Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Nalož Tatru – závody s náklaďáky

Když se řekne náklaďák, asi všem vytane na mysli klasická Tatrovka. Všichni jsme si s ní hráli, všichni ji neustále vídáme a značka natolik zdomácněla, že i fůry hlíny se počítají ne na náklaďáky, ale na takzvané tatrovky.

A to je přesně ta práce, která bude zajímat hráče nové hry Nalož Tatru. Vznikla samozřejmě pod záštitou firmy Tatra, která svoji značku propůjčila dílu od designéra Štěpána Peterky. O ilustrace vozů i prostředí, ve kterém se závody odehrávají, se postaral Miro Budiš. A všechno to vydává společnost Dino.

Klasikou je ta oranžová, ale na víku vidíme i modrou. To proto, aby autíčka s očima, které jako by nás upomínaly na slavnou filmovou sérii Auta, trefila do cíle. Hráči s pomocí puzzle dílků poskládají čtvercovou trať, po které vedou dvě asfaltové silnice. Ve středu plánu zůstane místo, které lze využít na položení žetonů surovin, které hráči budou se svými vozy transportovat. V nabídce je dřevo, kámen, cihly a kanystry s benzínem. Jednotliví účastníci si pak vyberou každý jednu svoji Tatru (kromě oranžové a modré je tu ještě zelená a fialová) a postaví ji na startovní pozici garáží. Na jednotlivé domečky na plánu pak rozmístí náhodně žetony zakázek.

Každý hráč ve svém tahu hodí kostkou a posune svoji figurku po silnici. Může při tom kdykoliv jízdu ukončit a zastavit na některém speciálním políčku nebo dokonce využít tunel a přesunout se rychle na druhou stranu plánu. Obvykle to bude v rohu, kde se dá současně nakládat suroviny, ale i je vykládat, aby si hráč udělal místo na jiné. Díky tomu nejsou druhy omezené na svůj roh, ale cihly lze vyložit klidně i mezi dřevo, kde jej další hráč může zase naložit. Po celou dobu hráč může mít na korbě pouze tři libovolné žetony. Výjimkou jsou kanystry, ty mohou být rovnou čtyři.

Na mapě jsou rozestavěné domy, na které musí hráči doručit suroviny v rámci zakázek. Tu lze splnit pouze, pokud se na korbě nachází správné složení surovin a k tomu ještě Tatra zastaví na místě, kde takový stavební materiál potřebují. Tím, že hráč odevzdá potřebné suroviny (podle barev na žetonu), získá žeton zakázky a dostane za něj vítězné body na jeho zadní straně.

A zatímco po odhození kanystru může hráč provést ihned druhý hod kostkou a podruhé popojet jeho Tatrou. Přesto se hráči střídají v pohybu svými vozítky, převážení a doručování surovin až do momentu, kdy dojde na plánu zásoba žetonů zakázek. Ten, kdo získal ze splněných úkolů nejvíce bodů, se stává vítězem.

Nalož Tatru je jednoduchou doručovací hrou, která je skvělá pro mladší děti. Je to takový další výraznější krok od Člověče, nezlob se. I tady se figurky Tater posouvají podle hodu kostkou, ale k tom mají ještě nové úkoly a nemusí využít všechny puntíky, které po jejich hodu padnou. A tuto možnost budou potřebovat, protože pouze tak lze doručit všechny suroviny potřebné ke stavbě domů.

Tatry dělají přesně to, co jim jde nejlépe po desítky let, co tu jsou s námi. A jejich podoba je pořád stejná, jako u velkého plastového náklaďáku, se kterým si většina z nás hrála na pískovišti, ať už to bylo před deseti, dvaceti nebo třiceti lety.

A právě na lákavosti těchto figurek i tohoto světa staví i nová hra, která ale je přesně tím, co děti potřebují. Jednoduchá, rychlá, ale při tom rozhodně není hloupá. Umožňuje dokonce základní taktické rozhodování, jak se účastníci mohou rozhodovat co a kdy naloží, aby mohli co nejlépe a nejrychleji plnit zakázky.

Hra má rychlý spád, jak se autíčka rozeběhnou po mapě. Hráči při tom nejsou až tak závislí na štěstí, protože lze pohyb rozumně přerušit. Díky tomu je celá partie u konce během dvaceti někdy třiceti minut. A pobaví, ať už po silnici jezdí dvě, tři nebo čtyři Tatry. O zakázky je pokaždé dostatečný zájem a hráči se musí otáčet.

Nalož Tatru je doručovací hra, která nabízí zábavu malým školákům. Stačí umět počítat a mohou se místo jednoduchého vedení figurek do domečku vydat s Tatrami na dobrodružnou pouť za rozvozem stavebního materiálu. Nalož Tatru baví, trénuje počty a k tomu vypráví příběh aut, které všichni mají rádi.

Recenze: Nalož Tatru – závody s náklaďáky
Nalož Tatru je hra, ve které se vozidla pohybují s náklady po silnicích a jejich dojezd závisí na počtu puntíků na kostce. Ale hráči mohou kdykoliv tuto jízdu předčasně ukončit, aby nabrali nebo vyložili svůj náklad. Plní tak zakázky, které se povalují po plánu a sbírají body. Hra nabízí i pár voleb, které děti potěší, a naučí je, že není vše jen o hodu kostkou. Nalož Tatru je nejen založený na vzhledu milovaných plastových Tater, ale současně je to i dobrá dětská hra.
Klady:
+ téma nákladních aut
+ autíčka vypadají jako z filmu Auta, což děti láká
+ možnost kdykoliv zastavit
+ plnění zakázek je zábavné
Zápory:
= náhoda má pořád dost slova, když padnou nízká čísla
4.1
Prozkoumávejte dál
Recenze: Battlestar Galactica Starship Battles