Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Smart Games Princ a drak cestou necestou

Princ Bravoj se nikdy ničeho nebál. Takže ve chvíli, když mu řekli, že jeho milou princeznu Finolu unesl obávaný čaroděj, zeptal se jen suše „Kde ho najdu?“ Jenže to nikdo nevěděl. Princezna zmizela beze stopy z věže v průběhu minulé noci. Stráž celou dobu stála u jediného vchodu a nic neviděla ani neslyšela.

Právě proto se v podhradí začalo proslýchat, že za všechno může tajemný čaroděj a jeho magický drak. A právě nyní se udatný princ musí vydat na cestu a dokázat, že se opravdu ničeho nebojí. Jenže království je propletené spoustou různých cestiček. Musíte mu tedy pomoci najít tu správnou cestu, kterou se dostane k drakovi a zachrání svoji vyvolenou.

Princ a drak cestou necestou je další hrou z řady chytrých her distribuovaných u nás společností MindOK. Samozřejmě patří do oblíbené hlavolamové rodinky Smart Games a je zaměřena na menší publikum, podobně jako Safari schovej a najdi nebo Na ledové kře. Podobnost nalezneme se oběma zmíněnými hrami, protože i v této novince budou luštitelé pokládat na stole ležící dílky do připraveného prostoru tak, aby dosáhli zadaného cíle.

Všechny tyto hry patří do sortimentu stejnojmenné společnosti Smart Games. Ovšem právě Princ a drak cestou necestou patří ještě do jedné speciální řady, která se nazývá GoGetter (v češtině sérii označuje část názvu „cestou necestou“). Dalšími tematickými variantami jsou Kočka a myš, Země a voda a Záhada mumie.

Jak jsme již řekli, království je zamotanou sítí různých cestiček. Právě tyto silnice představuje devět žlutých dílků, na nichž jsou nakreslené červené pěšinky. Celkem se skládají ze tří různých druhů: křižovatky, míjející se zatáčky a jedna křižovatka ve tvaru písmene ypsilon. Ty si můžete prohlédnout ještě před nákupem v klasické otevřené krabičce s jednoduchým návodem na zadní straně. Autoři tak jasně dávají najevo, že nemají co skrývat a kupující ví ihned, co za své peníze dostane.

Hrací deska, na kterou devět dílků budou děti umisťovat, je za kvalitního tvrdého plastu. Kromě ní už v balení nenaleznete na první pohled nic. Ale jen do té chvíle, než zjistíte, že podobně jako ostatní Smarty, i Princ a drak mají v základně schovanou přihrádku. A v ní se samozřejmě ukrývají nejen rozkládací pravidla pro všechny Smart Games dostupné na českém trhu, ale také brožurka se zadáními.

Kniha zadání je vyvázaná v kroužkové vazbě, na jejím začátku se setkáte s jednoduchými pravidly hry a postupně se prolistujete čtyřmi obtížnostmi zadání od klasického stateru až po mastera. Tentokrát chybí wizard a tak počet úkolů zakotvil na čísle 48. Každé zadání má vždy na své zadní straně také možná řešení a na rozdíl od ostatních Smart Games zde jsou ve většině případů hned čtyři řešení každého úkolu (několik má pouze dvě či tři).

Po okrajích hracího plánu naleznete tak trochu ve stylu logického Labyrintu nakreslené obrázky předmětů nebo postav, které se právě na tomto místě nacházejí. Jejich pozice se měnit nemůže, jsou nakresleny pevně na plastové základně. Co se však může a bude měnit je rozmístění a natočení dílků cest.

Hráči totiž vždy v zadání dostanou jasný úkol – propojit cestou jednu nebo více dvojic obrázků na okrajích, tedy dostat princeznu ke kytičkám nebo prince k jednorožci.

V království byli šikovní stavebníci, takže žádná z postavených (a hráčem v daném logickém úkolu položených) silnic nesmí být slepá a končit v prázdnu. Všechny pěšiny na sebe musí navazovat, a nebo končit u okraje hracího plánu. Teprve pak je daný úkol úspěšně splněný.

Při plnění zadání musí tedy hráč položit správně všech devět dílků tak, aby silnice navazovaly a zadaná postavička se mohla přímo dostat k cíli.
Na rozdíl od naší pohádky z úvodu se nesmí ve hře potkat dvojice princ a drak na stejném políčku. Odsud také nejspíš pochází samotný název hry. Princ se musí při řešení všech svých výprav drakovi úspěšně vyhýbat, což není jednoduché. On se totiž přemisťuje. Tedy stojí vždy na křižovatce čtyř cest, ale právě tohle místo může být v království jednou tady a podruhé támhle.

Hráči si mohou stanovit nejen úkol splnit co nejrychleji konkrétní zadání, ale také nalézt všechny čtyři řešení, které tento úkol ve skutečnosti má. Tím se výrazně prodlouží nejen hrací doba každého hlavolamu, ale také se výrazně ztíží. My pro tuto variantu používali tužku a papír, na kterou si obkreslíte již nalezená řešení a teprve po dokončení čtvrté možnosti si je můžete všechny zaráz zkontrolovat.

Obtížnost ve vyšších úrovních značně přituhuje. Zatímco v nejjednodušší stačí spojit třeba jen dvě dvojice obrázků nebo udělat jednu delší řadu, s postupem času musíte zajišťovat i to, že se někdo někam nedostane. Některé úkoly pak jsou dokonce takový malý uzavřený kruh, například když si chce princezna přivonět k jedněm kytkám, jednorožec spást druhé, ale navzájem se nesmějí potkat.

Jak již jsme zmínili v kapitole o balení, zpracování všech komponent odpovídá požadavkům na dětskou hru. Dílky jsou opravdu pevné a stejně tak i hrací plán je těžký a drží pěkně na stole, když si budou děti převracet jednotlivé kousky cest. Žluté čtverečky jsou jednostranné, což sice ničemu nevadí, ale zařazením oboustranných mohli autoři hru ještě více zvariabilnit. Třeba se dočkáme časem i nějakého rozšíření, ačkoliv u této hry jsou vzhledem k pevně nakresleným obrázkům postav možnosti výrazně omezenější než třeba u dospělejší smart hry Metro.

Princ a drak cestou necestou jsou připraveny skvěle jako hlavolamy pro ty nejmenší. Ačkoliv ony vlastně nejsou tou úplně nejnižší řadou s nejmladším publikem. O hrách z další série si možná povíme zase někdy příště.

Pro cílovou skupinu dětí v předškolním věku plní tato hra všechna očekávání na výbornou. Jednoduchým a návykovým způsobem učí děti všem těm základním motorickým a myšlenkovým dovednostem. U krabičky s obrázky tak vydrží zaujatě sedět vždy dostatečně dlouho, abyste mohli mezitím udělat všechny ty nezábavné domácí činnosti, u kterých je musíte jindy zároveň hlídat. Princ a drak cestou necestou vypráví pohádku o putování magických bytostí po jednom bezejmenném království, ale děti si díky vlastní fantazii jistě chybějící informace doplní a budou si u hry vyprávět i vlastní příběhy. Tím svět princů a draků ožije a poskytne dětem přesně to, po čem touží.

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 15% za dětský pohled.

Recenze: Smart Games Princ a drak cestou necestou
Klady:

+ kvalitní zpracování
+ několik různých témat
+ pro malé děti
+ jednoduchý skládací princip
+ každý hlavolam má několik řešení
Zápory:

- starším dětem se může rychleji ohrát
- řešení na druhé straně zadání
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: SMART IQ Twist – logické osmičky