokopové?

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorReiner Knizia
VydavatelPiatnik, SimplyFun
Rok vydání2013
Počet hráčů2 - 5
Herní doba20
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(6 voters)
KategorieAmerican West, Dice
MechanismyDice Rolling, Push Your Luck
Alternativní názvyMy Mine

Více o hře.

Recenze: Gold Nuggets – zlatá horečka
Gold Nuggets je další z řady her na téma „nemohu přestat“. Znovu budete házet kostkami, odkládat některé výsledky stranou, pokračovat se zbytkem až do chvíle, než si řeknete, že už máte nastřádáno dost. Jenže to už může být pozdě, protože hamižnost předchází pád a vy můžete také o všechno jedním špatným hodem přijít. Nemůžete odložit žádnou kostku? Smůla, nedostanete nic. Na kostce je sice symbol lasa, který vám umožňuje krást kamínky ostatním, ale jinak se jedná o klasický mechanismus, včetně sestavy stejných hodnot na kostkách. Hra nepřináší nic nového a opakuje stále to samé, navíc v obrovské krabičce najdete jen pár kostek a drobných průhledných kamínků zlata. Pěkné kostky a prověřený princip ale tentokrát nestačí, protože by to chtělo už konečně něco nového. A to Gold Nuggets rozhodně nejsou. Recyklovat staré nápady ale nejde donekonečna..
Klady:

+ pěkné kostky
+ jednoduchý herní princip
+ musíte vědět, kdy přestat
Zápory:

- už tu bylo mnohokrát dříve
- velká krabička s několika komponentami
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: V kostce! Plus – Česko ve Světě nebo Svět v Česku?