Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: MonsterTorte – když pečou příšerky dort


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/www/deskovehry.com/www/wordpress/wp-content/plugins/boardgamegeekinfos/boardgamegeekinfos.php on line 66

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/www/deskovehry.com/www/wordpress/wp-content/plugins/boardgamegeekinfos/boardgamegeekinfos.php on line 91

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/www/deskovehry.com/www/wordpress/wp-content/plugins/boardgamegeekinfos/boardgamegeekinfos.php on line 116

Monstertorte - balení

Dort už je skoro hotový. Jen několik minut a budeme ho vytahovat z trouby. Poleva je krásně tekutá a všechno je připravené na zdobení. Jenže co to? Kam se poděly kulaté ozdoby? Barevné sladké lentilky se speciální příchutí? Právě ony mají sladkému dezertu dodat jeho unikátní vzhled a vůni, která přiláká všechny dětské strávníky. Příšerky dort nepečou pro sebe. Připravují ho pro děti, které se snaží nalákat do kuchyně. Ale nemusíte se bát, že by je chtěli zbaštit místo toho dortu. Budou se s nimi jen kamarádit. Už je vidím: Všechny kuličky naskákaly do mísy k polevě! Musíme je rychle vylovit.

Zachraňme teď společně dort ve hře Monstertorte (anglicky Monster Bake) od německé firmy HABA, která si nás už několikrát získala svými návrhy, například u Nacht der Magischen Schatten (recenze). Autory hry z roku 2012 jsou Stefanie Rohner a Christian Wolf a celou krabici i její vnitřek ozdobil svými ilustracemi Felix Scheinberger.

I tentokrát nás čeká rozměry obrovská krabice, která bude sloužit i jako herní plán. Na víku najdete všechny ty přátelské příšerky různých tvarů i velikostí, jak se motají kolem dortu. Ten už má na sobě i kuličky, které před námi ve hře budou utíkat.

Monstertorte - připravená hra

Jakmile rozměrné víko zvedneme, uvidíme čtvercové dno mísy. Kolem hrany tohoto otvoru jsou dokola bohaté ilustrace vařících příšerek. Uvnitř otvoru uprostřed najdete všechny potřebné komponenty a také ingredience. Čtyři dřevěné misky a stejný počet vařeček s otvorem. Po dně se kutálí také třicítka kuliček v šesti různých barvách a k nim nerozlučně patří také dvacítka karet s obrázky různě zdobených dortíčků.

Kuchařka je v tomto případě nahrazená příručkou pravidel s šesti různými jazyky. Krabici pak před první partií vyzdobíte také za pomoci protiprokluzových nálepek, které připevníte na dno balení. Tak budete mít jistotu, že vám nebude mísa v průběhu partie a lovení ingrediencí nikam ujíždět. Tento problém lze vyřešit také použitím ubrusu, který pohyb krabice výrazně omezí.

Náplasti proti pohybu budou potřeba, protože celé vaření je bláznivě rychlé. Do středu stolu položíte krabici s nasypanými všemi ingrediencemi. Každý ze soupeřů dostane jednu misku, kterou si postaví na krabici, a k tomu také dřevěnou vařečku. Balíček karet hráči zamíchají a položí je vedle herního plánu.

Monstertorte - rozehraná hra

Na začátku kola vezmete jednu kartu s koláčkem, zatímco všichni drží v ruce pevně svoji vařečku. Jakmile odpočítáte start, otočíte recept tak, aby jej všichni viděli. Všichni kuchtíci teď musí současně lovit kuličky z hrnce kuličky do svojí misky. V průběhu celého snažení ale mohou hráči používat pouze jednu ruku.

Kuličky jsou velice neposedné a nabrat je není vůbec jednoduché. Naštěstí každá vařečka má uprostřed své větší plochy vykroužený otvor, odkud už ingredience tak snadno neuteče. Pouze ten nejrychlejší ze všech získá kartu jen a jen pro sebe. Tak partie pokračuje, dokud některý ze soupeřů nenasbírá pátou kartu. Tento kuchař se stává okamžitě vítězem.

Monstertorte je velice jednoduchá hra, která se zaměřuje na šikovnost malých dětí. Už samotná krabice doporučuje tuto zábavu už od pátého roku věku a právě nejmenší hráči si užijí u vaření s příšerkami nejvíce legrace.

Monstertorte - rozehraná hra

Všichni hráči mají stejnou výchozí pozici a snaží se ulovit stejné kuličky. Těch je v míse vždy dostatek pro všechny, takže si pouze musíte dávat pozor, abyste se zbytečně neprali o nějakou přísadu se soupeřem.

Kromě legrace ale nabízí hra také zaměření na výuku motoriky, koordinace oko-ruka a také schopnost rychle reagovat. Šikovnost je v této hře naprosto nezbytná, protože kuličky se na vařečku jednou rukou nenabírají jednoduše. Obvykle pomůže zahnat ji do kouta, odkud už není úniku.

Monstertorte - rozehraná hra

Hra je velice dobře a jednoduše navržena, hlavní komponenty jsou ze dřeva. Ve dvou je sice zábava dobrá, ale s přibývajícími soupeři roste i chaos a s ním i atmosféra. S maximálními čtyřmi účastníky je tak Monstertorte jednoznačně nejlepší. Ale jak už jsme zmínili, i ve dvou mohou děti velice dobře trénovat a přitom se bavit.

Pravidla myslí i na situaci, kdy některý z hráčů v zaujetí vyloví špatnou kuličku. V takovou chvíli musí vyklopit zpět do hrnce celý obsah svojí misky a musí začít se sbíráním znovu. To už ale obvykle nemá šanci na vítězství v kole, protože ty jsou opravdu rychlá. Dorty se v obtížnosti liší od jedné kuličky až po pět, takže někdy záleží opravdu i na startovní reakci.

Monstertorte - karty

Monstertorte je krásnou dětskou hrou, která se hodí skvěle i pro ty nejmenší. Jedná se o akční soupeření a lovení kuliček, které nevyžaduje žádné strategické uvažování. Místo toho děti potřebují dobrou motoriku, kterou jim hra velmi dobře natrénuje. Přitom ale vůbec nic nebrání dospělým, aby se stali na chvíli také malými kuchtíky a bavili se u hry spolu se svými potomky.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
Počet hráčů
Herní doba
Minimální věk

Více o hře.

Recenze: MonsterTorte – když pečou příšerky dort
Monstertorte nám navařilo lentilkově barevnou zábavu. Hráči vezmou každý do ruky jednu vařečku a snaží se vylovit z hrnce kuličky, které se neposlušně kutálí pryč. Ve vařečce je otvor, s jehož pomocí nakonec kuličku přesunou do svojí misky, kam se snaží nasbírat všechny potřebné ingredience na dort, který se zrovna peče. Teprve tak sbírají karty, které určí vítěze. Hra trénuje potřebné dovednosti u malých děti, pěkně vypadá a má kvalitní provedení. Rychlá a jednoduchá zábava možná mohla být ještě bláznivější ve větším počtu, ale maximum jsou čtyři protivníci. Náročnější hráči si mohou stěžovat snad jen na chybějící vyšší obtížnost, jinak je Monstertorte povedenou dětskou hrou.
Klady:

+ kvalitní dřevěné provedení
+ trénuje motoriku a koordinaci
+ baví i dospělé
+ rychlá partie
+ herní plán je součástí krabice
Zápory:

- jen pro čtyři soupeře
- chybí varianty nebo vyšší obtížnosti
Prozkoumávejte dál
Recenze: Ticket to Ride Nordic Countries – železnice na severu