Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Jumanji Fluxx – karty v džungli

jumanji-fluxx-01

Karty můžou být i skvělá zbraň. Když se zcela nečekaně ocitnete v džungli sami a v kapse máte jen balíček karet, můžete je použít jako skvělou obranu. Házet je, odvádět pozornost, ale využít je také jako kamufláž.

A když se dostanete do světa Jumanji, pak budete potřebovat každou obrannou možnost, která se vám naskýtá. Do této situace nás dostává tvůrce Andrew Looney, který pod hlavičkou své společnosti Looney Labs vydává právě v těchto momentech hru Jumanji Fluxx. Jedná se o další pokračování řady karetních her Fluxx. O distribuci v rámci Evropy se stala společnost Esdevium Games.

Krabička dostala do vínku téma skvělého rodinného filmu, které vyzařuje už z víka boxu. V něm najdeme kulaté okénko, které ukazuje velký plastový žeton. Ten funguje jako losovací přístroj pro určení začínajícího hráče.

jumanji-fluxx-07

Uvnitř deluxové krabičky se nachází sada karet, mezi nimiž tentokrát hráči najdou více meta karet. Do hry tedy mohou zařadit nejen tu základní klasickou, ale k ní také speciální Jumanji kartu, která dává hráčům za povinnost k vítězství vykřiknout Jumanji. Ostatní karty hráči jednoduše zamíchají a rozdají každému účastníkovi tři startovní listy.

Základem celé partie je pravidla dobrat a hrát. Na začátku je u těchto obou pokynů číslovka jedna, ale nemusí to tak dlouho zůstat. Hráči se těmito pravidly řídí jen do momentu, kdy se v ruce některého z nich objeví karta nového pravidla a on ji zahraje. Těch možností, jak se mohou pravidla změnit je řada, ať už se jedná o limit karet v ruce, povinnost dobrat nebo zahrát více karet, nebo například možnost ukrást v každém kole soupeři jednu kartu. Všechno to jsou pravidla, která jsou otevřeně vyložená na stole a je možné se jich jinou kartou zase zbavit, pokud vám zrovna nevyhovují.

jumanji-fluxx-09

Ale pravidla jsou jen doplňkovým prostředím při snaze získat pašáky (keepers) zelené barvy a vyložit je před sebe. Skladbu těchto karet si všichni porovnávají s kartou cíle (goal), která leží uprostřed a může se opět měnit. Stejně jako ostatní karty, i tyto si hráči doberou a vykládají podle svého uvážení ve chvíli, která se jim nejvíce hodí.

Jenže kromě klasických úkolů a pašáků tu tak nějak úplně chybí strašáci (creepers). Je tu samozřejmě spousta jednorázových akčních karet a nových pravidel, ale zbrusu novým prvkem v celé partii (a novou překážkou, se kterou se hráči musí vyrovnat) jsou karty nebezpečí. Ty mají pruhovaný okraj a jsou tedy opravdu pěkně rozeznatelné.

Představují to nebezpečí, které v cizím světě na hráče čeká, a jsou tím opravdovým prvkem překvapení. Lze tím totiž zcela zvrátit tah protivníka a zaskočit jej. Pokud se na hráče vztahuje podmínka ze zahrané karty nebezpečí, je z partie okamžitě vyřazen. Naštěstí to platí vždy pouze na chvíli. Před novým pokusem musí hráč zahodit všechny svoje nastřádané karty, ať už jde o pašáky nebo karty z ruky. Vítězství ale může dosáhnout každý bez ohledu na to, jestli byl vyřazen nebo ne. Stačí, aby před sebou měl požadovanou sadu pašáků tak, jak je popisuje karta úkolu.

jumanji-fluxx-12

Jumanji Fluxx je krásně konfliktní novou variantou na Fluxx. Většina pravidel zůstává stejné a mění se hlavně téma. K němu ale přibývá jeden nový typ karet, který přidává do hry možnost vyřazovat soupeře. Naštěstí ne nevratně, takže nikdo nemusí nečinně přihlížet hraní ostatních. Místo toho se hráč může vrátit do hry a pokusit se znovu získat vítězství pro sebe.

Situace v partii se mění s každým kolem. Karty se objevují, mizí, stejně jako pravidla a cíle. Hra se neustále vyvíjí a nikdy nevíte, jak to celé bude vypadat za další minutu. Ale to je vlastnost každého Fluxxu. Tenhle je navíc ještě o kapku víc zaměřený na podrazy ostatních, protože karty nebezpečí jsou přímé útoky. Podle jejich textu většinou víte přesně, jestli hráči jejím zahráním ublížíte.

Opět se vrací pašáci, kteří mají textové schopnosti. Například obrázek hry Jumanji ve vašem vlastnictví umožní hráči líznout naslepo kartu z balíčku a ihned ji vyložit. Mezi akčními kartami, které jsou z velké části v klasickém složení, je třeba akce „Monkeys Slow the Expedition“. A když už opice zpomalují expedici, znamená to povinnost zahodit karty, pokud někdo má kartu s opicemi.

jumanji-fluxx-15

Podobně i karty s nebezpečím se většinou zaměřují na to, jestli má hráč ve svém držení nějakou konkrétní věc nebo zvíře. S mincí se pojí nové pravidlo, které přináší hráčům povinnost si podávat na konec tahu žeton.

Karty pašáků jsou nově rozdělené na hrdiny, zvířata a ostatní ikonami. Na tyto symboly se pak odkazují různé karty a přináší zajímavé nové možnosti. Hráči tak mohou některé karty používat i více způsoby.

Zmínili jsme ale možnost vyřazování hráčů a zdůrazňovali jsme, že není trvalé. Hráči si ale mohou zvolit meta pravidlo (platí po celou partii), která předepíše opak. Od té chvíle je vyřazení hráčů trvalé. Tím se výrazně zrychlí celkový průběh partie, ale také zvýší nevraživost mezi jednotlivými soupeři.

jumanji-fluxx-18

I tahle nová karetní hra Fluxx si s sebou nese v nůši pořádnou várku štěstěny, náhody a bláznivého průběhu. Karet je dostatek na to, aby vše bylo krásně variabilní a nepředvídatelné. Do ruky dostáváte karty bez jakéhokoliv plánování.

Na novince se nám ale nejvíce líbí krásné dobrodružné zpracování. K tomu patří i texty a efekty některých karet, ale především máme na mysli výborné ilustrace. A samozřejmě i tu minci, která je takovým příjemně luxusním doplňkem.

jumanji-fluxx-19

Jumanji Fluxx je dobrodružnou karetní hrou, která ale je jen pro ty hrdiny, kterým nevadí štěstí. Hra je napínavá a nepředvídatelná, ale to platí i z hlediska herní doby. Partie tak mohou trvat pět minut, ale stejně tak dvacet. Hodně závisí i na tom, jestli hráči jsou dva nebo více. Jumanji Fluxx ale zůstává v nitru svá a baví výtečně!

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAndrew Looney
VydavatelLooney Labs, Cardinal
Rok vydání2019
Počet hráčů2 - 6
Herní doba30
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(2 voters)
KategorieCard Game, Movies / TV / Radio theme
MechanismyHand Management, Set Collection
RozšířeníJumanji Fluxx: Bonus Pack, Solo Fluxx
RodinaBooks: Jumanji / Zathura, Game: Fluxx, Versions & Editions: Versions with IP after the original release

Více o hře.

Recenze: Jumanji Fluxx – karty v džungli
Jumanji Fluxx je karetní hra postavená na prověřeném principu, ale autor přidává zase něco nového. A k tomu ještě přináší zbrusu nové dobrodružné téma, které se daří přenášet i na hráče a jejich zážitek. A to u Fluxxu umíme ocenit, protože jeho partie jsou vždy zajímavé a plné nečekaných situací. Hráči se skvěle baví, pokud jim tedy nevadí chaos a náhoda. Jumanji Fluxx je ukázkovou lehkou karetní hrou s parádním provedením.
Klady:

+ možnost „zapnout“ vyřazování hráčů
+ více možností útočit
+ tematické karty
+ ilustrace
+ mince
Zápory:

- náhoda
- nepředvídatelnost
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Thunder Alley – buďte rychlí jako blesk a hlasití jako hrom