Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Vzducholodě – stavitelem nebeských obrů

Vzducholodě - balení

Vznáší se tiše na nebi. Nenápadně se vám připlíží za záda. A pak vás odvezou, kamkoliv budete chtít. Vzducholodě jsou ladní ptáci, kteří nejsou vůbec nebezpeční. Jednou je vypustíte z hnízda a ony budou roznášet radost a krásu všude, kam přiletí.

A stejné poslání by mohla mít i dnes již klasická desková hra Vzducholodě, kterou vydala v roce 2007 společnost Queen Games. Jejím autorem je Andreas Seyfarth, autor nezapomenutelných her Poštovní kurýr (recenze), San Juan (recenze) nebo Puerto Rico. Dnes ji má v češtině v nabídce společnost Piatnik a nakonec se dostala do rukou i nám.

Hra se nachází v malé, ale vysoké krabici, ve které jsme našli dříve třeba kostkový Řím (recenze). Na jejím víku jsou konstruktéři, kteří jsou pyšní na svůj nejnovější výtvor. Obří vzducholoď, která se vznáší ve vzduchu. My ale s ní nebudeme trávit hlavu v oblacích, ale místo toho se rychle podíváme dovnitř krabice.

Vzducholodě - připravená hra

Uvnitř hlubokánské krabice na vás čekají v první řade pravidla a naprosto atypický herní plán. Je sice přeložený na třetiny, ale tvoří vysokou věž pro vypouštění vzducholodí do světa. Obsahuje především políčka pro karty rozšíření, ale také místo pro zakotvení vzducholodí a všemu vévodí bájný Hindenburg úplně nahoře.

Další na řadě jsou čtyři tvůrčí desky pro jednotlivé hráče. Právě zde budou všichni soupeři uskutečňovat svoje sny a plány. Všechny jsou od sebe k nerozeznání a budou sloužit jako místo pro uložení všech hráčských karet.

Ty jsou právě tím dalším, co na vás uvnitř hlubokých přihrádek čeká. Na nich jsou nejen výsledné vzducholodě, ale také všechny prvky, které vás čekají na cestě k nim. Motory, inženýři, velitelé i haly. Všechny karty ale mají svůj barevný lem, cenu v levém horním rohu, zatímco skýtají nějaké možnosti ve spodní části. Sestavu doplňují žetony vlajek, které slouží jako bonusy, kartonové epochy a také barevné kostky. Úplně na závěr vypluje z krabice dřevěná vzducholoď.

Vzducholodě - připravená hra

Přípravu hry začnete rozložením vysoké stavební plošiny do středu stolu a vedle ní položí bonusové destičky, kostky a vzducholoď, která na začátku nebude patřit nikomu. Společnými silami hráči roztřídí karty vzducholodí na tři hromádky a podle instrukcí v pravidlech je rozmístí na čtyři políčka na herním plánu. Ve hře nebudou použity všechny, což zaručuje nejistotu a variabilitu.

Také karty rozšíření se rozdělí na dvě poloviny. Tady jsou vodítkem římské číslice, které rozdělují časovou osu partie na dvě etapy. Ke každé z nich patří hromádka karet, kterou hráči zamíchají zvlášť a vytvoří z nich dva dobírací balíčky. Mezi nimi ale hráči objeví také šest startovních karet vybavení, z nichž si jednu rozdělí. Zbytek rozloží hráči do zásoby na společném plánu a doplní je z dobíracího balíčku první etapy tak, aby karet bylo šest.

Každý hráč dostane desku svojí firmy, vybere si jednu zemi a vezme si odpovídající destičku s vlajkou. Položí ji základní stranou s římskou jedničkou nahoru. Na svoji desku si také položí startovní kartu rozšíření na pole odpovídající barvy. Začínající hráč dostane ze zásoby tři bonusové destičky, zatímco všichni ostatní soupeři dostanou rovnou čtyři. Všichni si je položí na svoje hráčské plány.

Vzducholodě - rozehraná hra

Hráči se střídají na tahu, ve kterém provedou vždy právě dvě fáze. Nejdříve si hráč rozšíří nabídku vylepšení na desce tak, že odkryje novou kartu rozšíření a položí ji do odpovídajícího barevného řádku. Časem se stane, že některá z řad bude plná. V takovém případě odstraní kartu zcela vlevo, kterou už hráči měli možnost získat a nikdo o ni neprojevil zájem. Novou pak položí zcela doprava.

Spodní řádek karet udává kostky, které hráči přidává do jeho zásoby. Právě tolik jich má k dispozici pro druhou fázi kola, kterou je nákup vybavení z nabídky nebo snaha o postavení některé z viditelných karet vzducholodí. Všechny karty, které mohou hráči nakupovat, mají ve svojí horní části dvě oblasti požadavků – vlevo sestavu kostek, které musí být k jejich získání použity a napravo pak hodnotu, kterou musí uchazeč opravdu hodit. Využít může ale více kostek a teprve z nich vybrat kartou požadované množství, čímž si vylepšuje svoje šance.

V případě úspěchu si hráč vezme kartu a položí ji na svoji desku. Od této chvíle může využívat výhod, které mu ve spodní části poskytuje. Kromě nových kostek to mohou být také bonusy k hodům (v případě motorů). K vylepšení výsledku lze využít také bonusové kartičky a dřevěnou vzducholoď, kterou má pod kontrolou vždy hráč, který jako poslední postavil vzdušného obra. Za neúspěšný pokus je ale cena útěchy – jedna bonusová destička.

Vzducholodě - rozehraná hra

Hráči se tak postupně stavěním vzducholodí dostávají na dno nabídky. Jakmile vyprázdní některou z hromádek, mohou se konečně podílet na snu každého inženýra vzducholodí – na stavbě Hindenburgu. Pokud se to někomu podaří, položí na první políčko Hindenburgu žeton se svojí vlaječkou.

Mezi kartami rozšíření je zamíchaná karta změny epochy. Ta nijak neovlivňuje další odhalování vybavení. Místo toho pouze umožní všem hráčům otočit jejich kartičku podnikatele. Tak se jim zpřístupní kromě jedné bílé nově i červená kostka. Jinak pokračuje partie beze změny a to až do chvíle, kdy je dokončený Hindenburg. V tuto chvíli si všichni soupeři sečtou body za nastřádané vzducholodě a karty vylepšení (ty s medailemi v pravém dolním rohu).

Vzducholodě létají překvapivě jen a jen na kostky. Všechno ostatní jsou jen doplňky, které vás možná dostanou o kousek blíž k cíli, ale ten zůstane stále mimo dosah bez potřebných kostek. Hra tak obsahuje pořádnou dávku štěstí. Abyste si vylepšili svoje šance na úspěch, musíte získat jiné kostky a to zase potřebujete náhodu na své straně.

Vzducholodě - karty

Velkou výhodou této hry je její přístupnost. Pravidla jsou jednoduchá a spoluhráčům je vysvětlíte během několika minut. Ovšem hra přesto není ničím výjimečná. Je rychlá, ve více hráčích plná soubojů o karty vybavení i vzducholodí, ale přesto tomu chybí ta pověstná jiskra na závěr.

Hra odměňuje překvapivě toho nejúspěšnějšího, který postaví vzducholoď a ještě mu poskytne bonus. Naštěstí ale i smolaři dostanou za svoje špatné hody kostkou kompenzaci v podobě bonusových žetonů. Ty lze navíc použít i k jednomu bonusovému tahu, kterým se mohou hráči dotáhnout. Bude vás ale stát rovnou tři žetonky.

Nejdůležitější prověrkou hráčských schopností je umění zvážit riziko a dovednost dobře kombinovat schopnosti karet tak, abyste z nich měli co nejlepší užitek. Na svojí herní desce máte pouze omezený prostor pro karty a později dokonce budete muset některé nahradit novými a lepšími. To platí především pro druhou epochu hry, ve které na vás čekají karty s vítěznými body.

Vzducholodě - herní plán

V čem Vzducholodě ale neuspějí vůbec, je přenesení atmosféry ze stavby těchto vzdušných obrů na hráče. Samotné házení kostkami určitě nestačí a hlavně mechanismus nákupu karet za hozené hodnoty nijak neodpovídá získávání zdrojů pro stavbu. Když se na to podíváme takto, tak je hra vlastně jednoduše o hodech kostkami a snaze dobře odhadnou svoje síly. Právě proto nakonec nejsou Vzducholodě nijak výjimečnou hrou, která zabaví, ale nenadchne. Pro nákup ale určitě hovoří příznivá cena, díky které se hra hodí jako dárek do rodiny, která jinak s kostkovými / deskovými hrami nemá žádné zkušenosti.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAndreas Seyfarth
IlustraceJo Hartwig
VydavatelQueen Games, Corfix, G3
Rok vydání2007
Počet hráčů2 - 4
Herní doba60
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(26 voters)
KategorieAviation / Flight, Dice, Industry / Manufacturing
MechanismyDice Rolling, Open Drafting, Set Collection
RodinaTheme: Airships / Blimps / Dirigibles / Zeppelins
Alternativní názvyDes géants dans le ciel, Giganci przestworzy, Giganten der Lüfte, Giganten in de lucht, Gigantes de los aires, Giganti dell' aria, Vzducholodě

Více o hře.

Recenze: Vzducholodě – stavitelem nebeských obrů
Vzducholodě nabízí jednoduchou rodinnou kostkovou zábavu, která nemá se vzducholoděmi nic společného. Dobrými hody kostkami získáte další kostky a časem také vítězné body, které z vás mohou udělat šampiona a pána legendárního Hindenburgu. Cesta k výhře je ale dlážděná pořádnou dávkou štěstí. Naštěstí ve hře jsou bonusové žetony a možnost jít do dobře zváženého rizika. V nabídce je dostatek karet, aby si každý vybral. Nakonec tak i ve více hráčích si každý staví na svém poli a příliš se nepletou ostatním do práce. Ačkoliv je hra zajímavá a jednoduchá, postrádá hlubší atmosféru a je vlastně v první řadě o házení kostkami. To bohužel nestačí k tomu, aby Vzducholodě zaujaly širší publikum.
Klady:

+ cena
+ jednoduchý kostkový princip
+ zajímavý herní plán
+ musíte správně odhadovat riziko
+ možnost částečně překonat smůlu
Zápory:

- velký vliv náhody
- ve hře chybí atmosféra
2
Prozkoumávejte dál
Recenze: Vydejte se po stopách Fantoma