Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Únikovka Zkáza Londýna

unikovka-zkaza-londyna-01

Anglie je v nebezpečí. Nemá kdo chránit královnu. Všichni tajní agenti jsou kompromitování. Je na čase najít jiného. A není lepšího způsobu, než je postavit před pořádně těžký úkol. To je ale pouze první fáze, protože ten kdo zvítězí, bude muset zachránit celou Anglii!

Jedná se o druhou krabičku do série Únikovka, kterou si pro stávající mánii připravila společnost Albi. Nese podtitul Zkáza Londýna a vytvořila ji dvojice designérů Martino Chiacchiera a Silvano Sorrentino, o ilustrace doprovodných karet i víka se postaral Alberto Bontempi. Do češtiny ji tedy, jak už jsme naznačili, přináší Albi v překladu týmu Pavel Tatíček a syn.

Opět je to malá krabička, do které se tak akorát vejde šedesát karet. Prvních několik vás pouze zasvětí do konceptu hry, ale pak už všechno začne naostro. K hraní ale nebudete potřebovat nic, než na začátku zapečetěný balíček karet, svoje vlastní stopky (nejspíš telefon s odpočtem) a tužku s papírem pro případné poznámky.

 

A pak už všechno vypukne. Neprozradíme nic zásadního, když řekneme, že na hráče čeká čtveřice bomb. To odpovídá konceptu, který známe už z původního dílu. Ale jak si můžete jistě pamatovat, ten jsme v naší recenzi příliš nechválili.

Naštěstí autoři zapracovali výrazně na konceptu i kvalitě hádanek, které jsou nyní daleko logičtější, navazují na sebe a nevyžadují nesmyslné používání předmětů. Ačkoliv kritizovaný prvek pokusu o řešení rébusu bez potřebných předmětů tu stále zůstává. Možná to je ale pouze volbou správných slov nebo obrázků, že se nám tentokrát nestala podobná situace.

unikovka-zkaza-londyna-04

A co víc! Tahle krabička nás velmi příjemně překvapila! Hra totiž v sobě obsahuje zvraty a dává vám na výběr většinou z řešení několika rébusů. Zaměřuje se ale nejen na znalosti (tohle nás opravdu překvapilo), ale také na optické úkoly a klasické hádanky hledání cest a podobných legrácek.

 

Svět únikových her na stole se posunul, jak nás velmi úspěšně přesvědčil třeba druhý Unlock (zatím pouze v angličtině). A tahle malá krabička naštěstí nezůstala pozadu a snaží se jít s dobou. Svůj koncept tak chytře rozvíjí a dává mu nové drobné nápady, které poznáte hlavně, pokud hrajete postupně jako my.

Co ale novinka přidává, jsou nápovědy. Na kartách jsou natištěné zrcadlově a adresované ke konkrétním kartám. Takže i když jich je více než deset na jedné kartě, nehrozí, že byste si omylem přečetli více z nich a prozradili si tak něco víc, než chcete. Navíc vám většinou ješitnost nedovolí se k nim uchýlit a raději to risknete. I za cenu jednoho křížku, který vás bude v závěrečném zúčtování stát pět minut do plusu.

My měli dva a oba tak nějak zbytečně kvůli vlastní uspěchanosti. I přesto jsme ale stihli celou hru v rámci šedesátiminutového limitu. Ve dvou. Herní doba je tedy opět klasická a užijete si ji jen jednou. Víckrát si ani tuhle krabičku neotevřete, ale pošlete ji dál. Některé karty vás samozřejmě nabádají k tomu, abyste po nich psali (aby se hra prodávala). Ale nic takového není zcela nutné, takže pokud nechcete, můžete Zkázu Londýna odehrát a poslat dál. Na druhou stranu vzhledem k rozumné ceně se vše rovná zábavě v kině a ve dvou za takovou legrácku zaplatíte víc. Navíc lze hrát i ve více účastnících, ačkoliv reálně nedoporučujeme ve více než čtyřech.

 

Je dobře, že i tady vás nakonec čeká hned unikovka-loupez-v-benatkach-03několik konců. To sice nemění nic na znovuhratelnosti, ale dodává vám trochu pocit unikátního řešení vám na míru. Váš směr ale nevede nějak nelineárně v průběhu partie (taková únikovka ve stylu Until Dawn, to by bylo něco), jen závisí na poslední správné odpovědi nebo chybě.

Únikovka: Zkáza Londýna je ve všech ohledech lepší než její předchůdce. Hra je se velmi dynamicky, všechno postupuje dopředu a vy se nezaseknete zbytečně na nesmyslech. Koncept na pozadí zůstává sice stejný, ale vyvíjí se malými krůčky vpřed a ukazuje nám, že má potenciál. A to je věc, kterou je třeba ocenit. Únikovka: Zkáza Londýna jsou určitě dobře investované peníze a zábavně strávená jedna hodina času.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMartino Chiacchiera, Silvano Sorrentino
IlustraceAlberto Bontempi
VydavatelDV Games, 999 Games, ABACUSSPIELE, Albi, FoxGames, Galápagos Jogos, Gém Klub Kft., Lifestyle Boardgames Ltd, Ludicus, Mercurio, Top Toys
Rok vydání2017
Počet hráčů1 - 6
Herní doba60
Minimální věk12 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(9 voters)
KategorieCard Game, Puzzle, Real-time
MechanismyCooperative Game, Solo / Solitaire Game
RodinaCategory: Escape Room Games, Cities: London (England, UK), Country: United Kingdom, Players: Games with Solitaire Rules, Series: Deckscape (dV Giochi)
Alternativní názvy¡Escapa! El Destino de Londres, Cărți Escape: Soarta Londrei, Deckscape: Ameaça em Londres, Deckscape: Das Schicksal von London, Deckscape: il Destino di Londra, Deckscape: Le Destin de Londres, Escapa: El Destino de Londres, Escape Room: Atak na Londyn, Pocket Escape Room: Het lot van Londen, Szabadulópakli: London végórái, Únikovka: Skaza Londýna, Únikovka: Zkáza Londýna, КвестМастер: Судьба Лондона

Více o hře.

Recenze: Únikovka Zkáza Londýna
Únikovka: Zkáza Londýna ukazuje, jak by mělo vypadat opravdové pokračování řady her. Poučila se z chyb svého předchůdce, dělá krůčky kupředu a začíná opravdu bavit. Únikových her na trhu není nikdy dost, protože vám dlouho nevydrží. To je také jejich jediný problém. Tahle novinka to naštěstí vyvažuje chytrými úkoly, zábavou po celou hodinu a absencí nelogických úkolů. Únikovka: Zkáza Londýna je příběh, který si užijete.
Klady:

+ dynamická hra se zvraty
+ jednoduchý koncept
+ více zakončení
+ kvalitní a variabilní hádanky
+ napínavé do poslední chvíle (dohratelné v rámci času)
Zápory:

- horší ve vyšším počtu (hráči nemají takový pocit účasti)
- konce závisí jen na jedné kartě
- hra na jedno použití (stále to někomu vadí?)
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Kazaam – ve světě alchymistů