Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Rummikub Kids Edition – kreslení hrdinové s čísly

rummikub-kids-01

Když se zvířátka sejdou u Disneyho, obvykle je z toho nějaká pohádka. Příběh o odvaze nebo dobrých skutcích, které nezůstanou neodměněny. Někdy je musí vyprávět jiní a někdy se seřadí do linie úplně sami jen tak podle pořadových čísel.

Tak nějak to bude i v nové verzi hry Rummikub, která nese podtitul Kids Edition. Tahle hra je navržena pod záštitou postav společnosti Disney, takže se máme na co těšit. To všechno pak přichází pod hlavičkou společnosti Piatnik, která hru vydala.

Najdeme ji v nepříliš velké modré krabici, na jejímž víku už čeká spousta kreslených hrdinů populárních pohádek. Je tu Medvídek Pú, Bambi, Minnie, ale i princezny, Dumbo nebo Mickey. A všichni do jednoho čekají a lišácky mrkají na hráče, aby otevřel krabici. Od té chvíle se stane obětí zakletí.

rummikub-kids-05

Jenže tahle kletba je pozitivního rázu, jak už se brzy dozvíme. Uvnitř krabice, přímo na jejím dně, leží plastové stojánky ve čtyřech barvách. Každá má dvě šikmé lišty, které budou neomylně držet destičky. Ty jsou tou druhou a hlavní komponentou celé hry. Je jich uvnitř celkem 42 kusů (z toho dva žolíci) a vytváří čtyři sady po deseti kamenech. Ty jsou očíslované od jedničky do desítky a každý ukazuje jinou postavičku, napříč barvami ale obrázky sedí k číslům.

Na začátku partie dostane každý z účastníků sedm kamenů, které si umístí do stojánku. Zbývající destičky vytvoří zásobu, ze které si budou později hráči losovat nové dílky na dobrání. Teď je ale především třeba, aby si každý z účastníků vybral jednu barvu a vzal si k sobě odpovídající stojánek, do kterého své destičky postaví. Díky tomu o nich má vždy dokonalý přehled.

Poté se hráči střídají na tazích. Budou se snažit ze svých kamenů vytvořit skupinky alespoň o třech kamenech. Mohou to být dílky se stejným obrázkem (a tedy i číslem) různých barev nebo naopak stejná barva, ale v tom případě musí obsahovat čísla po sobě jdoucí. Tyto destičky si hráči umisťují před sebe.

rummikub-kids-08

Díky tomu se v budoucích tazích rozšiřují možnosti pro všechny zúčastněné. Kromě vykládání a vytváření nových kombinací mohou kameny přikládat i k těm sadám, které už leží na stole. A to i k těm, které leží před soupeři.

Může nastat i situace, kdy se žádný z kamenů na stůl nehodí. V tom případě si hráč dobere nový dílek ze společné zásoby a počká, až na něj přijde znovu řada. Partie tak pokračuje vykládáním sad a přikládáním destiček až do chvíle, kdy se jednomu z hráčů podaří zbavit všech kamenů. Ten se stává vítězem. Pokud to nedokáže žádný z hráčů, pak hra končí, až dojdou kameny v zásobě a vyhrává ten, kdo jich má v danou chvíli nejméně.

Rummikub Kids Edition se tedy v základu hraje přesně stejně, jako ten původní. Není tu nic nového a přesto obrázky a známí hrdinové hru trochu posouvají od toho matematického pocitu směrem, kterému se děti nebudou bránit. A to přesto, že na destičkách jsou samozřejmě stále čísla.

rummikub-kids-10

Ale hra je uzpůsobena dokonce tomu, aby ji mohli vyzkoušet už čtyřletí! Jak je to možné vzhledem k pravidlům, která jsme právě vysvětlili? Ona to není jediná verze, kterou příručka hry obsahuje. My popsali tu nejsložitější, ale hráči budou mít možnost vytvářet v jednodušších variantách i kombinace ze dvou kamenů a bez žolíků. Celkem se v pravidlech dočteme tři postupně narůstající obtížnosti pravidel, ale všechny jsou z pohledu dospělého hodně podobné.

Ovšem i tak je plná verze Rummikubu Kids Edition plnohodnotným Rummikubem a pobaví i starší hráče. Ale právě zaměření na menší publikum je tím, co je třeba na hře ocenit, protože se jí děti daří přilákat. Ať už je to parádní zpracování nebo jednoduchá pravidla, vše funguje tak jak má. Hra je příjemně rychlá (do dvaceti minut) a pobaví dva, tři ale i čtyři soupeře současně. Rozdíly tam nejsou, pouze nabídka k přikládání se liší.

Jednotlivé destičky jsou připraveny i pro hráče, kteří mají potíže s rozeznáváním barev. Ty jsou rozlišeny navíc také symboly v dolní části destiček. To je třeba ocenit, protože mnoho firem na tyto opomenuté skupinky hráčů nemyslí.

rummikub-kids-16

Rummikub Kids Edition nepřináší žádné převratné novinky nebo upravená pravidla, ale přidává varianty pro menší. A protože jsou destičky obohaceny krásnými Disneyho ilustracemi, stane se Rummikub Kids Edition velmi rychle favoritem rodinných večerů s dětmi.

Recenze: Rummikub Kids Edition – kreslení hrdinové s čísly
Rummikub Kids Edition si s sebou nese všechno, čím se nám zalíbila původní verze hry. Hráči, v tomto případě děti, sestavují sady destiček podle čísel nebo barev a spolu se snažením se i nenápadně učí. Hlavní tu ale je zábava, která je přístupná už od čtyř let, což je pro tuto hru opravdu velký úspěch. A protože máme Rummikub jako takový moc rádi a oceňujeme jeho hratelnost, pak moc rádi doporučujeme Rummikub Kids Edition všem rodičům a jejich ratolestem.
Klady:

+ už pro čtyřleté hráče
+ tři varianty obtížnosti hry
+ krásné Disneyho ilustrace
+ funguje na jedničku i pro dospělé (v plné verzi)
Zápory:

- matematika
- losování dílků je náhodné
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Gravitrax – rozšíření Spirála, Lanovka a Transfer