Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Letnisko – to pravé místo pro vaši dovolenou

Letnisko - balení

Všichni odjíždí za odpočinkem z domu pryč. Utíkají k vidině pohodlného ubytování, milých hostitelů a odpočinku. Jenže kam mám utéct já? Vedu rekreační zařízení a všechny podobné útěky se mi příčí. Už pět let jsem neměl žádnou dovolenou a dnes to rozhodně měnit nebudu. Blíží se hlavní sezóna. Zaháním myšlenky na odpočinek a vrhám se s novou silou do příprav. Letos konečně dostavíme novou hotelovou budovu, která přivítá první náročnější hosty. Vítejte v našem letovisku!

Letnisko neboli Summer Resort se jmenuje desková hra od polské firmy Leonardo Games. Jejím autorem je Karol Madaj, ilustrace zpracovala Urszula Michalska a na všem spolupracovalo také vydavatelství Swidermajer. Hra se totiž odehrává v třicátých letech minulého století, v rekreačním středisku nedaleko Varšavy, kde nedaleko železniční trati začíná vznikat ubytování pro majetné hosty.

A vy budete u toho, jak naznačuje krásný altánek s párem sedícím při odpoledním odpočinku. Na to, aby vše bylo v pořádku, dohlíží pečlivě uhlazený mladý sluha. Tenhle výjev vás povzbudí v tom, abyste se vydali na cestu do nitra krabice. V ní najdete především pravidla hry vytištěná ve čtyřech základních jazycích (mezi nimiž chybí čeština). V malém archu se ukrývá několik kulatých žetonů označujících majitele rekreační oblasti a jejich manželku.

Letnisko - připravená hra

Nejdůležitější prvky tvoří řada karet dvou rozměrů. Větších 110 na sobě má nakreslenou nejen lokomotivu, auta a vagónky, ale také lesní pozemky, chatky, vilky a penziony. Na pozemcích budete moci stavět všechny zmíněné budovy, abyste k nim za pomoci dopravních prostředků dovezli rekreující se hosty. Na druhé straně mašinek pak najdete počasí, které ovlivní návštěvnost vaší oblasti.

Právě ti jsou na malých kartách (kterých je také 110) a tvoří je studenti, kteří platí nejméně, pak movitější rekonvalescenti a zámožné celebrity. Tržbu za jednotlivé hosty poznáte podle zadní strany karty, která supluje bankovky. V průběhu partie tak můžete některé karty využívat oběma způsoby, jiné se na finance promění ve chvíli placení za pobyt.

Na začátku partie dostane každý ze soupeřů 200 zlotých a dvě karty lesních pozemků. Jednu z nich pak obsadí svojí první nemovitostí – chatkou, ve které už brzy ubytuje svoje první návštěvníky. Ve středu stolu pak vytvoříte řadu vagónků (délku určuje počet soupeřů), která obklopuje všechny ostatní připravené balíčky karet. Ty není třeba míchat, protože vždy obsahují pouze jeden typ karet. To ovšem neplatí o kartách lokomotiv, které určitě zamíchejte. Ještě než soupeření o zákazníky začne, musí všichni hráči vybrat svoji roli v podobě dvou barevných žetonů manželského páru.

Letnisko - připravená hra

Než se hráči dostanou ke svým tahům, tak je třeba na začátku každého kola odhalit jednu kartu počasí. Ta ovlivní, kolik turistů se ve skutečnosti bude chtít ubytovat. Zatímco v prvním kole je toto číslo zcela náhodné, v ostatních tazích vždy vidíte dopředu hrubou předpověď – víte, jestli bude zataženo, déšť nebo bude svítit sluníčko.

Každé počasí má ale dvě verze a ty nerozlišíte do chvíle, kdy lokomotivu otočíte. Mohou tak přijet studenti, ale teprve sluníčko láká rekonvalescenty a celebrity jezdí pouze za jasným počasím. Počet návštěvníků je daný vždy počtem budov, které hráči mají. Jeden týden dokonce kvůli bouřce nedorazí žádný návštěvník, ale to tolik nevadí, protože se můžete místo jejich ubytování věnovat zvelebování svého letoviska.

Pak hráči postupně podle pořadí v tahu naplánují svoje akce za pomoci dvou žetonů. Na výběr mají tři možnosti, ale mohou dokonce použít i oba žetony současně, čímž se o druhou fázi připraví, ale mírně si vylepší pozici pro vybranou činnost. Nejjednodušší je možnost získat finance návštěvou strojvedoucího, tedy položením žetonu na lokomotivu.

Letnisko - rozehraná hra

Můžete poslat někoho z majitelů také na nádraží ke konkrétnímu vagónu, odkud vyzvedne návštěvníky. Nebo je možné utratit peníze a postavit některou z budov v nabídce (ty postupně vylepšujete, nebo postavíte novou chatku na volném lesním pozemku), pořídit si vůz nebo mu dotankovat nádrž. Automobil vám umožní pozvat do vaší rekreační oblasti zákazníky rovnou ze dvou sousedních vagónků.

Na základě zvolených akcí pak postavíte budovy nebo pozvete nové hosty do svého letoviska. V každé budově můžete ubytovat maximálně dva návštěvníky. Pokud nemáte kam příchozí umístit, protože jsou budovy plné, nastává čas, kdy staří hosté opouštějí vaši oblast a zaplatí za pobyt. Jednoduše otočíte kartu turisty na druhou stranu a kartu můžete v budoucnosti použít jako platidlo.

Partie končí po dvanáctém kole. Hráči nyní promění veškerý svůj nemovitý majetek na vítězné body a k tomu přičtou po bodu za každých 100 zlotých, které jim zbyly v peněžence. Majitel komplexu, který získal nejvíce bodů, se stává vítězem partie.

Letnisko - rozehraná hra

Letnisko je jednoduchou hrou, která funguje na prověřeném mechanismu vysílání dělníků (worker placement). Tentokrát máte k dispozici od začátku do konce pevně dané dvě postavičky, takže se můžete plně soustředit na jejich vhodné využití. A tři aktivity jsou dostatečné, protože jak u vagónků, tak u budov máte vždy řadu možností, kam je vyslat.

Rozložení zákazníků ve vagónech není náhodné, ale určují ho ubytovací kapacity všech hráčů dohromady. To znamená, že ve většině kol je poptávka po ubytování větší než nabídka, takže někteří turisté se vrací domů nešťastní.

Letnisko nepředvádí žádné nové věci, ale pouze používá ty správné ingredience, aby vytvořilo vyváženou a zábavnou jednoduchou hru. A to se mu daří zásluhou jednoduchých pravidel a rychlé herní doby, která mírně přesahuje půlhodinu. Ve více hráčích se partie sice o několik minut protáhne, ale stále zůstává zábavná a především napínavá díky variabilnímu počtu vozů za lokomotivou. Zábava pak funguje ve všech počtech hráčů.

Letnisko - karty

Poslední hráč by mohl mít nevýhodu, ale právě proto do hry vstupuje postava portýra. Ten umožňuje rovnou tři akce, jimiž kompenzuje menší možnost volby. V maximálním počtu pěti hráčů se ale žeton stává možná až příliš silným.

Hře se daří držet všechny volby kompaktní a soustředěné kolem vašeho hlavního cíle. Tím není nic jiného, než výdělek. Jenže často musíte peníze vydat, abyste nějaké mohli získat. Přesto nakupujte pozemky s rozumem, protože nikdy nemůžete inkasovat včas platby od všech návštěvníků.

Kol je o jedno méně než karet počasí. To znamená, že nikdy nepoužijete všechny předpovědi, ačkoliv každý typ se mezi kartami nachází dvakrát, takže nemusíte mít strach z přílišného vlivu náhody. Naopak počasí dělá hru velice zajímavou a má důležitý vliv na plánování. Musíte velice dobře počítat s předpovědí, kterou vidíte na kartě lokomotivy pro budoucí kolo.

Letnisko - karty

Moc se nám líbí také samotná grafika hry, která si udržuje velmi vysoký standard nasazený detailním obalem. Vše krásně zapadá do tématu třicátých let dvacátého století a podporuje atmosféru, kterou navodil už jednoduchý příběh s historickým pozadím.

Takže jaký je nakonec verdikt? Vzali bychom si Letnisko s sebou na naši dovolenou, ať už by to bylo do hotelu, chatky nebo luxusního apartmánu? Svoji šanci si rozhodně zaslouží, ačkoliv se nejedná o extrémně výjimečnou hru a všechno funguje tak, jak má. Sice neobjevuje žádnou exotickou destinaci pro vaše zážitky, ale zůstává věrná zábavě.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorKarol Madaj
IlustraceUrszula Michalska
VydavatelLeonardo Games
Rok vydání2013
Počet hráčů2 - 5
Herní doba45
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(6 voters)
KategorieCard Game, Economic
MechanismyWorker Placement
RodinaCountry: Poland
Alternativní názvySummer Resort

Více o hře.

Recenze: Letnisko – to pravé místo pro vaši dovolenou
Letnisko (Summer Resort) je jednoduchá rodinná hra, ve které se staráte o rekreační areál. Můžete ho zvelebovat, ale k tomu nejdříve potřebujete ubytovat nějaké hosty. Do města vždy dorazí vlak a z některých jeho vagónů vyzvednete návštěvníky. Jenže aby vůbec přijeli, musí se pořádně vydařit počasí, jinak přijedou třeba jen chudí studenti. Jakmile ubytujete v jejich budově nové nájemníky, ti současní zaplatí a přemění se na peníze jednoduchým otočením karty. Hra funguje jako vysílání vašich dvou majitelů, kteří se starají o všechno, včetně modernizace budov nebo doplňování benzínu v automobilu. Hra je zasazená do třicátých let minulého století, čemuž krásně odpovídá také grafické zpracování. Hra je velice jednoduchá a kromě trochu silné pozice portýra ve více hráčích také příjemně vyrovnaná až do konce. Hráči si užijí především předpovědi počasí, které určí návštěvníky. Letnisko je o dlouhodobém plánování, které ale skončí brzy, protože tahle hra netrvá nijak dlouho.
Klady:

+ předpověď počasí
+ jednoduchý worker-placement
+ pěkná grafika
+ rodinná hra
+ proměňování návštěvníků v peníze
Zápory:

- žeton portýra příliš silný ve větším počtu hráčů
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Bacteria Hysteria – bacily jsou všude!