Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: SMART IQ Twist – logické osmičky

Máte rádi osmičky? Není to zrovna nejoblíbenější číslo, fanoušky má spíš jeho menší bratříček sedmička. Ale přesto je osmička něčím zajímavá. Není to žádné datum, ani její pěkné ladné symetrické tvary.

Poznáte to až ve chvíli, kdy ji natočíte o devadesát stupňů. V tu chvíli se z ní stane totiž ležatá osmička. Určitě jste se s ní všichni setkali alespoň ve škole, protože tohle je symbol, který označuje nekonečno. No a nekonečno, to už je magie sama o sobě.

Nikdo si ho nedokáže představit a přitom o něm všichni pořád sní a básní. Právě v té nepředstavitelnosti je jeho hlavní kouzlo. Nekonečné může být číslo, vesmír nebo třeba i naše duše. Všechno je možné, pokud jde o ležatou osmičku.

A toho si byl určitě vědom i Raf Peeters, když navrhoval svoji nejnovější hlavolamovou legrácku pro společnost SMART Games. Tyto jednoduché malé logické hračičky jsou staršími bratříčky nových, oblíbených a tematických SMART her, jako je Titanic (recenze) nebo Metro (recenze). Právě na nich tato firma začínala svoje počínání v této zábavě pro jednoho hráče.

Společnost MindOK to vzala ve svém plánu opačně. Nejdříve k nám přivezla novější, nablýskaná a hezká Ferrari v podobě Na ledové kře (recenze) a teď hráčům v českých končinách nabízí i stařičké a krásně přenosné plastové krabičky. Ale znamená jejich stáří a jednoduchost, že jsou horší? To určitě ne. O tom jsme se koneckonců přesvědčili už v předchozí recenzi, kdy jsme se podívali společně na zoubek hře IQ Puzzle.

IQ Twist je dalším z řady, která neklade důraz na grafiku nebo obrázky, ale na jednoduché zpracování a zajímavý princip. Odpovídá tomu i velikost celé hry. Ta se vejde do krabičky, ve které se obvykle ukrývají karetní hry. Je vybavena i ouškem, aby ji mohli v obchodech zavěsit na nabídkové tyče do některého z regálů.

Na rozdíl od IQ Puzzle je IQ Twist v zeleném balení. A samotná hra po vyjmutí z papírového obalu není schovaná v temném, neprůhledném boxu, ale horní víčko je průhledné. Můžete tak už přes něj vidět tu sestavu barevných ležatých osmiček, které se na vás usmívají.

Veškerý optimismus vyprchá až ve chvíli, kdy se pokusíte o jejich luštění. Ale tak daleko zatím ještě nejsme, protože se chceme určitě podívat, co vlastně pod průhledným víčkem opravdu je.

Krabička zároveň tvoří hrací plán stejně, jako tomu bylo u minulého hlavolamu. Tentokrát je ale pouze jeden a to uvnitř. Na horní straně je navíc ještě lemovaný řadou otvorů, které vyplňují plastové barevné tyčinky. Samotnou hrací plochu pak zabírají jednotlivé esovité útvary různých rozměrů.

Všechny dohromady přímo vyplňují celou plochu. Vaším úkolem tedy bude vždy všechny naskládat dovnitř. Ale to by samozřejmě bylo příliš jednoduché, protože hlavolam by měl neustále jedno a stejné řešení.

Jak na to vám snadno vysvětlí pravidla. V anglické brožurce jsou vložena na malém tenkém lístku československá pravidla. Vše je vysvětleno během tří jednoduchých odstavců a nepotřebuje žádné složité chápání. Anglickou příručku ale budete tradičně potřebovat kvůli zadáním, která jsou zde rozepsaná.

Na začátku každého hlavolamu si můžete opět klasicky vybrat ze smartovské sestavy obtížností začínající na dětském juniorovi, pokračujícím přes experta, až po extrémně těžkého wizarda. V každé obtížnosti je stejný počet dvaceti hlavolamů.

Před luštěním je opět důležité si pořádně prohlédnout jednotlivé dílky, abyste věděli, jaké tvary máte k dispozici a jak do sebe zapadají. Právě v nich totiž většinou je největší zádrhel. Jenže tentokrát vám bude vaše snažení kazit ještě něco.

Zatím jsme se totiž pouze okrajově zmínili o barevných tyčinkách, které najdete v řadě zasázené mimo plán. Právě ony budou tvořit srdce každého hlavolamu. Jednotlivé esíčkové dílky totiž mají v některých svých očkách prostor, kterými snadno tyčinku provléknete.

Podle zadání tedy na začátku každého luštění rozmístíte několik tyčinek po hracím plánu a zasunete je do připravených děr. Teď už je váš úkol poměrně zřejmý – musíte všechny dílky vrátit do krabice tak, aby tam s nimi mohly zůstat i všechny zasázené tyčinky.

Hlavní záludnost a nápověda v jednom spočívá v tom, že na tyčinku můžete nasadit pouze dílek shodné barvy. A právě v tom je ukrytá celá variabilita a zábavnost hry IQ Twist. Chytrým rozmístěním tyčinek mohl tak autor vytvořit dohromady hned stovku hádanek k vyluštění po dvaceti pro každou obtížnost.

Každý hlavolam má jedno řešení, ale protože jsou některé dílky symetrické, může řešení vypadat občas trošku jinak. V principu je však shodné. Všechny odpovědi na nevyluštěné hádanky najdete ve stejné brožurce úplně na konci a můžete si tak zkontrolovat, jestli jste vyřešili hlavolam správně. Pokud jste netrpěliví, pak tam občas asi nakouknete i na ty úkoly, které se vám nepodařilo vyřešit.

Přesto hra má jednu drobnou nevýhodu, která vás při luštění bude mírně rozčilovat. Tyčinky totiž velmi dobře drží ve své řadě, kde jsou uložené a některé zůstanou i po dobu řešení hlavolamu, protože většinou nepoužijete všechny.

Jenže bohužel otvory v samotném hracím plánu jsou o malinký kousek větší. Tyčinky z nich tak velmi snadno vyklouznou. Pokud tedy dílek položíte špatně, pak s ním často při opravě vytáhnete i barevný sloupek, který pak musíte vracet zpět. To při luštění nejen zdržuje, ale především narušuje koncentraci a schopnost sledovat svoje myšlenky.

Hra vypadá na pohled velice pěkně díky elegantním oblým tvarům dílků. Zároveň je pro většinu hráčů velkou výzvou. Opět se bude nejvíce líbit lidem, kteří rádi řeší puzzle a hlavolamy „pokládacího“ stylu. Vzhledem ke svojí ceně pak je jisté, že nabízí hodně muziky za málo peněz. Máme tu tedy dalšího člena hodného dědictví rodiny SMART her.

Recenze: SMART IQ Twist – logické osmičky
Klady:

+ průhledná krabička
+ kombinace tyčinek a dílků
+ cena
+ ležaté osmičky
+ 100 zadání
+ jednoduchá příprava i hra
+ pět obtížností
Zápory:

- tyčinky vypadávají
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Sochy v akci – kamenné drama