Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Masha Hop – když medvědi skáčou

masha-hop-01

Máša zahlédla medvěda na špičce kopce, jak vykukuje z křoví. A zatímco většina starších dětí nebo dospělých by vzala nohy na ramena, zvědavá dívenka se vydala po točité cestě vzhůru. Jenže na kopci bydlí nejen medvěd, ale také krtci. A ti vykopali na spoustě míst těžko viditelné jámy. A tak když Máša běží, čas od času se propadne do nory. Ale i to je ohromná legrace, hned se vyškrábe ven a zase utíká za medvědem.

Ve společnosti Máši a medvěda ze stejnojmenného seriálu budeme díky hře Masha Hop, kterou si pro nás připravila společnost Ravensburger. Hra vznikla v roce 2016 a to v licenci ruského seriálu. Celou hru pak připravili ve studiu Kinetic.

V krabiic ale není jen jedna Máša. Už na víku vidíme hned několik stejných hrdinek, které se liší pouze barvou oblečení. A nahoře na všechny děti mává medvěd. Tak honem do nitra krabice, kde najdou hráči velký zelený kopec. Ten bude jedním z hlavních hrdinů hry, spolu s postavičkami. I ty jsou zde pěkně plastové, ale všemu vévodí krásná velká postavička medvěda.

masha-hop-06

Ten zmiňovaný zelený kopec začne partii ve středu stolu. Na jeho špičku pak postaví hráči figurku medvěda na plastový kolík. Právě k němu vede cestička ze spousty žlutých puntíků. Právě s postavičkou hnědého bručouna hráči otáčí po směru hodinových ručiček tak dlouho, dokud se neozve cvaknutí. To se přeskládalo pořadí děr v kopci. Hráči si zvolí jednu barvu a dostanou od ní tři figurky hlavní malé hrdinky. Ty postaví zatím před sebe, na cestu kopcem se teprve vydají.  Zbývá už jen zamíchat balíček čtyřiadvaceti karet.

Hráč na tahu odkryje horní kartu z balíčku. Na ní uvidí jeden, dva nebo tři puntíky pod obrázkem dětské hrdinky Máši. Nyní je na hráči, aby si vybral jednu ze svých tří postaviček na cestě a posunul je o daný počet kroků kupředu. Lze tak samozřejmě i nasadit figurku, která ještě na kopci nestojí. Na konci pohybu musí Máša zůstat na políčku sama. Pokud by tedy doťapala na místo, kde už stojí jiná postavička, může poskočit kupředu ještě o další krok.

Na cestě jsou vždy viditelné nějaké díry. Jejich pozice se neustále mění. Pokud pohyb figurky skončí v díře, pak se Máša propadla do nory. Tomu hráč může předejít tím, že zvolí správnou postavičku. Řada políček je bezpečná. Ale pokud hlavní hrdinka zůstane stát na nějakém místě příliš dlouho, riskuje, že se propadne do země.

masha-hop-03

Mezi kartami pohybu jsou rozmístěné také obrázky medvěda. Ty znamenají, že se nebude posouvat kupředu Máša, ale místo toho hráč na tahu otočí medvědem až do chvíle, než se ozve cvaknutí. Díry na kopci se zavřou, jiné otevřou a jako důsledek se může některá z figurek ztratit z očí. Taková postavička bude svoji pouť začínat pěkně od začátku.

Úkol pro všechny je jasný. Vyběhnout s jednou svojí figurkou až na vrcholek kopce. Ten, komu se to podaří jako prvnímu, se stává okamžitě vítězem bez ohledu na to, kde má svoje hrdinky soupeř.

Masha Hop je jednoduchou dětskou hrou na motivy populárního seriálu. Nepřináší ale nové mechanismy nebo překvapení, protože tu samou hratelnost už jsme tu měli s mrkvičkami ve hře Lotti Karotti od stejného vydavatele před pár lety.

masha-hop-11

Hra zůstává v průběhu opravdu jednoduchá a tím působí na ty nejmenší hráče. Právě ti budou současně fanoušky kresleného seriálu. A tak hra určitě padne na úrodnou půdu. Navíc přináší dětem legraci nečekaně se otevírajícími jámami v kopci. To v dětech vzbuzuje výbuchy smíchu a dobrou náladu, přesně jak by dětská hra měla.

Protože jsou hlavním publikem čtyřleté děti (a i ty o kapku starší), tak nemůže samotná hra trvat nějak dlouho. A také že ne.  Samotná partie se měří v rámci nějakých deseti až patnácti minut podle úspěšnosti hráčů ve vyhýbání se dírám. Čím víc figurek je ve hře, tím je to vše rychlejší, protože postavičky se přeskakují.

Náhoda tu je samozřejmě tím hlavním, co rozhoduje o postupu vpřed. Karty si hráči losují a spoléhají na štěstí, že z balíčku vyloví tu hodnotnější. Místo toho se ale dokonce nemusí pohnout vůbec. A přesto dokážou všechno ovlivnit, protože mají vždy na výběr ze tří postaviček a mohou zvolit tu nejvhodnější pro daný tah.

masha-hop-13

Zpracování je naprosto luxusní. Už jsme zmínili krásnou a velkou postavičku medvěda. Ale pozadu nezůstávají ani figurky Máši a masivní herní plán. Snad jen ty karty mohly být silnější a ne jen vyloupané hráči z tvrdého papíru.

Masha Hop nepřináší dětem žádné nové schopnosti. Místo toho prostě a jednoduše baví. To je druhý možný přístup k hraní s těmi nejmenšími a je neméně správný jako ten naučný. Masha Hop rozdává radost bez ohledu na dítě, které ji dostane.

Recenze: Masha Hop – když medvědi skáčou
Masha Hop rozdává radost mezi dětmi. Vypadá krásně a současně je také pro děti opravdu skvěle zábavná. Rodiče už si to tolik myslet nemusí, pokud se hry také zúčastní. Vadit jim může náhoda. To ale nevadí, protože partie jsou opravdu rychlé a v dětech vzbuzuje napětí i smích propadávání figurek do kopce. Masha Hop je hrou plnou dětského smíchu a soupeření.
Klady:

+ zpracování
+ lákavá hra pro malé děti
+ napětí z děr v kopci
+ tři figurky na výběr v každém tahu
+ rychlá partie
Zápory:

- náhoda
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Oeconomica – vítejte na trhu práce