Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Kleiner Garten – malá zahrádka malého zahrádkáře

kleiner-garten-01

I když je ta zahrádka malá, někomu připadá velká dost. To máme na mysli děti, které se o ni starají. Pěstují si zde kytičky vedle slaďounkých jahod a těší se ze své úrody.

A někdy k tomu děti nemusí potřebovat ani hlínu, lopatku nebo semínka. Místo toho stačí otevřít krabičku s názvem Kleiner Garten (Little Garden), kterou si pro ně připravila společnost HABA. Jedná se o hru patřící do série „Meine ersten Spiele“ (Moje první hry) a vytvořila ji Christiane Hüpper s pomocí Joëlle Tourlonias (ilustrace).

Základním úkolem této žluté krabičky s malým zahradníkem na víku je naučit děti nenásilným způsobem koncentraci, slovní zásobu, barvy i jemnou motoriku. To vše pak v kooperativní hře, kterou si děti (s pomocí rodičů) sestaví na rozkládacím herním plánu. Na něm vede dokolečka jedna cestička a v jejím středu je také kulatý záhon. Kromě kousku půdy čekají na hráče v krabičce ještě destičky krtinců, dílky kytek, zeleniny a ovoce. Nechybí ale ani dřevěné součástky – kostka s barevnými puntíky a také figurky zahradníka a jeho nářadí.

kleiner-garten-08

Na začátku společného snažení hráči rozloží plán a k němu připojí také všechny půlkruhové destičky úrody i kruhové dílky krtince. Na jedno políčko s krtincem postaví figurku zahradníka a všechny ostatní komponenty připraví stranou.

Každý hráč ve svém tahu hodí kostkou a posune figurku zahradníka po směru hodinových ručiček na nejbližší políčko s ohraničením stejným, jako je barva na kostce. Poté se mohou stát dvě věci – když figurka stojí na políčku s krtkem, pak nerostou květiny, ale hromada hlíny uprostřed. Dítě tak najde největší zbývající dílek (ty se zmenšují, jak přibývá výška krtince) a položí jej do středu na případné již položené vykopané části.

Naopak jestliže je políčko, kde zahradník zastavil, bezpečné, pak hráč sám může zvolit jednu část záhonu a nechat rostlinu vyrůst. Znovu vezme největší zakřivenou destičku, která je ještě k dispozici a položí ji na místo, kde byly zasety odpovídající sazenice. Tak mezi sebou soupeří hrabající krtek a příroda, díky které se rostliny blíží sklizni. Pokud hráči společnými silami dosáhnou plodin u všech tří záhonů včas, pak vyhrávají jako tým. Naopak jestliže krtice Molly vyhrabe celou hromádku a postaví se vítězoslavně na svoji hliněnou pyramidu dřív, pak všichni prohráli.

kleiner-garten-06

Kleiner Garten je ukázkou toho, jak se dělají krásné a funkční dětské hry. V průběhu partie se děti naučí nejen rozeznávat barvy na kostce a plánu, ale také poznávat rostliny a spolupracovat. Všichni se totiž dělí o vítězství i prohru.

Samotný herní mechanismus je jednoduchý, ale současně je dostatečnou výzvou. S tím, jak se rostliny blíží květu, se zvyšuje i hromádka hlíny. Hráči samozřejmě potřebují pouze štěstí. Pokud kostka ukazuje špatné barvy, pak s tím hráči nic nenadělají. Ale náhoda je nedílnou součástí partie, která tak jednou skončí vítězstvím a jindy ne. Proto děti možná naučí Kleiner Garten i prohrávat.

Zatím jsme se ale bavili pouze o samotném průběhu. Tahle krabička je ale doporučena od neuvěřitelných dvou let, čemuž odpovídá opravdu precizní a masivní zpracování všech komponent. A je to překvapivé, ale děti s asistencí rodičů jsou schopné u hry strávit nějaký čas opravdu už v takovém brzkém věku. Pravidla poskytují dospělým návod, jak vést děti správnými otázkami a díky tomu je zapojit do hry.

kleiner-garten-11

Herní náplň je v celém průběhu zajímavá. Soupeření mezi hráči a krtkem je nadesignované velmi dobře a kromě samotné funkce to všechno také velmi dobře vypadá. Kytky opravdu rostou, jak pokládají hráči destičku na destičku, stejně jako hromada hlíny uprostřed.

Kleiner Garten je vynikající dětská hra. Je určena pro ty úplně nejmenší, kterým otevře cestu k mnoha novým zkušenostem. A každá taková hravá příležitost, jak děti naučit něco užitečného je k nezaplacení. A k tomu všemu je Kleiner Garten ještě i dobrá hra.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorChristiane Hüpper
IlustraceJoëlle Tourlonias
VydavatelHABA
Rok vydání2015
Počet hráčů1 - 3
Herní doba0
Minimální věk2 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(2 voters)
KategorieChildren's Game
MechanismyCooperative Game, Dice Rolling
RodinaSeries: My Very First Games (HABA), Theme: Gardening
Alternativní názvyKleiner Garten, Meine ersten Spiele: Kleiner Garten, Mes premiers jeux: Pierre le jardinier, Minun ensimmäinen pelini: Myyrä, Mis primeros juegos: El huertito, Thomas' tuin

Více o hře.

Recenze: Kleiner Garten – malá zahrádka malého zahrádkáře
Kleiner Garten je kooperativní hra pro mrňousy. A když mluvíme o malých dětech, máme na mysli opravdu ty úplně nejmenší. Mohou s pomocí dospělých pěstovat zeleninu i ovoce. Rodiče se mohou dětí ptát, co dál udělat nebo co vidí na políčku a tím jim celou hru velmi zpříjemní. Kleiner Garten je krásným počinem na poli dětských her.
Klady:

+ krásné masivní zpracování
+ kooperace pro nejmenší
+ naučí děti řadu věcí
+ už od dvou let (!)
+ s hraním mohou pomáhat dospělí
+ dobře zvolené téma
Zápory:

- nic
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Kvak! – žabí Romeo a Julie