Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Stacker Crackers Sight Words – spatřete slova

Stacker Crackers - balení

Nikdy bych neřekl, že slova můžou být naskládaná na sobě. Jedno napsané přes druhé tak, že neuvidíte ani jedno z nich. Alespoň do chvíle, než se začnou postupně zvedat a odcházet. Rychle čtěte, ať vám něco neuteče, protože jen ten nejlepší čtenář se dozví, jak to všechno dopadne.

Většina těch slov utíkala a ukryla se na sušenky do takové vytáhlé krabičky. Ta nese název Stacker Crackers a pochází z vydavatelství Learning Resources. Společné snažení vývojového týmu se projevilo na výsledku, který v naší malé zemi nabízí společnost Angličtina-hry.cz.

Vysoká krabička připomínající žlutý mrakodrap má v našich představách spíš zastupovat balení sušenek. Podle toho se také odděluje víko pouze na špičce boxu. Celý zbytek je po okraj naplněný krekry různých tvarů, barev a velikostí. Celá devadesátka kousků má jedno společné – na jejich druhé straně najdeme vždy nějaké to krátké anglické slovíčko. Výjimkou je další desítka speciálních akcí, které umožňují útok (stack attack).

Stacker Crackers - rozehraná hra

Malá příručka nám oznámí, že hra splňuje podmínky pro ELA (English Language Arts) pro mateřské školy. Má pak učit rozeznání fonetiky a rozeznání slov. To všechno se ale pochopitelně vztahuje pro anglicky mluvící země. V našem případě se využití o rok až dva posune. Jinak ale hráči malý přeložený lísteček nepotřebují, protože pravidla jsou popsaná na straně krabice.

Ke hře není třeba provádět žádnou přípravu. Hráči prostě jen vezmou krabičku s krekry tak jak je naplněná a postaví ji do středu stolu. Hned poté může první soutěžící na řadě vylosovat jeden dílek z krabičky a přečíst nahlas slovo, které je na něm natištěné. K zisku sušenky stačí slovíčko správně přečíst. Za odměnu může hráč začít stavět svoji vlastní pyramidu krekrů.

Špatná odpověď naopak znamená, že hráč musí destičku vzít a položit ji na odhazovací hromádku. Totéž může potkat i celou jeho pyramidu, pokud vylosuje z krabičky jeden z dílků s nápisem Stack Attack! V tu chvíli přijde o celou svoji sbírku.

Stacker Crackers - rozehraná hra

Děti ale musí dávat pozor také při samotném stavění. Stačí, aby věž byla nestabilní a spadla sama od sebe a znovu to znamená ztrátu všech nasbíraných dílků. Partii lze hrát na předem dohodnutý časový úsek nebo do vyprázdnění krabičky. V obou případech poté vítězí hráč, který má na konci nejvyšší věž z krekrů.

Stacker Crackers: Sight Words je skvělým způsobem, jak malé děti, které se zrovna učí číst, začít učit angličtinu. Hra klade velký důraz na kombinaci výslovnosti a čtení a přitom neobsahuje žádný prvek rychlosti nebo reakce. Na partii musí obvykle dohlížet starší hráč nebo dospělý, aby kontroloval výslovnost. Slovíčka jsou jednoduchá a krátká, takže i menší děti si s nimi s trochou praxe poradí.

Na první pohled je hra pouze o náhodě, ale to pouze do chvíle, než na sebe budete muset naskládat dílky různých tvarů. Rovnováze věže musí děti věnovat velkou pozornost. Pravidla nespecifikují, jestli je možné věž upravovat a korigovat. My jsme to dětem povolovali, ale žádné rozebírání a stavění znovu povoleno není!

Stacker Crackers - dílky

Délku partie lze jednoduše nastavit. Celková hra do dobrání stovky dílků trvá deset až patnáct minut. Během nich hráči zažijí spoustu pádů věží a ztrát, se kterými se musí vyrovnat. Často je důležitá především druhá polovina partie, kdy se blíží konec a každá chyba je stále dražší a dražší.

Stack Attacky mají pokaždé jiný tvar. Nejde se jim tedy nijak vyhnout, jen tím, že hráč bude mít dostatečně velkou dávku štěstí. Ovšem i dobrého stavitele může smůla jednoduše připravit o vítězství, protože Stack Attack karta je prostě příliš silná. Pokud vám tak velký vliv náhody vadí, přidejte si pravidlo, že vytažená destička boření znamená ztrátu pouze pěti dílků. Hráč je ale musí vlastnoručně sejmout ze své věže. Pokud se mu při rozebírání stavba sesype, přichází o všechno jako normálně. Napětí i tak zůstane, ale ve hře je daleko větší důraz na samotné čtení a stavební schopnosti.

Stacker Crackers - dílky

Stacker Crackers je pěkně zpracovanou hrou, který výborným způsobem naučí děti výslovnost základních anglických slovíček. Přitom v sobě obsahuje i legrační hru, protože děti různé věže staví jednoduše rády. A Stacker Crackers toho chytře využívá a nabízí dobrou naučnou hru, která se výborně hodí i pro český trh.

Recenze: Stacker Crackers Sight Words – spatřete slova
Stacker Crackers je hra se sušenkami, které nemůžete sníst. Místo toho je budete předčítat ostatním, ale pouze správně. Jinak svoji odměnu nedostanete a nemůžete dál pokračovat ve stavbě věže. Tu ale je velice jednoduché shodit, protože dílky mají různé tvary. A pak vás navíc může potkat destička Stack Attack, která stavbu zboří i šikovným. Tenhle trest je příliš silný a v recenzi doporučujeme jeho úpravu. Jinak je ale hra výborným způsobem, jak naučit nejmenší děti základům angličiny, především výslovnosti a čtení. Stacker Crackers je současně ale hra, u které se prcci i pobaví.
Klady:

+ učí výslovnost a čtení ty nejmenší děti
+ kombinace se stavěním věže
+ legrace a zábava zaručena
+ pěkná krabička
+ dostatek kartiček různých tvarů
+ jednoduchá slova
Zápory:

- stack attack karty jsou příliš silné
- pravidla neurčují, jestli hráči mohou věž opravovat
Prozkoumávejte dál
Recenze hračky: Janod Dřevěná stavebnice Vesmír