Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Kang-a-roo – klokani kamarádi

Kang-a-roo - balení

V Austrálii je všechno obráceně. Lidé běhají nahatí po prérii a loví maso, které si pak dají k večeři. A doma u televizorů sedí klokani a popíjí pivo. Nebo hrají fotbal. A pak jsou tu lépe vzdělaní klokani, kteří u stolu hrají karty. A ty nemohou být o ničem jiném, než o skákání. Navíc v ní vymysleli mistrovství Austrálie, které je otevřené a může se do něj přihlásit úplně každý. Dokonce i člověk!

Nenechme se jimi zahanbit a podívejme se, co za klokaní hru to vlastně vymysleli. Pomohl jim s tím Reiner Knizia, který svoje služby nabídnul už poněkolikáté firmě Piatnik. Ta bude nejspíš také plná klokanů. Hra původně vznikla už v roce 2009 pod hlavičkou firmy Tactic, ale rakouská firma ji vzala za svou a můžeme se tak radovat i z české verze.

Kang-a-Roo patří do řady her pro děti, které se nachází v malé čtvercové krabičce. Ta je i tentokrát větší, než by bylo třeba. Uvnitř najdeme jeden list popisující pravidla, jedenáct figurek klokanů a především 55 karet s obrázky těchto veselých zvířátek. Liší se pouze v barvě pozadí.

Kang-a-roo - připravená hra

Na začátku partie musí všichni klokani odhopsat do středu stolu, kde budou čekat na své nové majitele, kteří si je musí chytit. Ale to není tak jednoduché, protože nejdřív musíte zvířátko unavit. Každý z hráčů dostane ze zamíchaného balíčku pět karet. Aby nebylo tak snadné karty spočítat, pět karet je třeba také odložit stranou – nebudou v tomto kole použity.

V tuto chvíli už může partie začít. Tah každého hráče probíhá jednoduše zahráním jedné karty klokana z ruky. Za to si zpočátku bude moci hráč vzít figurku odpovídající barvy (jako karta) ze středu z nabídky. Jenže zvířátko u něj dlouho nevydrží.

Stačí, aby někdo další vyložil kartu stejné barvy, a začne přetahovaná. Aby figurku ubránil a udržel si ji u sebe, musí v tuto chvíli hráč znovu vyložit kartu stejné barvy, jinak mu nevěrný klokan odhopsá k soupeři. Po každém tahu si pak hráč dobere karty z balíčku tak, aby měl znovu v ruce pět. Partie pokračuje přetahováním o klokany až do chvíle, kdy dojdou karty klokanů nejen v zásobě, ale i v ruce některého z hráčů. Vítězem kola se stává ten, kdo nasbíral nejvíce zvířat. Autor doporučuje poznamenat skóre a zahrát si další kolo.

Kang-a-roo - rozehraná hra

Kang-a-Roo je další z řady jednoduchých dětských her, které Reiner Knizia poslední dobou chrlí. Už dříve jsme se vyjadřovali (Gold Nuggets – recenze) k neustálému omílání stejného mechanismu. A tentokrát je naštěstí všechno jinak. Přetahovaná o klokany funguje odlišně, ale hodí se opravdu pouze pro ty úplně nejmenší.

Ačkoliv se zdá, že by ve hře mohla být nějaká taktika, opak je pravdou. Vše řídí náhodné dobírání karet. Hráči sice mohou mít přehled která karta se kolikrát už objevila, a jakou mají šanci si daného klokana udržet až do konce, ale na stole jsou odloženy karty, které takové počítání znemožňují. Naštěstí hru zvládnou i děti kolem pátého roku věku, které zabaví. Stále ovšem platí, že nenabízí žádnou závratnou hratelnost nebo unikátní myšlenku.

Tím nejlepším tak jsou figurky samotných klokanů, které ozdobí stůl. Ale hra je alespoň poměrně rychlá a nenáročná. Ve více hráčích se dočkáte více přetahování a právě to je také důvod, proč hra původně ani není doporučena pro pouhé dva soupeře. To ovšem neznamená, že by ji ve dvou nebylo možné hrát, jen to přetahování bude takové.. nijaké. Ale to ono platí i tak, protože hra vlastně nemá nic, čím by mohla výrazněji zaujmout v hratelnosti.

Kang-a-roo - figurky

Právě proto považujeme Kang-a-Roo nakonec spíše za podprůměrnou dětskou hru. Není na ní nic vyloženě špatného, náhoda sice řídí všechno, ale s tím se u dětských her počítá. Jen nenabízí žádnou zajímavou zábavu, ale místo toho jen nezáživné přetahování se o figurky. Kang-a-Roo se prostě jako dětská hra příliš nepovedlo.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorReiner Knizia
IlustracePekko Repo
VydavatelBrainbox Games Pty Ltd, Piatnik, Story Factory, Tactic
Rok vydání2009
Počet hráčů3 - 6
Herní doba10
Minimální věk5 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(3 voters)
KategorieAnimals, Children's Game
MechanismyHand Management, Move Through Deck, Set Collection
RodinaAnimals: Kangaroos
Alternativní názvyCatch-a-Roo, Fang en Kaenguru, Kaappaa Kenguru, Kang-a-Roo, Kango!, Kenguru, Веселые Кенгуру

Více o hře.

Recenze: Kang-a-roo – klokani kamarádi
Kang-a-Roo je dětská hra, která je opravdu jednoduchá a nabízí pěkné figurky pro předškoláky. Hra samotná se točí kolem hraní karet a přetahování se o postavičky. Při tom mohou hráči ovlivnit své šance pouze počítáním karet, všechno jim ale nakonec přesto překazí náhoda a dobírání karet ze zamíchaného balíčku. Hra ve své podstatě není příliš zábavná a nenabízí žádnou zábavu nebo zadostiučinění z vítězství. Pro dospělé je příliš jednoduchá a připadá tedy jako zábava pro ty úplně nejmenší hráče. Kang-a-Roo je ale celkově v podstatě nepříliš zajímavá dětská hra. Na trhu najdete spoustu jiných a lepších.
Klady:

+ figurky klokanů
+ jednoduchá hra pro děti
+ možnost nastavit si počet kol
Zápory:

- dospělí se budou nudit
- na hře není nic vyloženě lákavého
- slabá hratelnost
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Základka aneb škola hrou – učte se být chytřejší