Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Periodic – A Game of the Elements – tabulka na hraní

periodic-21

Už jste o ní asi slyšeli. Tabulka, jejíž velikost není nikdy konečná. Má počáteční prvek, který je jasně daný, ale její obsah nemůže být nikdy konečný, stejně jako nemá konce ani náš vesmír. Periodická tabulka prvků je místem, kde se setkávají všechna stvoření i předměty planety na jednom místě a jsou si rovni.

To ale neplatí o hráčích, kteří chtějí při jejím průzkumu být tím, kdo zvítězí. Pro všechny zájemce o takové vítězství si připravil zábavu designér John J. Coveyou (Cytosis). O grafiku hry se postaral Tomasz Bogusz, který ji vydává s pomocí podpory samotných fanoušků na serveru Kickstarter. Krabice jde ale do distribuce v obchodech a to i zásluhou distributora Esdevium Games.

Pod víkem na hráče čeká periodická tabulka. To není asi žádným překvapením vzhledem k obrázku na krabici. A právě tato deska zůstane hned pro úvod partie ležet uprostřed stolu. Společnost plánu dělá v krabici také hromada karet různého poslání, čtyři druhy figurek (kostky, lahvičky, mikroskopy a disky) a nějaké ty kartonové dílky.

periodic-07

Po stranách plánu vytvoří karty skupin prvků  kružnici. Poblíž vznikne také nabídka čtyř hromádek karet cílů, z nichž jedna zůstane odhalená. Podle jejích nápisů hráči označí na tabulce odpovídající prvky s pomocí žetonů cílů. Ve spodní části plánu je místo pro jeden kus energie na každé z pozic trendů.

Potom už hráči každý dostanou žetony energie (v počtu podle herního pořadí), komponenty ve své zvolené barvě  a umístí svůj disk na začátek akademické stupnice. Jednotliví účastníci pak rozloží postupně své figurky mikroskopů na karty skupin prvků a podle nich také umístí lahvičku přímo do tabulky na prvek v rámci skupiny s nejnižším atomovým číslem. Každý si pak ze tří náhodně rozdaných karet agendy vybere jednu.

Ve svém tahu se bude hráč snažit následovat trendy výzkumu prvků svojí figurkou lahvičky. Musí k tomu zvolit z nabídky trendů a utratit za něj minci energie. To mu umožní posunout žeton o jedno až pět políček v zadaném směru. Svoji snahu může hráč opakovat, ale už za cenu dvou energií a to kolikrát chce. Místo toho si může sebrat energii z pole, které chce aktivovat. V takovém tahu ale může pohnout lahvičkou pouze jednou, právě podle pokynů této pozice.

periodic-01

Posun ale není tak jednoduchý. Využívá totiž všech tajů i vlastností tabulky a umožňuje tak přecházet mezi konci řádků nebo se pohybovat přes mezery v atomových číslech. Všechny tyto možnosti jsou dobře popsané v pravidlech.

Cílem hráčů je vyzkoumat daný prvek. Za tím účelem musí svojí figurkou ukončit pohyb právě na tomto políčku, čímž získá právo umístění jedno kostičky své barvy na kartu se zadáním. A to na pozici, která odpovídá dokončenému prvku. A těch může být na kartě cíle více. Jestliže má některý z hráčů kostičky na všech pozicích, jednoduše si kartu vezme a další hráči v pořadí podle kostiček dostanou ceny útěchy v podobě žetonů laboratorních bodů. Poté odhalí nový úkol a partie pokračuje.

Když hráč skončí svůj pohyb na kartě ze stejné skupiny, jakou má nastavenou na obvodu mikroskopem, musí svého zvěda posunout po směru hodinových ručiček. Tah hráče může být završen tímto přesunem a s ním spojeným ziskem dalšího bodu na stupnici akademických úspěchů. Jakmile se na této linii dostanou hráči dostatečně daleko, nastává konec partie. Hra může skončit i ve chvíli, kdy dojde jeden z balíčků úkolů. Všichni účastníci posčítají body za stupnice, získané (a splněné) úkoly, ale také ze svých tajných karet agendy. Ten, kdo má v součtu bodů nejvíce, vítězí.

periodic-11

Na hře Periodic je záludným problémem a stěžejní vlastností hlavně téma. Na jedné straně je opravdu extrémně originální, na druhou stranu může řadě hráčů připadat nepřístupné. A to se úzce váže k hratelnosti, která není úplně nejlepší.

Ačkoliv se tváří všechno velmi vědecky, nakonec jde v náplni partie hlavně o pobíhání po plánu, na kterém jsou zrovna shodou okolností prvky. I tak ale hra vzbuzuje nadšení u všech hráčů, kteří mají zájem o vědu a speciálně o chemii. Právě ti ve hře najdou největší zalíbení a objeví tam i tu zábavu, která pro jiné může být skryta.

periodic-14

Velkým skrytým esem autora je věda, která se za celým průběhem partie ukrývá. Především skupinky prvků nejsou jen tak samoúčelné, ale mají svůj jasný smysl. A právě proto může Periodic skvěle fungovat jako výuková pomůcka.

Jednoduchost je ale současně velkou výhodou, která umožňuje hráčům soustředit se pouze a jen na cestu za vítězstvím. Hráči sice jenom pohybují svým žetonem po mapě z prvků, ale při tom mají docela zajímavé možnosti akcí na výběr. Jde samozřejmě o karty posunu.

periodic-16

Partie je solidní i ve dvou, protože obecně neobsahuje nějakou přehršel interakce. Hráči se tak mohou bavit v libovolném z povolených počtů, protože ani herní doba se významně nenafukuje. Partie obvykle trvá necelou hodinu.

Hra opravdu moc pěkně vypadá. A mluvíme nejen o dřevěných žetonech různých tvarů, ale i design a provedení samotného herního plánu. Ve hře je spousta karet a na celek se opravdu moc pěkně kouká.

periodic-17

Periodic je zajímavým designem postaveným kolem notoricky známé chemické tabulky. Všichni jsme se o ní ve škole učili, takže k ní máme nějaký vztah. Nemusí být vždy kladný, ale i tak je nám téma blízké. A naštěstí i samotná hra je zajímavá a docela zábavná. Není ale pro každého. Pokud ale máte vztah k chemii, pak si Periodic určitě vyzkoušejte.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJohn Coveyou, Paul Salomon
IlustraceTomasz Bogusz
VydavatelGenius Games, CrowD Games, Ediciones MasQueOca, Schwerkraft-Verlag, Ігромаг
Rok vydání2019
Počet hráčů2 - 5
Herní doba40
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(4 voters)
KategorieEconomic, Educational
MechanismyAction Points, Grid Movement, Set Collection
RozšířeníPeriodic: A Game of the Elements – Dice Goal Promo Card, Periodic: A Game of the Elements – Low-Energy Efficiency, Periodic: A Game of the Elements – Periodic Trendsetter
RodinaCrowdfunding: Kickstarter, Digital Implementations: Tabletopia, Series: Science Games (Genius Games), Theme: Chemistry, Theme: Science
Alternativní názvyElemente: Ein Spiel über das Periodensystem, Periodic: el juego de los elementos, Periodic: Гра елементів, Periodic: Таблица Менделеева

Více o hře.

Recenze: Periodic – A Game of the Elements – tabulka na hraní
Periodic je vlastně v první řadě závodem po plánu, který má tvar periodické tabulky prvků. Ale pokud nemáte k chemii vztah, pak vás asi box neosloví. Hra je při tom velmi solidní a nabízí nejen jednoduchost, ale především zajímavé možnost v tahu. Nakonec jde o hon na body, který vypadá moc pěkně a pobaví všechny povolené počty účastníků. Periodic je počinem, který se povedl a má solidní kvalitu.
Klady:

+ téma
+ vhodnost pro různé počty hráčů
+ jednoduchost
+ zpracování
+ věda za hrou
Zápory:

- téma nepromlouvá do hry (jen pohyb po mapce)
- není pro každého
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Caro – kostkované barvy