Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Kalaha / Mankala – závan africké kultury

Určitě každý si pamatuje legendární hru Had (Snake) finského výrobce Nokia. Nemalou pozornost by si zajisté zasloužila i trochu logičtější hra Fazole (Beans). Pokud by se vám právě po této hře stýskalo, máme pro vás jednoduché řešení. Jednu z nejstarších deskových her Kalaha (Mankala).

Jedná se principem o jednoduchou hru pro dva hráče (na trhu je ovšem i verze pro hráče čtyři), jejímž účelem je schraňovat kuličky a na závěr jich mít víc než soupeř. Hra se hrála již ve starém Egyptě a postupem času se rozšířila do celé Afriky a Asie. Zde zdomácněla a postupem času se objevila i na evropské půdě. V našich končinách se hrává s kuličkami, ale vzhledem ke starověkému charakteru hry se můžeme setkat nejen se zmiňovanými fazolemi, ale i s oblázky, semeny stromů, apod. Hra je oblíbena hlavně u žen, takže pokud chcete něčím zaujmout přítelkyni, tohle by mohl být zajímavý tip.

Základem hry je dřevěná deska se dvěma řadami šesti kulatých jamek, každou řadu vlastní jeden z hráčů. Do každé z nich před zahájením souboje umístíte šest kuliček. Kromě kulatých jamek obsahuje hrací plocha po stranách ještě dvě pokladnice. Hráč vlastní tu, která leží po jeho pravici. Úkolem ve hře je přerozdělovat kuličky/fazole tak, abyste poslední vložili do vlastní pokladnice. V takovém případě můžete pokračovat dalším tahem.

Počet kuliček v jamkách se tak každým přerozdělováním mění a hra je velmi dynamická a zaměstnává logické uvažování i postřeh. Vítězným tahem však obvykle bývá speciální pravidlo, které říká, že pokud vhodíte poslední kuličku do prázdné jamky na vlastní straně hrací desky, získáváte obsah protilehlé soupeřovy jamky.

Hra končí ve chvíli, kdy jeden z hráčů nemá na svojí straně již žádné kuličky. Hráč, kterému kuličky v jeho důlcích zbyly, si je přihodí do svojí pokladnice. V tuto chvíli se spočtou kuličky v pokladnicích hráčů. Ideálním počítáním je znovu rozestavovat kuličky pro další hru a ten, kdo přesáhne polovinu hrací desky, je vítěz.

Hra získala v průběhu své dlouhé historie hned několik variant. Kromě klasické hry, kterou zde popisujeme, existuje ještě například typ Oware (mankalová „královská hra“ kmene Ašanti, který dnes žije v Ghaně). U této hry obsahují důlky čtyři fazole a přerozdělování fazolí jedním hráčem trvá tak dlouho, dokud neskončí v prázdném důlku nebo v důlku, jehož počet přiložením poslední fazole dosáhne počtu čtyř. Tento tah je bodovaný a hráč si bere do své pokladnice všechny čtyři fazole. Partie se u Oware skládá z několika her, kde se obměňují vlastnictví děr v závislosti na počtu vyhraných fazolí.

Kromě zmíněných verzí existuje ještě mnoho dalších: Sungka (Filipíny), Naranj (Maledivy), Congkak (Indonésie) a mnoho dalších. Nejvíce informací o variantách, včetně jejich podrobných pravidel, najdete o hrách mankalového typu v angličtině na stránkách http://www.wikimanqala.org.

Pokud je člověk trochu zručný, může si vlastní hru vyrobit sám, protože potom z ní bude mít o to větší požitek. Stačí mu dřevěná tlustší deska, do které vyhloubí jamky. Jako hrací kameny může použít kuličky, oblázky či různá semínka.

Kalaha je výborná desková hra, která vyniká rychlými partiemi, náročností na počty, ale především nepopsatelnou zábavností. Je to možná jednoduchý herní princip, který z ní dělá právě tu trvalku bavící lidi tak dlouhou dobu…

Recenze: Kalaha / Mankala – závan africké kultury
Klady:

+ dřevěná verze a krásné kuličky
+ rychlé partie
+ cvičí logiku a počty
Zápory:

- žádné zápory
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Cvak! – magnetické klapání