Recenze: Harry Potter Hogwarts Battle – rozšíření The Monster Box of Monsters

harry-potter-hogwarts-battle-monster-box-14

Nikdy předtím jsem nebyl v Zakázaném lese. Nenapadlo by mě ani ve snu, že to může být tak strašidelné. Ta spousta zvuků a představa, že mezi stromy pobíhají nepředstavitelná stvoření, která si dělají zálusk na můj život. To všechno dohromady znamená, že při jakémkoliv pokusu o kouzlo nebo vůbec pozvednutí hůlky budu muset bojovat s třesem ruky. Je mi jedno, co říká Ron. Tenhle výlet byl špatný nápad! Pro jistotu píšu tyhle zápisky. Jmenuji se Neville Longbottom a byl jsem tu.

Všichni milovníci kouzelníka Harryho Pottera dostanou šanci zažít nová dobrodružství se všemi svými oblíbenými hrdiny. Designéři z firmy USAopoly připravili v roce 2017 rozšíření pro svoji hru Harry Potter Hogwarts Battle a dali jí do vínku krásné jméno The Monster Box of Monsters.

Tentokrát to je o dost menší box (ani ne poloviční), ale to neznamená, že by se uvnitř modré truhlice nebylo na co koukat. Na hráče čekají čtyři nové krabičky s popisky Box 1 až Box 4 a každá přináší svoje vlastní novinky do partie. Na první pohled tak je vidět pouze nová bílá kostka dárku a pak brožura pravidel.

harry-potter-hogwarts-battle-monster-box-02

Harry Potter Hogwarts Battle je kooperativní deckbuildingová hra, ve které na sebe každý z účastníků vezme roli jednoho z hrdinů této populární čarodějnické série. S pomocí svých karet mohou získávat finance na nákup podpory se spojenci, předměty nebo kouzly. Současně ale využívané karty přináší možnost dobírat další karty, útočit nebo se léčit. Všichni hrdinové totiž mají stupnici životů začínající na desítce. Bojují proti skupině padouchů a odhalovaným kartám temné magie (dark arts). Jejich důsledkem jsou nejen zranění pro hrdiny, ale také přidávání vlivu do lokací. S tím jak partie a vliv padouchů postupuje, odhalují se další lokace a s nimi i více karet temné magie v každém kole. Hrdinové zvítězí pouze v případě, že dokáží porazit všechny nepřátele dřív, než ovládnou i poslední lokaci.

A to všechno samozřejmě zůstává platné i pro rozšíření. Jenže zatímco u základního boxu jsme se snažili napsat recenzi bez prozrazení konkrétního obsahu rozšiřujících krabiček, tady to dost dobře není možné. Jak jinak bychom mohli zhodnotit a představit vám, jestli tato nová krabice stojí za pořízení? První krabičku tedy musíme otevřít. Pokud nechcete číst vůbec žádné spoilery, pak vám pouze naznačíme náš pocit bez dalšího prozrazování detailů – obtížnost hry se zvyšuje velmi výrazně, herní doba zůstává stejná a variabilita je nyní opravdu skvělá. Prostě není důvod, proč si toto rozšíření nepořídit, pokud vás baví základ.

harry-potter-hogwarts-battle-monster-box-06

POZOR, NÁSLEDUJÍ SPOILERY PRO PRVNÍ BOX!

Teď už můžeme mluvit o novinkách zcela otevřeně. Těmi prvními jsou ty nejméně překvapivé prvky – nová kostka dárků, kterou budou hráči házet někdy ve svůj neprospěch, jindy naopak za odměnu. Oproti klasickým kostkám kolejí ze základní hry obsahují také symbol lebky pro lokace (přidání nebo odstranění podle souvislosti), ale především zdvojené ikony karet a srdíček. To znamená někdy ztrátu dvou karet nebo srdcí, jindy naopak zisk stejného.

Druhou novinkou z první krabičky je karta Lenky Střelenky. Ta je jedinou novou hrdinkou, která přibude na stranu dobra. S ní se ale nezvyšuje počet možných účastníků (zůstává čtyři), pouze se zlepšuje výběr. To je samozřejmě dobře, protože ne každý je spokojený s tím, že na něj zůstane nějaká neoblíbená postava. Možnost vybrat si ze dvou je tedy výrazným zlepšením.

harry-potter-hogwarts-battle-monster-box-09

Zcela novým konceptem je šance odhazovat karty z ruky. Nabízelo by se tedy využití pro optimalizaci balíčku a odhození karet, které dostanete do začátku. To sice je možné, ale obvykle na to nebude čas. Do hry se současně s touto možností totiž dostávají také karty poškoláctví. Ty si hráči musí přidávat do ruky v důsledku některých padouchů nebo temných kouzel. Tyto nové přírůstky ale nedělají nic jiného, než že vám blokují prostor v ruce. V každém kole tedy uděláte výrazně méně, což současně snižuje šance na nákup nebo pořádný útok.

To ale ještě stále není kompletní list záludností, které se na hráče chystají v prvním rozšíření. Jsou tu titulní stvoření. Žádní padouši a smrtijedi, ale zvířata a jiné obludy se postaví hrdinům do cesty. Do balíčku nepřátel tedy přibývá nový typ karet „creature“ k již známým padouchům („villain“). Klíčová slova současně znamenají, že karty se mohou odkazovat pouze na jeden z těchto dvou druhů nepřátel. Na to je současně důležité pamatovat.

Obsah tím samozřejmě zdaleka nekončí. Každá krabička má svoje vlastní setkání (encounters) a lokace s různým množstvím pozicí pro lebky. S krabičkami přibývají nové karty příšer, nové karty temné magie nebo pozitivní karty Bradavic, ať už s předměty nebo spojenci. To všechno ohromně navyšuje variabilitu.

harry-potter-hogwarts-battle-monster-box-11

Co se ale zvyšuje ještě výrazněji – a to už jsme naznačili – je obtížnost. První box jsme ještě zvládli bez výraznějších potíží, ale poté nastalo trápení. Každou další krabičku jsme zdolávali na několik pokusů. Největší problém jsme zažili hned u druhé krabičky a jejích opravdu záludných karet setkání. Jen jednou jsme se dokázali během pěti pokusů dostat až k Lordu Voldemortovi, ale souhrou několika špatných karet temné magie a paralyzování hrdinů jsme i tak těsně prohráli. Ale i následující boxy nijak nepolevují, speciální schopnosti příšer i padouchů spolu krásně spolupracují a hráči nedostanou vítězství zadarmo.

V krabici nechybí ani pravidla pro opakované hraní poté, co všechny čtyři příběhy nového boxu úspěšně porazíte. I poté bude hra pokaždé jiná a neztratí nic ze svého kouzla. Sice už nebudete objevovat nové karty (pokud do té doby při porážkách vydržíte nenakouknout), ale obrovský balíček karet Bradavic, náhodná sestava padouchů i karet temné magie mají za následek, že to pořád bude výzva.

harry-potter-hogwarts-battle-monster-box-08

Vidíte, že těch novinek je opravdu spousta. Naštěstí ani přes množství nových karet se to na délce partie nijak výrazně neprojeví. Na hráče znovu čeká zhruba hodinové budování balíčku a bitva s nepřáteli. Někdy může skončit dřív, ale to znamená většinou porážku a chuť si ihned dát odvetu a smrtijedům to pořádně nandat.

Rozšíření The Monster Box of Monsters je naprosto famózní. Pokud vám základní krabice připadala moc jednoduchá, tady se všechno mění. Jestliže vám ale vadila náhodnost základní hry, pak se žádného vylepšení nedočkáte. Jenže ve všem jiném je nová krabice skvělá, nabízí totiž spoustu nových věcí a ty fungující rozšiřuje. Pokud tedy hrajete základní krabici Harry Potter Hogwarts Battle, pak by The Monster Box of Monsters rozhodně neměla ve vaší sbírce chybět!

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorKami Mandell, Andrew Wolf
IlustraceKami Mandell
VydavatelThe Op, Asmodee Italia, Edge Entertainment, KOSMOS, Lavka Games, Rebel Sp. z o.o., Reflexshop
Rok vydání2017
Počet hráčů2 - 4
Herní doba60
Minimální věk11 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(1 voters)
KategorieCard Game, Expansion for Base-game, Fantasy, Movies / TV / Radio theme, Novel-based
MechanismyCooperative Game, Deck, Bag, and Pool Building
RozšířeníHarry Potter: Hogwarts Battle – Ally: Xenophilius Lovegood, Harry Potter: Hogwarts Battle – Item: Quibbler, Harry Potter: Hogwarts Battle – Spell: Reducto!, Harry Potter: Hogwarts Battle
RodinaBooks: Harry Potter, Mechanism: Campaign Games
Alternativní názvyHarry Potter: Hogwarts Battle – La Monstrueuse Boite des Monstres, Harry Potter: Hogwarts Battle – La Scatola Mostro dei Mostri, Harry Potter: Hogwarts Battle – Potworna skrzynia potworów, Harry Potter: Kampf um Hogwarts – Die Monsterbox der Monster Erweiterung, Harry Potter: Roxforti csata – Szörnyek szörnyű könyve, Гарри Поттер: Битва за Хогвартс – Чудовищная коробка чудищ

Více o hře.

Recenze: Harry Potter Hogwarts Battle – rozšíření The Monster Box of Monsters
The Monster Box of Monsters je rozšíření, které má všechno, co jsme si od něj slibovali. Nové prvky obohacují partii a dělají ji výrazně obtížnější. Na hráče čeká spousta těžkých partií a budou je při tom doprovázet i nové karty pro všechny stávající balíčky. Variabilita je tedy zaručena. The Monster Box of Monsters je prostě rozšíření, které se povedlo na jedničku!
Klady:

+ vše dobré ze základní krabice
+ lepší variabilita
+ spousta nových prvků
+ výrazně vyšší obtížnost
+ stále skvělá hratelnost
+ nový prvek objevování se čtyřmi krabičkami
Zápory:

- zůstává náhodnost
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Monster Quatsch – nepořádek doma