Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Sentinels of the Multiverse Rook City – hrdinové jsou zpátky

Sentinels of the Multiverse: Rook City - balení

Když jsme tu před dvěma měsíci měli na recenzování hrdinskou kooperativní hru Sentinels of the Multiverse, už bylo na světě i rozšíření. A protože se nám dobrodružství, které jsme se superhrdiny zažili, líbily, požádali jsme společnost Greater Than Games o poskytnutí rozšíření k dalšímu testování. A dnes je konečně ten den, kdy se s vámi o naše dojmy podělíme.

V předchozím odstavečku jsme už zmínili téměř všechny důležité informace. Rook City je, stejně jako původní hra, dítětem tří autorů: Christophera Badella, Paula Bendera a Adama Rebottara. Ten poslední z nich je zodpovědný za ilustrace.

Rook City se ukrývá v temnější krabici než Sentinelové a překvapivě je svými rozměry také o kousek větší. Zvláštně obdélníkový tvar, který jste asi u jiné hry ještě neviděli, v sobě schovává tři hromádky karet. Krabice je jinak vyložená papírovou vložkou, která v ní nechává místo právě pro tyto tři balíčky, které nijak neputují.

Sentinels of the Multiverse: Rook City - připravená hra

V těchto balíčcích najdete dva nové hrdiny, čtyři neokoukané padouchy a dvě objevená prostředí. Tím rozšíření opět posouvá hru do nevídaných míst a znovuhratelnost se pomocí čtyř nových zločinců posouvá úplně mimo hranice ohrání. Kromě nových karet ale Rook City představuje také několik novinek v herní části, ke kterým se za chvíli dostaneme.

Nevíte, jak se Sentinels of the Multiverse hrají? Nejlepší bude přečíst si naši původní recenzi. Přesto si společně krátce osvěžíme základní principy. Každý hráč kontroluje jednoho vybraného hrdinu, kterého představuje balíček karet. Společně stojí proti padouchovi v náhodně vylosovaném prostředí. Hráči si dobírají do ruky karty své postavy a mohou používat jednorázové akce nebo vykládat předměty. V každém kole mohou použít nějakou schopnost, kterou pomohou svým spolubojovníkům nebo uškodí nepříteli. Hráči prohrávají ve chvíli, kdy všichni hrdinové zahynou. K vítězství potřebují porazit zločince, tedy snížit počet jeho životů na nulu.

Samozřejmě ve hře je spousta dalších faktorů. Hlavním z nich je prostředí, které hráčům většinou zesložiťuje situaci, ale také obrovsky pomáhá atmosféře celého hrdinského souboje. Právě v zážitku, který budete z utkání mít, se ukrývala největší zbraň původních Sentinels of the Multiverse.

Sentinels of the Multiverse: Rook City - karty

Původní vydání se ovšem potýkalo také s jedním závažným nedostatkem. Jednalo se o vyváženost hry v různých počtech hráčů. Autoři se naštěstí poučili z reakcí fanoušků a v novém rozšíření zavedli škálování. Každá karta má na sobě rovnou uvedené údaje pro různé počty hráčů u znaku H (hrdinové) v kroužku. Díky tomu konečně nemusíte ve třech hráčích hrát se čtyřmi hrdiny a podobně.

Bohužel škálování se týká pouze Rook City, pokud tedy smícháte rozšíření se základní hrou, stále budete mít nevyváženou hru. Takže snaha se počítá, ale způsob, jak změnit původní karty je pouze jediný – autoři na svém webu nabídnou ke stažení přelepky jakmile vyjde nová rozšířená edice.

Kromě této skvělé novinky, která dělá ze Sentinelů zábavu pro všechny počty hráčů, se hráči dočkají také nového druhu poškození, které je „nesnížitelné“. Pokud vám nějaký nepřítel uštědří takovou ránu, nemáte šanci její účinky zmírnit. Jediná šance, jak se jí vyhnout, je být totálně imunní vůči danému druhu poškození.

Sentinels of the Multiverse: Rook City - rozehraná hra

Tohle poškození otevírá nové výzvy pro hráče, protože často hrdinové (především v základu) dokázali některé zásahy pohltit a snížit. Tentokrát proti nim není prostě obrany a útok je tak smrtící, že se mu nelze vyhnout. Hráči tak musí vymýšlet nové taktiky a snažit se jinak vypořádat s nebezpečím porážky.

Některé postavy se také nově stávají nezničitelnými. To znamená, že i ve chvíli, kdy této kartě klesne počet životů na nula, zůstává nadále ve hře a to až do jejího úplného konce. To samozřejmě znamená, že platí také některé efekty s kartou spojené nebo ovlivňuje jiné události ve hře. I tato karta výrazně mění některé strategie, které musíte v partii využívat.

Rozšíření Rook City je celkově výrazně obtížnější a jeho vyvážení pro více hráčů je znát. Vzhledem k faktu, že obsahuje pouze dva hrdiny, můžete si jej vychutnat úplně nejlépe právě ve dvou. Ve více musíte zařadit některého dalšího hrdinu, který už může mít dovednosti neškálované. Většina těchto efektů je však naštěstí na kartách nepřátel a prostředí.

Sentinels of the Multiverse: Rook City - karty

Když už mluvíme o prostředí – tyto karty nejsou konečně pouze textové, ale obsahují také obrázek. No a ilustrace samotné jsou opět něčím, co by vás mělo ještě více namotivovat k pořízení hry. Adam Rebottaro kreslí opravdu zajímavým způsobem a komiksové postavy v nejrůznějších pozicích mu opravdu jdou od ruky.

A co vlastně hrdinové a záporáci, které ve hře naleznete? Dohromady je těchto postav šest a klaďasové rozhodně nejsou v převaze. Ale to nevadí, protože jich bylo hodně už v původní hře. Naopak buďte rádi za čtyři nepřátele, kteří mají opět velice zajímavé a nápadité schopnosti.

Třeba Organizace je plná zajímavých nápadů – má jednoho šéfa a poskoka, jak už to bývá. K tomu ale ještě čekají na poražení underbossové, tedy nižší bossové a pak řadoví vojáci, kteří na začátku začínají v odkládacím balíčku. A někteří jako třeba zloděj jsou hodně nepříjemní.

Sentinels of the Multiverse: Rook City - karty

V balíčku prostředí Rook City najdete ještě navíc karty, které budou přetrvávat několik tahů a mají životy. I je musíte porazit a postaví se do cesty vaší věci.

I hrdinové jsou zajímaví, ačkoliv jsou pouze dva. Oblíbenou se stala ExPatriette, která neustále v ruce drží nějakou střelnou zbraň. Je to takový Rocky s fialovými vlasy a ženského pohlaví. Výborná postava.

Sentinels of the Multiverse: Rook City opravuje ten nejzásadnější problém, který v této hře byl. Obtížnost se nelišila s počtem hráčů. To je teď už jinak a je to výborné! Když se můžete soustředit pouze na jednoho hrdinu a jeho balíček i v méně hráčích, tak si hru mnohem více užijete. Navíc přidává krabička nové schopnosti postavám, které opět mění přístup ke hře a nutí vás zvažovat každý tah. Sentinelové se znovu hlásí do boje a vy byste měli stát v první řadě a zakřičet: Do útoku!

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorChristopher Badell, Paul Bender, Adam Rebottaro
IlustraceAdam Rebottaro
VydavatelGreater Than Games, LLC
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 5
Herní doba30
Minimální věk13 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(7 voters)
KategorieExpansion for Base-game, Card Game, Comic Book / Strip, Fighting
MechanismyCooperative Game, Variable Player Powers
RozšířeníSentinels of the Multiverse: 5th Anniversary Foil Villain Collection, Sentinels of the Multiverse: Dark Watch Promo Pack, Sentinels of the Multiverse: Oversized Villain Cards, Sentinels of the Multiverse: Ra, Horus of Two Horizons Promo Card, Sentinels of the Multiverse: Rook City – The Wraith Promo Card, Sentinels of the Multiverse: Spite Agent of Gloom Promo Card, Sentinels of the Multiverse: The Final Wasteland Environment, Sentinels of the Multiverse
RodinaCrowdfunding: Kickstarter, Game: Sentinel, Theme: Superheroes

Více o hře.

Recenze: Sentinels of the Multiverse Rook City – hrdinové jsou zpátky
Sentinels of the Multiverse: Rook City je rozšíření, na které jsme se moc těšili. A musíme vám říct, že nás vůbec nezklamalo. Opravuje všechny ty drobné chybičky původní hry, především tedy vyváženost pro hraní s různých počtem hrdinů. Samozřejmě ovšem pouze pro nové karty. Navíc přináší do hry nové skvělé nepřátele, obohacuje výběr o dva hrdiny. Prostředí mají kreslené karty. Pokud tedy jste majitelem Sentinels of the Multiverse, tak nemáte proč váhat. Tohle rozšíření je povinnost pro všechny superhrdiny!
Klady:

+ vyrovnání obtížností pro různé počty hrdinů
+ nezničitelní nepřátelé
+ Organizace
+ obrovská variabilita
+ obrázky na kartách prostředí
Zápory:

- vyrovnání platí pouze s novými záporáky
- zatím není k dostání na českém trhu
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Zoo Who? – nakrmte všechna zvířátka