Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Sneak Peek – tiché tlapky

sneak-peek-01

Pomalu a potichoučku se kočička plazí v trávě. Těsně před sebou vidí kořist, kterou si vyhlídla. Přikrčí se připravena ke skoku. Hop. Ale malá myška byla rychlejší. Schovala se do otvoru dřív, než tlapka dopadla. Dráp zatnul naprázdno. A tak se musí číča smutně vrátit zase ke své misce granulí.

Kočky a jejich packy jsou hlavním tématem malé hry, kterou si pro nás připravila Maureen Hiron a Sheyla Bonnick. Vydali ji v roce 2015 pod názvem Sneak Peek. A tato hra je exkluzivně v distribuci společnost Stragoo Games.

Ony se uvnitř kulaté plechové krabičky ve skutečnosti ukrývají rovnou dvě hry – kromě titulní Sneak Peek je to ještě hra Sleek Seek. Ale obě používají stejnou sadu karet, kterou po odložení víka s obrázkem kočičí tváře najdeme uvnitř. Těchto karet je 64, mají krhový tvar a jsou odolné vůči vodě. A společnost jim dělají také karty popsané herními instrukcemi – na jedné straně pro jednu a na druhé pro druhou variantu. Vše navíc v několika jazycích.

sneak-peek-05

Jeden z hráčů jednoduše karty zamíchá a všechno je připraveno. Na začínajícím účastníkovi je otočení úvodních (horních) tří karet. Může mít štěstí a získat první správnou sadu. Většinou ale najde trojici různých karet, které spolu nijak neladí. Ty sice zůstanou ležet na stole, ale poté, co si je všichni pořádně prohlédnou, otočí je obrázky směrem dolů.

Teď nastupuje do hry také důležitý prvek paměti. Další hráč na řadě totiž otočí zase tři karty. Může si ale nyní vybrat, jestli chce otáčet z balíčku, kde nic nezná nebo po paměti z karet rozložených na stole. Jeho úkolem je otočit trojici karet, která spolu bude sdílet barvu nebo tvar. Třetí možností je kombinace dvou tvarů a dvou barev – při třech kartách se na dvou shodují barvy a jedna z nich sdílí s tou třetí tvar.

Znovu i na konci jeho tahu se všechny nevyužité karty otočí obrázkem dolů a tím přibývá obrázků, které si musí účastníci pamatovat. A tak partie pokračuje dál až do chvíle, kdy dojde zásoba karet, a hráči nenajdou žádnou další platnou trojici. Vítězství může slavit ten hráč, který má nejvíce karet.

sneak-peek-06

Sneak Peek je originální variací na paměťovou hru. Všichni účastníci tu musí předvést svoji paměť, ale potřebují k tomu také dávku štěstí. Karty totiž z dobírací hromádky musí chodit tak, aby vytvořili hráči kombinaci. Pouze pamětí to jednoduše uhrát nelze. Ale to k těmto malým karetním hrám patří.

Partie je to určitě zajímavá ve dvou, třech i čtyřech účastnících. Karet je brzy na stole hodně, ať už je v partii libovolný počet hráčů. Vše navíc je velmi rychlé, není na co čekat, a proto celé hledání vítěze netrvá více než deset minut.  Tahle titulní varianta je prostě opravdu zajímavá a zábavná.

Na začátku partie druhé varianty stačí opět karty zamíchat, aby mohli hráči soupeření odstartovat. Poté se budou střídat soupeři v odhalování jedné karty za druhou. Nechávají je rozložené různě po stole a snaží se mezi nimi najít hodnotné sady. Ty představují tři karty stejné barvy, trojice stejných tvarů nebo kombinace dvou tvarů a dvou barev (na třech kartách).

sneak-peek-12

Jakmile někdo takovou sadu spatří, okamžitě karty překryje dlaněmi. Pokud se nezmýlil a opravdu se jedná o správný set, získává všechny tři karty. V opačném případě musí vrátit do hry jednu kartu, která pak může okamžitě spustit novou reakci. Hráči pokračují otáčením karet a hledáním trojic až do chvíle, kdy už jsou otočené všechny a žádné sady v nich nelze nalézt. V tu chvíli vítězí ten z hráčů, který má nasbíraných karet nejvíce.

Hra Sleek Seek je vlastně klasickou postřehovkou, ve které se hráči podle nějakých pravidel snaží v kartách najít souvislosti. Tentokrát je ale zajímavým prvkem, že hráči karty rozkládají po stole a jsou tedy vždy vidět všechny ne pouze ty poslední nebo po jedné před hráčem, jak jsme zvyklí z podobných her.

sneak-peek-13

Jenže postřehovek je tolik, že hlavním tahounem zájmu o tuto krabičku zůstane původní hra Sneak Peek. Ta druhá verze je tu jen jako doplněk, abyste si mohli se stejnými kartami zařádit ještě trochu jinak. Ale i to jsou rozhodně plusové body. Obecně tak Sneak Peek nakonec je úspěchem a dobrou hrou především pro pohodové hraní s dětmi.

Recenze: Sneak Peek – tiché tlapky
Sneak Peek je fajn rodinnou karetní hrou. Její hlavní verze je moc pěkná, zábavná a zaměřená na paměť. K ní dostanete se stejnými kartami ještě jednu možnost hry, která sice není nijak originální, ale i tak zabaví. V celkovém dojmu tak je krabička hodně povedená, ačkoliv partie je závislá i na štěstí. Sneak Peek si zaslouží doporučení pro rodiny.
Klady:

+ dvě varianty hry
+ chytrá paměťová varianta
+ zábavná hra
+ rychlé partie
Zápory:

- vliv náhody v hlavní verzi
- druhá verze málo originální
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Dragon Run – o dracích a zbabělcích