Recenze: SMART GAMES Žravé příšerky

SMART Games Cannibal Monsters - balení

Ve světě Yr existuje jen několik málo živočišných druhů, které od sebe rozeznáte jednoduše podle barvy těla, počtu zubů, rohů a očí. Tato stvoření jsou věčně hladová. Před desítkami let tak spořádali na večeři i ten poslední živočišný druh a nyní jsou na světě sami. Jenže hlad nezmizel. A tak se musí pomaličku pojídat navzájem – jsou to kanibalové.

A ačkoliv ten svět může znít nebezpečně, zájemci si v něm mohou najít opravdu spoustu skvělé zábavy. Celý svět Yr se totiž ukrývá v krabičce od společnosti SMART Games. Tento svět je bílá kulatá placka se čtyřmi výstupky. Na její ploše najdete šestnáct domečků, o které se kanibalové dělí. Celý jejich svět byl postaven v roce 2009 panem Rafem Peetersem, který je designérem SMART her. Žravé příšerky si vybrala MindOK do svojí distribuční řady.

SMART Games Cannibal Monsters - připravený hlavolam

Celou hru najdete v klasické SMARTové krabičce, která vám už při koupi nabídne pohled dovnitř. Uvidíte tak pestrobarevnou přehlídku příšerek, které by bez problémů zapadly třeba i do deskové hry Příšerky z podzemí (recenze). Ale tyhle o žádné impy ani temné pány nestojí, protože mají svůj malý svět.

V krabičce těchto příšerek najdete celkem dvanáct. Nosí na sobě tři barvy – červenou, modrou a zelenou. Slabší monstra mají pouze jedno oko, roh i zub, zatímco silnější mají dvě a ti nejnebezpečnější dokonce tři. Podle toho je snadno od sebe rozeznáte.

Kromě příšerek a herního plánu najdete v krabičce pochopitelně také brožurku se zadáními. Na její první straně jsou ty samá pravidla v angličtině, která si můžete na přiloženém papíru přečíst česky. Samozřejmě hra nenabízí žádné složitosti, a tak se můžete po několika minutách pustit s chutí do hraní. K dispozici máte celkem 48 úkolů ve čtyřech obtížnostech od STARTERa, přes juniora a experta až po modrého MASTERa.

SMART Games Cannibal Monsters - průběh řešení

No a teď už si konečně povíme, jak se vlastně do sebe kanibalské příšerky pustí. Nejdříve si musíte vybrat zadání a rozestavit podle něj příšerky. V brožurce najdete barevné kolečko určující rasu příšerky a také číslo uvnitř kruhu, které udává počet rohů, jež ta příšerka má mít. Tím máte hlavolam připravený a můžete se s chutí pustit do jeho luštění.

Příšerky se za tu dobu, co se na planetě nacházejí, vyvinuly v kanibaly. Vaším úkolem tedy je, zjistit správný způsob, jak by se měly navzájem sežrat, aby na konci na planetě zbyla jen jedna příšerka. Pomůžete tak svojí vlastní planetě, na kterou se zubaté obludky chtějí vydat. Samotná příšerka už se nemá čím živit, a tak umře hlady a její rasa vymře.

Z lovce se stane kořist tak, že na jednu příšerku položíte na druhou a vytvoříte pyramidu. Jejich zuby do sebe krásně zapadnou právě svými unikátními tvary, které má každý druh specifické. Ovšem ne každá obludka je vhodnou kořistí, protože každé zuby do sebe nezapadnou! Musíte dobře vážit, které monstrum můžete kam položit.

SMART Games Cannibal Monsters - průběh řešení

Při požírání budete vždy pohybovat postavičkami na planetě tak, aby každý tah skončil nějakým obědem nebo večeří. S každým tahem tedy příšerek musí ubývat a nesmíte si připravovat pozici jen obyčejným posunem. Na ten není v kanibalské společnosti čas. Čas je žrádlo.

Příšerky se navzájem nesmí přeskakovat a mohou se pohybovat pouze horizontálně nebo vertikálně, pohyb v úhlopříčkách je zakázaný. Ať se tedy pohnete kterýmkoliv směrem, první příšerka na kterou narazíte, musí být vaše vhodná kořist.

Jakmile je příšerka sežrána, je součástí větší pyramidy. Ze žaludku ale už cesta ven nevede, takže pyramidu monster už nesmíte zpět rozdělovat. Ve chvíli, kdy vám zbude na herním plánu pouze jedna velká příšera složená ze všech ostatních, našli jste řešení.

SMART Games Cannibal Monsters - brožura zadání

Cannibal Monsters nás nadchly už na první pohled svým vzhledem. Za jejich herním systémem se opět ukrývá naprosto jednoduchý nápad, kterému se tentokrát podařilo obléct naprosto neuvěřitelný kabátek. Z designového hlediska se jedná nejspíš o nejlepší SMART, který jsme zatím mohli recenzovat.

Osmačtyřicet zadání je naprosto dostačujících, protože během chvilky se zamotáte tak, že nebudete vědět, které jsou které. Můžete tedy v podstatě procházet brožurku neustále dokola a i úkoly, které jste již jednou vyřešili, budou stále výzvou.

Příprava je elegantně rychlá, s řešením to je samozřejmě jiné. Doporučujeme začít opravdu od obtížnosti STARTER, protože si potřebujete zvyknout na tvary příšerek. Jakmile se s nimi sžijete, pak se hledání řešení zúží pouze na hledání první příšerky, kterou tah začít.

SMART Games Cannibal Monsters - příšerky

Na konci brožurky se zadáními najdete rozepsaná řešení všech úkolů v číslech a šipkách. Snadno tak vyřešíte i zdánlivě neřešitelný úkol. Stejně jako vždy ale doporučujeme řešení vůbec nepoužívat, protože pak hra zcela ztrácí svůj smysl.

Děti budou touto logickou hrou naprosto uchvácení. Samozřejmě za to může především prezentace, která se povedla na výbornou. Zvolené téma skvěle odpovídá hernímu systému a všechno krásně funguje.

Cannibal Monsters opět dokazují, že za jednoduchým nápadem se může ukrývat skvělá hra, respektive hlavolam. Příšerky zaujmou každého, komu je ukážete a především vás svými čtyřmi tucty úkolů zaměstnají na opravdu dlouho. V obtížnosti MASTER najdete opravdu lahůdky, se kterými si nebudete vědět rady. Takže pro dnešek se kanibalů bát nemusíte. Naopak jim utíkejte vstříc, protože pro vás připravili skvělou zábavu.

Recenze: SMART GAMES Žravé příšerky
SMART hra Cannibal Monsters je skvělým zážitkem pro malé i velké. Na první pohled se jedná především o skvělou podívanou, kterou doplňují roztomilé vzhledy jednotlivých unikátních příšerek. Samotný herní systém je sice jednoduchý, založený pouze na vytváření pyramidy tak, aby do sebe figurky příšerek zapadly, ale nabízí opravdu velkou variabilitu. Hádanky jsou těžké a už ve druhé obtížnosti najdete hlavolamy, které vám zavaří mozkové buňky. Navíc zadání je dostatek a řešení jsou vypsána tak, že ani jejich náhodným zahlédnutím nic neprokouknete. Pokud tedy máte rádi hlavolamy, pak tenhle by ve vaší sbírce rozhodně neměl chybět.
Klady:

+ příšerky
+ systém stavění na sebe
+ jednoduchá pravidla
+ náročné
+ dostatek zadání
Zápory:

- není
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Zombicide – nemrtvá apokalypsa