Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Lotti Karotti – karotka versus zajíci

Lotti Karotti - balení

Ale tohle je přece Karotčin kopec, vykřiknul Eda, když jsme mu sundali pytel z hlavy. Byl to třídní otloukánek a stejně to mělo být i dnes. Hned po škole jsme ho s klukama chytili, a hlavu i s těma jeho velkýma křivýma ušima nacpali do plátěného sáčku. Dovedli jsme ho před kopec, kterého se tu všechny děti bojí. Žije v něm karotka, která si prý malé zajíčky ráda dává jako zákusek.

Jenže než jsme ho stihli vyhnat do kopce, přiběhnul náš učitel, pan František. Normálně je to strašně hodný pán, ale když uviděl, co máme v plánu, všechna laskavost z jeho tváře zmizela. Nedal nám na výběr. Všichni jsme se za křiku museli rozběhnout do kopce až nahoru na palouček. Strach z oranžové hladové mrkve nás provázel celou cestu až nahoru.

Nějak tak by mohl vypadat úvodní příběh dětské hry Lotti Karotti od firmy Ravensburger. Myšlenka na celou hru vzešla od uskupení Kinetic, zatímco ilustrace zpracoval Hans J. Keller. Hra vyšla poprvé v roce 2003 v licenci Seven Towns Ltd. Ale pouze firmou s modrým rohem se hra dostává na pulty obchodů v České republice.

Lotti Karotti - připravená hra

Karotka i zajíčci se ukrývají ve vysoké větší krabičce, která září bílou, ale také spoustou dalších barev. Na titulním obrázku je zdánlivě hladová karotka, která je ve skutečnosti zlá a hladová. Zajíci postupně jeden po druhém padají do její pasti otevírajících se otvorů. Pod nohama se jim najednou rozestoupí země a fuuuf, jsou pryč.

Uvnitř krabice nechybí právě ten kopeček. Je celý zelený a v jeho středu je pevně zasazena karotka. Nemá očička ani úsměv na tváři, který lze vidět na krabici. Cesta k ní se vine v kruzích pomalu nahoru do kopce a dohromady obsahuje 26 políček, přes které musí ušáci přehopsat, aby se mohli prohlásit za vítěze bláznivého běhu.

Pokud ale budete dutý kopec ještě trochu zkoumat, zjistíte, že obsahuje ještě jednu vrstvu. To jsou právě ty světlé stupně, po kterých zajíci budou běhat. A tyto plošky jsou pohyblivé. Stačí jen vzít karotku za hlavu a otočit s ní. Najednou se někde objeví jedna ze dvou přesouvajících se děr. Na dně krabice nechybí ani pravidla, hromádka barevných zaječích figurek (po čtyřech od každé barvy) a také balíček karet. Každá z nich na sobě má nejen obrázek ušáka, ale také zlatých valounů.

Lotti Karotti - rozehraná hra

Partie začne tak, že postavíte zatravněný kopeček do středu stolu. Hráči si vyberou barvu a postaví všechny takové zajíčky před sebe. Zamíchaný balíček karet pak položí vedle herního plánu a závod může začít.

Hráč na tahu jednoduše otočí horní kartu z balíčku. Podle zobrazených valounů posune jednu ze svých figurek vpřed. Na začátku může místo jednoho kroku nasadit nového hopsálka, a teprve pak s ním postoupit vpřed. Pohyby nelze rozdělovat mezi více ušáků. Ovšem ve chvíli, kdy figurka narazí na překážku v podobě další postavičky, může ji jednoduše přeskočit. To se přece rozumí, protože tohle je závod zajíců!

Jenže stačí trocha nepozornosti a zajíc může skončit v břiše karotky. Stačí, aby se zastavil na špatném místě a nebezpečí je na světě. Po každém kole musí hráč vzít mrkev za její zelené vlasy a otočit ve směru hodinových ručiček. V takovou chvíli se někde na cestě k vrcholu objeví nová díra. A čas od času spolkne nějakého nepozorného ušáka.

Lotti Karotti - rozehraná hra

Hráči mají každý k dispozici celkem čtyři běžce. Ovšem pouze jeden z nich může dorazit na vrchol kopce jako první. Není už důvod na nic čekat, protože za odměnu si může kousnout sladké mrkvičky. Stal se vítězem.

Lotti Karotti je moc pěkně zpracovanou hrou, která je zaměřena čistě na děti. Nabízí lehký důraz na paměť a počítání, které dohromady je jedinou cestou až nahoru na kopeček. Děti na hře baví nejvíc otáčení mrkvičkou, protože pohled na padající zajíčky vždy vykouzlí na jejich tvářích smích. Zvlášť, pokud jsou soupeřovi.

Díry pohybují postupně po okruhu, takže hráčům stačí, aby dobře sledovali plán a správně počítali. Tak nikdy jejich zajíček nemusí skončit na špatné pozici, pokud na něj nezapomenou. Ale z nebezpečných políček všichni obvykle spěchají velmi rychle pryč.

Lotti Karotti - karty

To samozřejmě znamená, že tuhle legrácku si mohou zahrát děti už od pátého roku věku. A to bez problémů, protože herní plán s kopečkem je pevný. Jen dávejte dobrý pozor na figurky zajíčků, které by se určitě daly spolknout nebo strčit třeba do nosu. Zpracování je ale celkově velmi povedené, snad jen s výjimkou karet, které jsou kartonové, a nemanipuluje se s nimi tak dobře, jako kdyby to byly klasické karty.

Hra nenabízí vůbec žádnou možnost, jak ovlivnit úspěch soupeře. Jeho figurky naopak přeskakujete a posouvají vás o kus blíž do cíle. Jediný způsob, jak ovlivnit úspěch nepřátelských králíků, je donutit je skočit na nebezpečné místo. Současně ale samotní hráči mohou kontrolovat svoje ušáky tak, že mají na výběr z více postaviček. Přesto zůstává úspěch v rukou náhody, protože v balíčku jsou karty umožňující jeden, dva, ale i tři kroky.

Lotti Karotti je dětskou hrou, která funguje na děti velmi dobře. Pobaví a rozesměje figurkami zajíců, kteří se propadnou do země. Současně je kvalitně zpracovaná. Nakonec tedy rodiče malých dětí určitě nezklame, ačkoliv její cena je vyšší. To je také zásadní nevýhoda. Lotti Karotti je ale jinak dětská hra, která zvládá své poslání dobře.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorSeven Towns
IlustraceKinetic, Ian Steven
VydavatelRavensburger, Teorema, VAKKO
Rok vydání1999
Počet hráčů2 - 4
Herní doba30
Minimální věk4 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(10 voters)
KategorieChildren's Game, Racing
RodinaAnimals: Rabbits, Characters: Funny Bunny, Components: 3-Dimensional (3D)
Alternativní názvyBunny Hop, Croque-carotte, Hop Hop, Kanin loikka, La Loca Zanahoria, Lotti Karotti, Peppa Pig Muddy Puddle Game, Peppa Twist, Zip Zip Tavşan, Τα τρελό-λαγουδάκια, לוטי קרוטי, 퍼니 버니

Více o hře.

Recenze: Lotti Karotti – karotka versus zajíci
Lotti Karotti vás postaví na start zaječího závodu. Malí hopsálkové se snaží dorazit na vrchol kopečku jako první, ale v cestě jim stojí nevypočitatelná cesta. Sem tam se na některých místech propadne země a zajíc zmizí pod zemí. Jen ten nejšikovnější může doběhnout nahoru jako první. Jak se figurky na plánu potkávají, tak se přeskakují a posouvají se stále blíž. Za vším ale stojí balíček karet, který o délce jednotlivých skoků rozhoduje náhodně. Lotti Karotti si ale děti získá legrací, kterou vyzařuje jednoduchý mechanismus s padajícími králíky.
Klady:

+ pěkné zpracování
+ padání zajíců do díry rozesměje
+ rychlý závod ušáků
Zápory:

- cena
- náhoda rozhoduje
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Janod Boohoo Party – strašidla na cestě do hradu