Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Pictionary Air – kreslete ve vzduchu

pictionary-air-03

Existuje kreslení a kreslení. V případě prvního si vystačíte s tužkou a papírem, je to jen malování pro radost. Jindy ale potřebujete spoustu výbavy se stojanem, barvami a plátnem. A teď je tu ještě zcela nová generace malování – virtuální. Stačí jen vzít magickou tužku, několikrát máchnout ve vzduchu a najednou je na světě překvapivý obrázek.

Kreslicí novinku s čarovnou tužkou ve vzduchu si pro hráče připravila společnost Mattel Games. Hra spatřila světlo v roce 2019 a nový způsob, jak kreslit a hádat se do Evropy dostává zásluhou firmy Esdevium Games.

Hra se ukrývá v plastovém blistru, ale z toho vysvobodí zájemci o kreslení žlutou krabičku z tvrdého papíru. Průhledným okénkem se ale předváděla už při nákupu plastová elektronická tužka, která zde nese název Pictionary Air Pen. S ním prostor uvnitř sdílí také hromádka více než stovky oboustranných karet.

pictionary-air-04

V rámci přípravy si musí hráči stáhnout do telefonu aplikaci Pictionary Air a do tužky vložit jednu alkalickou baterii LR6. Na oslavu tohoto úspěchu se špička tužky (po zapnutí malým tlačítkem na zadní části) rozsvítí červeně. Na tužce je pak tlačítko pro kreslení, díky kterému se barva změní na zelenou.

Ještě než se ale budou moci hráči pustit do hádání, musí se rozdělit na týmy, zamíchat karty se zadáním, umístit je do stojánku a především spustit aplikaci. Ta hned na úvod ukáže spoustu drobných pravidel pro správné fungování odezírání pohybů tužky – nedoporučuje se hrát před světly, zeleným nebo červeným pozadím. Hráči si nastaví, kolik kol chtějí hrát (výchozí je 5), jak dlouhý čas mají na každé kolo (výchozí je 90 vteřin) a jestli chtějí rovnou všechny své výkony nahrávat kamerou do telefonu.

Začínající hráč si vezme stojánek s kartami a tužku. Jeden z týmů začne a mezi svými členy zvolí toho, který se stane picturistou, tedy kreslířem pro dané kolo. Ten si vezme horní kartu z balíčku, podívá se na pět hesel a prohlédne si slova, která se jedno po druhém bude pokoušet spoluhráčům ve svém týmu předat. Při tom lze napovídat v libovolném pořadí.

pictionary-air-07

Když je kreslíř připraven, naznačí toto rozhodnutí svým kolegům. Jeden z nich drží mobilní zařízení s aplikací, ve které spustí časovač (tlačítko Start Timer ve spodní části obrazovky). Po odpočtu 3-2-1 se všechno rozeběhne. Při tom kreslíř by neměl vidět na obrazovku, ale musí pracovat pouze se svojí představivostí.

Obrazovka mobilního zařízení kouká přes fotoaparát, ale prostřednictvím rozšířené reality přidává informace o odpočtu a hlavně možnost dole mačkat tlačítko +1, kterým si tým eviduje dosažené skóre. To lze upravit i po ukončení kola. Potom je na řadě druhý tým, který dostane od soupeřů telefon.

Aktivní hráč kreslí s pomocí tužky (držením tlačítka) a snaží se tak napovědět svému týmu slovo z karty. Když někdo ze spoluhráčů uhodne a uspěje, zaznamená rovnou bod. Po uplynutí časového limitu snažení končí a v jeho průběhu má tedy tým šanci probojovat se až pěticí klíčových slov. Týmy se v tomto snažení střídají po dobu nastaveného počtu kol a který tým má na konci vyšší součet může slavit vítězství.

pictionary-air-10

Pictionary Air je v duchu prostě jen klasickými Aktivitami, ale místo kreslení na papír se tentokrát všechno přesouvá na obrazovku mobilního zařízení. Když sledujete kamaráda, jak mává tužkou ve vzduchu a na displeji se objevují čáry, vypadá to skoro jako kouzlo. Je dobré vidět, že technika a moderní možnosti jsou využívané i ve světě deskových her.

Základem zábavy je samotná rozšířená realita. Pokud tedy hráč má dobrou představivost, může se do obrázku sám zapojit a tím vytvořit opravdu jedinečné obrázky. Právě rozšířená realita, ve které vlastně vládne jen jednobarevná kreslená čára, je tím hlavním lákadlem. A nezkušené hráče (na které ostatně Pictionary cílí obvykle) opravdu zaujme na první pokus. Všichni budou nadšení z možnosti kreslit ve vzduchu jen tak.

Velká část zábavy pro týmy plyne z faktu, že popisující hráč sám nevidí, co kreslí. Musí se pokusit všechno zvládnout jen ve své hlavě, protože tužka samozřejmě ve vzduchu nezanechává stopu. Díky tomu je vše pro vyprávějícího hráče velmi těžké, především s porovnáním s ostatními hrami s tímto hádacím mechanismem.

pictionary-air-06

Hráči poskytují nápovědu svým kolegům, takže se musí ze všech sil snažit být co nejrychlejší. Mohou si ale na kartě zvolit na začátek ty nejjednodušší hesla, která se dají popsat a uhodnout v okamžiku. Teprve potom by se měli pustit do těch složitějších, jako je poslední řádek na každé kartě – heslo za dva body místo jednoho.

Vzhledem k designu aplikace je reálné mít ve hře pouze jeden telefon, na který koukají všichni členové. Protože to může být nepohodlné, nabízí pravidla také možnost vysílat z telefonu na obrazovku nějakého většího zařízení, třeba televize. Pokud kreslíř není spokojený se svým výtvorem nebo chce začít od znovu, může požádat svoje spoluhráče, aby obrazovku s pomocí tlačítka vymazali.

Zadání je celkem více než dvě stovky (pamatujete, že karty jsou oboustranné?), což vystačí na pěkný počet partií. Délku celého souboje si určí hráči sami tím, jaký nastaví časový limit pro jedno kolo. Obvykle to tedy znamená (beze změny nastavení) pouhých dvacet minut.

pictionary-air-11

Pokud ale taková možnost není, pak nastává zásadní problém. U telefonu se směstná pouze omezený počet diváků, takže obvykle soupeřící tým není vůbec v obraze. Podle nás je tedy společný displej naprostou nezbytností. Bez objevující se zářivé čáry už to prostě není pro ostatní diváky ono.

Jakmile si aplikaci jednou stáhnete, ať už pro Android nebo IOS, pak už nebudete dále k hraní potřebovat data z internetu. Vše potřebné už je obsahem programu.

Pictionary Air je novou generací párty her, ve které se budou zase všichni hrbit nad televizí nebo mobilním telefonem, od kterého k hrám utekli. Pokud vám ale nevadí návrat k digitálním zařízením, pak naleznete v této krabičce spoustu legrace a hratelnosti. V Pictionary Air jde jen o kreslení čar, ale ty v realitě neexistují. Ale právě proto je to zábava.

Recenze: Pictionary Air – kreslete ve vzduchu
Pictionary Air je elegantním způsobem, jak přenést klasickou hru šarád do skutečnosti, ale při tom ji ponechat stále v zóně představ. Hráči s pomocí svítící tužky budou kreslit před aplikací a snažit se tak napovědět ostatním heslo, které se dočetli na kartě. Takové kreslení není jednoduché, protože samotný hráč nevidí, co vytváří. Právě proto hra přináší zajímavé situace, ale při tom není nijak zbytečně pomalá. Jen soupeřící tým (pokud není k dispozici velká obrazovka) nemůže průběh kreslení sledovat. Pictionary Air je originální nápad, jak obohatit hledání slov o něco opravdu nového.
Klady:

+ legrace z kreslení poslepu
+ originální způsob párty hádání
+ dostatek zadání
+ herní doba
+ možnost promítat na televizi
Zápory:

- tým, který není na tahu, se může nudit
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: The Mysterious Forest – v lese číhá nebezpečí