Recenze: Legacy of Dragonholt – téměř knižní dobrodružství

legacy-of-dragonholt-16

Každý kolemjdoucí by mohl mít dojem, že Dragonholt je jen klidná vesnice. Jenže pod mírumilovnou tváří dýchá spousta tajemství. Skrytých i očividných. Hrůzných i děsivých. Vypráví příběh, který byste raději neslyšeli a přesto.. možná právě proto posloucháte..

Odkrýt i to poslední překvapení bude úkolem hráčů v případě, že se pustí do rozsáhlého světa v deskové hře Legacy of Dragonholt. Její designérkou je Nikki Valens, která toto vyprávěcí kooperativní dobrodružství připravila pod křídly společnosti Fantasy Flight Games. Jedná se o novinku roku 2017, která na evropském trhu zaklíčila zásluhou firmy Esdevium Games.

Tentokrát ale pojmenování desková hra je hodně hraniční, protože ve skutečnosti je to spíš kniha s rozhodnutími a dlouhý vyprávěcí zážitek. Uvnitř tak na hráče nečekají žádné karty nebo žetony, ale především pořádně tlusté brožury, až by se dalo v některých případech říct knihy. Máme na mysli knihu, která se zabývá prozkoumáváním titulního Dragonholtu. Jsou tu i menší knihy věnované jednotlivým příběhům (šest). Abychom si ale úplně nemohli stěžovat, tak je tu i malý balíček karet a jeden arch se šesti žetony. Na závěr je tu ale to úplně nejlepší – rozkládací mapa světa, který budete objevovat!

legacy-of-dragonholt-06

Jako u pořádného plnokrevného RPG, i tady si hráči nejdříve musí vytvořit postavu.  Na výběr mají z řady tříd a ras, které obývají svět této hry. Mnozí hráči jej budou už dříve znát, protože se jedná o známý svět Runebound. Pro svoje hrdiny pak na závěr hráči zvolí také nějaké talenty a slovní reprezentace jejich povahy, které určí některé cestičky v budoucnosti.

Ať už si hráči vyberou člověka, elfa nebo třeba originální rasu kočičích lidí, vždy nakonec budou muset svoji postavu pojmenovat a zapsat všechny její dovednosti do připraveného A4 archu. Zde si budou evidovat také finance, zkušenosti a předměty.

A pak už je čeká otevírací dobrodružství s názvem To New Roads, které hráče představí základním konceptům. Ty mají jednoduchou premisu – jeden z účastníků čte část textu, na jehož konci čekají možnosti. Sám za tým zvolí jednu variantu a předá knihu dalšímu v pořadí. Ten nalistuje odstavec očíslovaný právě podle zvolené odpovědi a čte dál. Tak se hráči postupně větvícím se příběhem dostávají dál a dál. Některé volby budou mít v budoucnosti menší nebo větší dopady na další situace, takže si hráči na pokyn knihy poznačí zvolené cesty a jejich kód.

legacy-of-dragonholt-13

Postupně tak pokračují ve čtení. Krom toho ve hře také funguje koncepce času. Hráči si dělají čárky podle pokynů, a to je může časem zavést na jiná místa. V místech tohoto světa totiž vše vypadá jinak v závislosti na denní době. Hráči tak mají tendenci některé lokace navštěvovat i vícekrát.

Samotný příběh je skvělý. Napínavý, čtivý a velmi dobře napsaný. Je to spousta textu, takže se počítá s velmi dobrou znalostí angličtiny. A i tak je stále pravda, že hraní Legacy of Dragonholt je pro nás trochu náročnější záležitostí. Především, pokud budete hrát ve dvou a rozhodnete se text překládat. Tím bohužel utrpí celkový dojem.

Jestliže ale budete číst text v originále, nejenže se budete učit anglicky a trénovat si výslovnost, ale především dostanete hladší celkový průběh. A ten je důležitý, protože tato krabice je opravdu nejlepší jako kooperativní zábava. Pokud máte někoho, s kým byste mohli jeho příběh prožívat, pak vám to můžeme směle doporučit právě ve dvojici. V jednom ale je stále Dragonholt velmi dobrý a připomíná takový hodně pokročilý adventure book.

legacy-of-dragonholt-01

Aby se o rozhodování dělili spoluhráči spravedlivě, je zde zavedený systém střídání. Ten je ale zbytečný, protože ve dvou se prostě obvykle jste schopni domluvit na jasném řešení problému nebo volbě.

Nechceme vám prozrazovat nic z příběhu ani prvků, se kterými se setkáte v průběhu partie. Je ale dobře, že postavy se vyvíjí. Jejich vlastnosti sice nakonec mají dopad pouze ve volbách, které se jim naskytnou (pokud mají danou dovednost), ale i tak je to příjemný pocit, že příběh neběží jen tak kolem vás. Jste jeho součástí a váš hrdina také.

Za ty hodiny strávené ve světě Runebound se s postavami sžijete, stejně jako s ostatními charaktery a obyvateli. Pokud máte objevovací tendence, pak si připravte určitě deset nebo více hodin na pořádné prozkoumání a dohrání Legacy of Dragonholt. I tady ale platí, že hra je i přes rozbočování textu značně lineární a nedokáži si představit, že bych ji chtěl v nejbližších měsících hrát znovu. Ale na samotné dobrodružství si budu pamatovat opravdu dlouho.

legacy-of-dragonholt-11

Ale není všechno zlato, co se třpytí. Ne každému totiž nový koncept sedne. Více než hra je tohle opravdu kniha s volbami. Na společné trávení dlouhých večerů v páru mi to připadá ideální, ale dostali jsme i opačné negativní názory. Podle nich není všechno dostatečně napínavé a příběh je hodně pomalý.

Zpracování je výtečné. Ačkoliv se vlastně jedná pouze o sbírku příruček s hromadou textu, podařilo se v produkci hře dodat její vlastní kouzlo. Je to možná způsobené těmi drobnostmi, které dostanete navíc – třeba dopis, který vás uvede do děje, zmiňovanou mapu nebo lehce ilustrované karty. To všechno dotváří atmosféru živoucího světa.

legacy-of-dragonholt-09

Legacy of Dragonholt je hra, která zcela předává otěže kontroly hráčům. Stane se vaším domovem a vy se do jejích příběhu budete velmi rádi vracet po několik večerů. Nabízí naprosto jedinečný zážitek, který je plný čtení s příměsí rozhodování. Hráči by se ale neměli rozhodovat podle svého svědomí. Měli by se vžít do svojí postavy a rozhodovat se právě jejím jménem tak, jak by to právě ona udělala. Teprve poté objeví to pravé kouzlo Legacy of Dragonholt – schopnost vás pohltit ve svém čarovném a napínavém příběhu.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorNikki Valens, Daniel Clark (I), Tim Flanders, Annie VanderMeer Mitsoda, Greg Spyridis
IlustraceAlex Aparin, Jacob Atienza, Jared Blando, Anna Christenson, Amanda Duarte, David Griffith, Jaime Martinez, Sandara Tang
VydavatelFantasy Flight Games
Rok vydání2017
Počet hráčů1 - 6
Herní doba999
Minimální věk14 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(8 voters)
KategorieAdventure, Exploration, Fantasy
MechanismyCooperative Game, Narrative Choice / Paragraph, Role Playing, Storytelling
RodinaMechanism: Campaign Games, Players: Games with Solitaire Rules, Setting: The Realms of Terrinoth

Více o hře.

Recenze: Legacy of Dragonholt – téměř knižní dobrodružství
Legacy of Dragonholt je něčím naprosto unikátním. Je příběhem, jehož jste opravdovou součástí a můžete dělat rozhodnutí, která mají vliv! Jedinečný systém příběhových bodů, rozvoje postavy a voleb znamená, že zažijete dobrodružství, na které budete dlouho vzpomínat. Jen se připravte na opravdu pořádnou porci čtení, protože to je ve výsledku devadesát procent vaší náplně. Hra navíc není náhodná a celý příběh je velmi dobře napsaný. Legacy of Dragonholt musíme jednoznačně doporučit všem, kteří mají rádi napětí a příběhy.
Klady:

+ krásně košatý příběh
+ dobrodružství v tom nejlepším podání
+ hráči mají pocit volby
+ ve dvou skvělé (v jednom také)
+ dlouhá herní doba (ale možnost kdykoliv hraní přerušit)
+ zpracování
+ systém času a příběhových bodů
Zápory:

- není tak úplně hra
- pro někoho málo akční
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Evil High Priest – zlo se probouzí s naší pomocí