Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Honey Combine Reptiles – šestiúhelníkové ještěrky

reptiles-09

Ještěrka bez ocásku není ještěrka. S tím prohlášením budete určitě i vy souhlasit. Naštěstí ale právě tato šupinatá stvoření mají jednu výjimečnou vlastnost. Kdykoliv nějakou nešťastnou náhodou o špičku svého konce přijdou, brzy jim zase doroste. To ale neznamená, že by nám jich nemohlo být líto.

Ještěrky jsou v hlavní roli kartičkové hry Reptiles. Ta patří do řady Honey Combine a je již třetí v pořadí, o které píšeme. I tentokrát hra vyšla v produkci firmy MFP paper, s. r. o. z Přerova. A vyšla v roce 2016 jako původní česká hra pro malé prcky. Konkrétně tato hra je určena pro děti už od tří let!

Celá hra se opět točí kolem šestiúhelníkových dílků. Ty se ukrývají ve vysouvací přihrádce a kromě nich tu najdeme také pravidla a pytlík. Pro přípravu celé partie stačí sadu osmadvaceti destiček vzít, zamíchat a připravit z nich dobírací hromádku.

reptiles-05

Hráči se pak střídají v odhalování horního dílku a přikládání k již vytvořené skupince ještěrek. V tahu musí účastníci vždy při přikládání respektovat tělíčka ještěrek, která musí navazovat. Čas od času to samozřejmě není možné, ale i tak musí hráč přiložit dílek tak, aby sousedil alespoň s jedním žetonkem již ležícím na stole.

Cíl mají všichni stejný a to sestavit tělíčka ještěrek. Pokud někdo přiloží dílek tak, že dokončí jeden z obrázků ještěrky, získá za to okamžitě bod. Tento svůj úspěch by si měl poznamenat čárkou na papír ke svému jménu. Hra pak pokračuje až do položení posledního dílku. Teprve poté je konec a vítěz je jasný – ten, kdo má nejvíce bodů a tedy i ještěrek na svém kontě.

Reptiles nechá hráče přikládat jednu destičku ke druhé. To je zábava, která už tu byla mnohokrát dříve. Naštěstí ale je hra trochu jiná a především tak jednoduchá, že ji opravdu zvládnou i tříleté děti.

reptiles-02

Hlavním rozlišujícím prvkem je velikost ještěrky. Každé tělíčko zabírá hned tři dílky a skládá se z hlavičky, tělíčka a ocásku. Díky tomu je přikládání na ploše docela taktické. Míst k přiložení je vždy dostatek a hráči se tak mohou opravdu rozhodovat a to přesto, že nemají na výběr z destiček. Drží totiž vždy pouze jednu.

Jak jsme již zmínili, hra samotná je opravdu jednoduchá. Díky tomu vše plyne rychle, jen si musí děti dát pozor, aby zbytečně nepřemýšlely nad svým tahem. To je jediné, co všem může zkazit radost. Pokud vše jde dobře, pak k dohrání stačí nějakých deset minut.

Bohužel jak je hra fajn pro děti, tak naopak nezaujme dospělé. Jedná se o opravdu jednoduchou zábavu, která starším hráčům neposkytuje žádnou výzvu. Navíc dobírání dílku je náhodné ze zamíchané hromádky, takže zčásti o úspěchu rozhoduje i náhoda. A to je další zabiják šancí u náročnějšího hráče, který by si chtěl s dítětem zasoupeřit.

reptiles-07

Reptiles uspěje u své hlavní cílové skupiny – malých předškolních dětí. Ty se u spojování ještěrek pobaví a současně si i potrénují některé základní dovednosti. Dílky jich obsahují dostatek, takže možností spojování je vždy hromada. Hráči otáčí dílky a přikládají je jen podle svého uvážení, což je pro děti výborná zábava. Tato cílová skupina je ale také současně jediné určení, které hra Reptiles může mít.

Recenze: Honey Combine Reptiles – šestiúhelníkové ještěrky
Reptiles jsou nakonec velmi dobrou a zábavnou hrou pro děti. Umí pobavit, ale současně pro věkové určení představují docela výzvu v představivosti. Malí hráči musí dobře identifikovat místa, kam se jim vyplatí dílek přiložit a snažit se tak získávat bod za bodem. Hra sice díky svému dominovému přikládacímu způsobu nepředstavuje pro dospělé výzvu, ale s dětmi si i tak zahrají. Jen nemohou opravdově soupeřit. Reptiles je ale i tak výtečnou zábavou pro ty nejmenší a navíc od českého výrobce.
Klady:

+ vhodné pro malé děti
+ ještěrky na každém dílku
+ hromada možností
+ pěkné zpracování
+ dostatek možností přikládání
+ blesková partie
Zápory:

- pro dospělé žádná velká výzva
- jen jeden dílek v ruce
- chybí žetony na sledování vítězných bodů (je třeba psát na papír)
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Terra Futura – naše příští Země