Recenze: Kuželky se zvířaty v lese i na paloučku

Na paloučku se sešla všechna zvířátka z nedalekého lesa. Ale protože to byl magický les, bylo složení desetičlenné skupinky více než podivné. Byla tu kráva, prasátko, ovečka, kočka, pejsek, ale i žába, beruška nebo myška. Všechna zvířátka spolu nadšeně hovořila a těšila se na tu velkou událost, která v jejich kalendáři nesla název Lesní koulení 2011.

A o co vlastně jde? I mezi zvířátky se rozšířila zábava ve shazovacích hrách typu bowling či kuželky. Moc si chtěly zahrát, ale nikde nemohly najít žádnou dostatečně rovnou dráhu. Koule jim neustále uskakovaly z cesty, a tak je brzy hra přestala bavit. Naštěstí přišla beruška se skvělým nápadem, který ji napadl, když se zrovna vznášela nad stromy.

Na jednu vysokou větev zavěsí její kamarádi dlouhou liánu a na její konec připevní kouli. Bohužel nenašli tak dlouhou liánu, aby dosáhla až k zemi, kde byly postavené malé bílé kuželky. Kráva, která většinou nemá dobré nápady, přišla s originální myšlenkou. Když jich je deset, tak devět se postaví pod strom, ten desátý bude házet a oni se budou chovat jako kuželky.

A při hře si užili spoustu legrace, obzvláště díky krávě, která byla pomalá, nestíhala uhýbat letící kouli a většinou od ní dostala dunivou ránu do břicha. Ale od té doby zvířátka Lesní koulení už nehrají jinak, protože takhle je to prostě mnohem větší legrace.

Se zvířátky si zábavu užijete i vy, pokus si pořídíte dřevěnou kuželkovou hru od firmy AlexToys. Pokud si ji objednáte, tak k vám dorazí v balíčku nenápadná bílá krabice, která pouze na svém víku má nalepený štítek. V obchodě byste ji tedy snadno přehlídli, pokud by nebyly její komponenty postaveny na stůl, protože pak by vás určitě zaujaly. Na obranu krabice uvedeme, že je vyrobena z recyklovaného materiálu, což je určitě příjemné zjištění.

Uvnitř se nachází několik dřevěných součástek, které dohromady utváří klasické zahradní kuželky. V krabici najdete tyč s přivázanou koulí a destičku s rozměry 32 x 30 centimetrů, ke které jsou za šňůrky připevněna jednotlivá zvířátka. A právě figurky jsou na této hře tím nejzajímavějším, jsou totiž krásně kreslené a hra díky nim působí veselým dojmem. Dokonce i základna je namalovaná tak, aby představovala zelenou louku, na které si všechna zvířátka hrají.

Příprava ke hře je jednoduchá – stačí zasunout tyč s koulí do připraveného otvoru. Ale ejhle, ony figurky zvířátek leží a nechtějí držet. K jejich postavení slouží důmyslné táhlo na zadní straně desky, které je všechny naráz postaví tahem za uvnitř ukrytá lanka. Každé ze zvířátek se kouká na jinou stranu, ale to je dobře, aspoň všechny neuvidí přilétat nebezpečnou černou kouli.

Ačkoliv v krabici nenajdete žádná pravidla, což je možná trochu škoda, asi každého napadne, jak hru hrát. V kuželkách lze ve dvou hráčích soupeřit hned dvěma způsoby. Buď na sebe mohou hráči čekat a hrát takzvaně na „par“, jako v golfu. Oba soupeři si v této variantě zaznamenávají počet hodů, na které se jim podařilo srazit všechna zvířátka. Partie se hraje na libovolný počet kol (doporučujeme alespoň tři), po kterých se bodové zisky sečtou, a ten s nižším skóre vyhrává.

Druhou možností je trochu strategičtější varianta, ve které se hráči střídají ve shazování jedné sady figurek, a bod za vítězství v kole získá pouze ten, který shodí poslední ze zvířátek a tím dokončí kolo. Protože by však hráči v případě některých situací mohli minout úmyslně, připravili jsme si jednu drobnou úpravu – za každý tah, ve kterém neshodí hráč žádnou figurku, si musí odečíst jeden bod. Za úspěšné dokončení kola pak získá hned tři body. Další kolo partie po postavení figurek začíná vždy ten, kdo to předchozí vyhrál a po určeném počtu odehraných kol stačí body sečíst, abyste zjistili, kdo se stal vítězem.

Samozřejmě ve své podstatě se jedná o opravdu jednoduchou hru, jejíž výsledek závisí v podstatě pouze na dovednostech hráčů. Právě proto jsou Kuželky se zvířaty určeny především dětem, což napovídá i zpracování. Právě u dětí dokáží tyto jednoduché dřevěné hry rozvíjet motoriku a odhad pro některé fyzikální reakce objektů.

Všechny rodiče určitě potěší, že hračky jsou vyrobeny z kvalitního dřeva, které odolá náladám jejich potomka, ale především jsou natřeny nezávadnými ekologickými barvami. I díky tomu může být hra opravdu doporučena už od tří let věku.

Zpracování samotných komponent je opravdu výborné, všechny součástky jsou krásně namalované, zvířátka vypadají opravdu skvěle a děti z nich budou nadšené. Stejně tak výtečný je i nápad se stavěním figurek pomocí jednoho táhla, čímž se usnadní spousta práce s přípravou další partie. Občas sice některá zvířátka nechtějí poslouchat a lehají si zpět únavou, ale to je drobnost, které si v zápalu ani nevšimnete.

Mnohem větší problém v provedení zjistíte, když postavíte tyč do připraveného důlku a rozkýváte kouli. Tyč je totiž zasazená v desce na volno a při pohybu koule se otáčí, což znemožňuje přesné míření. Možná se jedná o vadu na našem kusu, ale podle vzhledu komponent se domníváme, že tento problém se bude vztahovat na všechny výrobky. Jediné řešení tak je přidržovat tyč druhou rukou, což však je nepohodlné a nemůžete se plně soustředit na hru.

Nízké hodnocení hra získává pouze díky nedostatku variability mezi jednotlivými partiemi a samozřejmě také zásluhou toho, že se jedná o kopii již dávno známé hry, kterou jsme všichni hráli v její velké zahradní verzi. Drobný podíl mají na výsledku i chybky ve zpracování, které se projevily především na tyčce s koulí, jak již jsme v recenzi zmínili dříve.

Nenechte se tedy zmást nízkými čísly, hra je na svoji kategorii povedená. Pro rodiče menších dětí může být hra přes naše výtky dobrou volbou, protože je pěkná na pohled a děti se u ní zabaví navzdory drobným nedostatkům. Děti si i tak mezi zvířátky najdou nové kamarády a procvičí si svůj odhad.

Pokud využijete některou z našich variant, budeme rádi, když nám k ní napíšete vzkaz do komentářů pod článek.

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 15% za dětský pohled.

Recenze: Kuželky se zvířaty v lese i na paloučku
Klady:

+ krásně malované figurky
+ zpracování z kvalitního dřeva
+ při výrobě byly použity nezávadné materiály
+ jednoduchá zábava pro předškolní děti
Zápory:

- chybí pravidla
- tyč s koulí je na volno a točí se
- nedostatek variability
- originalita
2.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Concordia – obnova země po válce