Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Sochy v akci – kamenné drama

sochy-v-akci-01

Co myslíte, mohou být sochy akční? Provádět kung fu, jezdit v autě nebo skákat padákem? Možná by se to na první zdálo jako nesmysl, ale máme svědectví lidí, které je v podobných pózách viděli. Co nám ale zatím chybí, je přesvědčivý důkaz.

A proto si zatím musíme vystačit se svým tělem, ze kterého sochy uděláme v karetní hře Sochy v akci, kterou vydává společnost MindOK. Hra vyšla poprvé v roce 2014 v produkci společnosti R&R games a teď si ji můžeme díky překladu Lucky Endlové zahrát i my. Autorem hry je Sébastien Decad.

Hra se schovává v modré krabici překvapivých rozměrů. Balení je totiž ve tvaru měkkého písmene I, ale současně je i hluboké, takže je uvnitř dostatek prostoru pro nejrůznější komponenty. Tou úplně nahoře jsou pravidla (jen dva potištěné listy) a pak tučný bloček pro zapisování bodů. Ten je orientovaný naležato a má místo na jméno hráče a pak čtrnáct kol s body.

sochy-v-akci-04

Přímo pod ním je jedna malá přihrádka, ve které jsou speciální očíslované karty s fialovým a žlutým pozadím a to vždy dvakrát – jedenkrát s černým písmem a podruhé s bílým. Jsou tu také dvě speciální karty pro hru většího počtu hráčů, které budou sloužit jako místa pro uložení karet se zadáním. Ale ten hlavní bod zájmu si na sebe bere jediná hluboká přihrádka uprostřed s otevřenou krabičkou a v ní 250 karet sbírek soch. Každá z nich má nadpis svého tématu, třeba Star Wars, a pak sedm bodů s uvedenými jmény / názvy předmětů.

Na začátku partie nižšího rozmezí (3-7) hráčů postaví hráči do středu stolu krabičku s kartami zadání. Poblíž položí také obě sady fialových karet s různě barevným písmem. Jedny z nich si hráči ponechají, zamíchají a položí na stůl. Druhou sedmičku karet dostane hráč, který byl pro první kolo jmenován sběratelem soch. Ten je ale v tuto chvíli vykázán pryč z místnosti, protože partie začíná.

Hráči vyberou jednu z karet sbírky a položí ji do středu. Nyní si všichni nalosují náhodně jednu fialovou kartu s číslem. Právě tato náhoda určí roli sochy, kterou budou muset ztvárnit. Všichni účastníci se postaví, položí kartu před sebe a zaujmou polohu, kterou by podle nich měla mít socha vyjadřující daný předmět.

sochy-v-akci-06

Nastává čas přivolat sběratele. Ten ví, jakou sbírku přišel kupovat. Musí ale použít svůj expertní zrak, aby dokázal jednotlivé sochy identifikovat. Ty mu v tom ale nesmí nijak asistovat. K tomu využije svůj fialový balíček karet. Jakmile k nějaké soše přiřadí kartu, už ji nemůže měnit. Tato socha zázračně ožívá a stává se z ní okamžitě znovu hráč.

Podle svojí úspěšnosti dostanou modely i sběratel body. Každý hráč, podle jehož pozice návštěvník uhodl roli, dostane dva body. To sběratel dostává po jednom bodu za každou sochu, kterou správně označil. Dobré bodové zisky tak lze získat na obou stranách barikády.

Po rozdělení bodů a jejich zaznamenání do bločku se role vymění a někdo jiný se stává sběratelem, zatímco ostatní na chvíli zkamení. Hraje se tolik kol, aby se hráči měli šanci všichni vystřídat v hlavní roli alespoň jednou, vždy ale stejněkrát. Po odehrání předem domluveného počtu kol stačí pouze sečíst nastřádané skóre a hráč s nejvyšším ziskem se stává vítězem a nejlepší sochou.

sochy-v-akci-09

Sochy v akci je ukázková party hra, která bude bodovat především na akcích, kde se sejde víc lidí. Její primární zaměření dosahuje bez problémů nad deset a dokáže zabavit dokonce i čtrnáct lidí současně! To už je opravdu úctyhodný počet, když vezmeme v úvahu, že každé kolo jsou opravdu všichni zapojení do hry.

Čím vyšší počet účastníků, tím těžší úlohu má sběratel. Současně má ale také stále vyšší šanci na bodový zisk a tím i lepší pozici, než jeho soupeři v roli soch, ale zase si tuto roli vyzkouší jen jedenkrát za partii. Sběr bodů je důležitý, ať už jste na jakékoliv straně barikády.

Velký počet karet a náhodné losování rolí zaručuje, že je hra velice variabilní. Navíc i při opakování stejného tématu se můžete nasmát. Role určuje náhoda a ne hráčův vkus, což dále znesnadňuje určení soch pro sběratele. Nemůže tak použít osobní preference, kdy by třeba při použití již dnes jednou zmíněného tématu Star Wars ihned věděl, že někdo z hráčů si vzal roli R2-D2.

sochy-v-akci-10

Ale náměty jsou zde opravdu variabilní. Zabrousíme na pouť, za Svěrákem a Smoljakem, do pravěku, ale z hráčů se stanou i součástky automobilu, podívají se, jak všechno vypadá vysochané po ránu. Nemůže chybět ani Harry Potter, povolání nebo třeba zvířátka. Vše, na co si vzpomenete, tu je.

Snaha hráčů vytvořit co nejlépe rozeznatelnou figuru s sebou přináší základ celé partie – ohromnou legraci a smích. Tyto prvky jsou živnou půdou pro celou hru. Ta funguje výborně bez ohledu na počet účastníků, protože zábava je to vždy. A ani herní doba není nijak nepřekonatelná a dále potvrzuje pozici hry v kategorii párty.

Ve hře není žádná grafika, ani nic co by se dalo rozumně hodnotit na zpracování. Musíme ale pochválit český překlad, který je tu bez zaškobrtnutí a hráčům nijak nekazí zážitek ze hry. Je tu dokonce i řada česky specifických karet nebo záznamů, které by cizinci určitě neopchopili. Je dobře, že hře byla věnovaná pozornost i v tomto ohledu.

sochy-v-akci-11

Sochy v akci v nás nevzbuzovaly žádná velká očekávání, protože ve světě párty her je těžké něco vymyslet. A přesto tato zábava neustále zapojuje všechny účastníky, je svěží a donutí hráče na chvíli vstát od jejich oblíbených stolů. Sochy v akci jsou rozhodně párty hrou, která mejdan nepokazí.

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorSébastien Decad
IlustraceStéphane Escapa, Jennifer Vargas
VydavatelBrain Games, Cocktail Games, MINDOK, R&R Games
Rok vydání2014
Počet hráčů3 - 14
Herní doba50
Minimální věk10 and up
KategorieAction / Dexterity, Party Game
MechanismyVoting
Alternativní názvyKujud, Sochy v Akci, Statues, Statujas

Více o hře.

Recenze: Sochy v akci – kamenné drama
Sochy v akci je párty hra, která vás nechá zkamenět. Ale naštěstí jen vaše končetiny, protože na tváři se vám bude celou dobu linout úsměv. Hráči se totiž u této hry opravdu výtečně baví a přináší tu pravou party legraci. Partie jsou velmi variabilní, ale především umožní soupeření až čtrnácti sochařů současně. Vždy pouze jeden hráč hádá a může vybírat podle karty, má tedy jasně dané možnosti. Díky tomu to není takové to klasické vaření z vody, jako u Aktivit. Tahle hra má hlavu a patu a dostatečnou zásobárnu humoru, aby pobavila. Sochy v akci jsou kvalitní volbou pro všechny, kdo hledají něco pro větší počet hráčů.
Klady:

+ zajímavá party hra
+ až pro 14 hráčů
+ ale stejně tak dobrá i ve třech
+ neustálé zapojení všech hráčů
+ dostatek karet a zajímavá témata
+ spousta legrace
Zápory:

- v oboru party her není co vytknout
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Kolečko a spol. rozdávají medaile